Brzoza papierowa – kilka słów o gatunku

Brzoza papierowa (Betula papyrifera) – podstawowe informacje


Brzoza papierowa (Betula papyrifera) to ładne drzewo. Wygląda podobnie jak jej pospolita w Polsce kuzynka brzoza brodawkowata (Betula pendula). Ma jajowaty lub szerokostożkowy pokrój korony, co bardzo ładnie się prezentuje. Pędy są sztywne i wzniesione ku górze, układają się bardziej gęsto niż w przypadku innych gatunków. Ponieważ brzoza papierowa nie jest szczególnie rozłożysta, można sadzić ją nawet w niewielkich ogrodach. Na dodatek drzewko nie jest wysokie, osiąga maksymalnie 20 m i to po wielu latach uprawy.

Młode gałązki są pokryte delikatnymi włoskami, jednak z biegiem czasu stają się nagie. Kora brzozy papierowej jest wyjątkowo ozdobna. Podobnie jak w przypadku innych brzóz, ta także atrakcyjnie się łuszczy i pęka. Ma jednak inny kolor – kremowobiały, z wyraźnymi różowymi przebarwieniami.

Liście także zasługują na uwagę. Są dość duże i mają wyraźnie jajowaty kształt. Ich ozdobą są ładnie wyglądające, subtelne ząbki. Wierzchnia strona blaszki liściowej jest lekko owłosiona. Jesienią brzoza papierowa jest szczególnie ozdobna. Liście przebarwiają się na żółto, złoto i pomarańczowo. Wiosną jednak roślina także pięknie się prezentuje. W okresie kwitnienia, czyli od marca do maja, pojawiają się kotki – żółtozielone, drobne kwiatostany.

Odmiany brzozy papierowej

Brzoza papierowa doczekała się stworzenia kilku ciekawych odmian. Nie wszystkie sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. W zasadzie w Polsce dostępne jest zaledwie kilka odmian. Na dodatek najczęściej w sklepach ogrodniczych nie ma podanej nazwy odmiany lub dostępny jest tylko podstawowy gatunek.

A szkoda, ponieważ niektóre odmiany są naprawdę atrakcyjne i wyróżniają się na tle innych. Do najpiękniejszych należą:

  • ‘Commutata’ – odmiana o jasnej korze ozdobionej poprzecznymi kreskami. Najczęściej są różowe lub różowobrązowe;
  • ‘Subcordata’ – to odmiana o różowym i kremowym zabarwieniu, w których kolory układają się w ciekawy marmurkowy deseń;
  • ‘Renci’ – odmiana o najjaśniejszej korze. Jest ona kremowa, bardzo jasna, wręcz biała. Roślina jest bardzo niska – dorasta maksymalnie do 12 m wysokości, więc najlepiej ze wszystkich sprawdzi się w niewielkich ogrodach.

Brzoza papierowa – sadzonki i wymagania

Brzoza papierowa do ogrodu – kupujemy sadzonki

Brzoza papierowa nie jest tak popularna, jak brzoza brodawkowata, dlatego też sadzonki są droższe i gorzej dostępne. W Polsce jednak działa co najmniej kilku producentów, oferty sprzedaży sadzonek ma także kilka sklepów internetowych i szkółek. Dlatego nie powinno być większego problemu z zakupem brzozy papierowej.

Sadzonki z reguły kosztują około 25 zł za sztukę. Dotyczy to niewielkich drzewek w pojemnikach uprawianych w substracie torfowym. Można je wysadzić na stałe miejsce w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego. Sadzonki z nagim korzeniem są nieco tańsze, jednak trudniej się przyjmują i można je sadzić wyłącznie wczesną wiosną lub jesienią.

Dostępne są także większe sadzonki, kilkuletnie drzewka o wzroście wyższym niż 1 m (nawet około 150 cm). Są jednak znacznie droższe – cena sięga już 45-60 zł. Trzeba jednak pamiętać, że starsze, większe rośliny niestety gorzej się przyjmują i oczywiście ich sadzenie jest trudniejsze. Jednak mają tę zaletę, że szybciej tworzą się z nich duże drzewka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie brzozy brodawkowatej?

Wymagania brzozy papierowej (Betula papyrifera)

Brzoza papierowa świetnie sprawdza się zarówno w ogrodach, jak i parkach czy miejskich skwerach. Jej wymagania naprawdę nie są wysokie. Dobrze znosi mróz, świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza, więc można ją sadzić nawet w centrach miast. I samorządy z tego korzystają – brzoza pojawia się w licznych parkach i na skwerach.

Brzoza papierowa rosnąca na wzgórzu, a także informacje, takie jak uprawa, pielęgnacja, charakterystyka, odmiany i sadzonki
Brzoza papierowa krok po kroku, czyli najważniejsze informacje: pielęgnacja, odmiany, charakterystyka, zastosowanie, sadzenie i cena

Także dlatego, że gatunek ma niewielkie wymagania co do podłoża. Oczywiście optymalnie byłoby, gdyby zapewnić jej ziemię żyzną, dość wilgotną i przewiewną. Jednak na podłożu gorszej klasy także dobrze sobie poradzi. Jedynym problemem może być to, że w takich warunkach może osiągnąć po prostu znacznie niższą wysokość. Brzoza papierowa lubi zarówno słońce, jak i lekki cień. Brzoza papierowa może mieć towarzystwo innych roślin. Lubi rosnąć zarówno w okolicy innych drzew, ale ładnie wygląda także otoczona ciekawymi kwiatami, jak ostróżka wieloletnia czy pragna syberyjska.

Brzoza papierowa nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji

Brzoza papierowa jak większość drzew ozdobnych tego typu, nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. W zasadzie dobrze radzi sobie bez żadnej ingerencji. Co prawda raz na jakiś czas możesz wzmocnić ją nawozem, ale nie jest to konieczne. Sprawdzi się w zasadzie dowolny nawóz mineralny wieloskładnikowy. Wystarczy podsypać go wiosną, tuż po rozpoczęciu się wegetacji i wmieszać w podłoże na głębokość około 20 cm.

Roślina nie potrzebuje szczególnego cięcia. Korona sama się formuje i jest bardzo zdyscyplinowana. Dlatego wystarczy wiosną obejrzeć pędy drzewka i usunąć te, które są uszkodzone, porażone przez mróz lub chore. Usuwanie pędów w późniejszym terminie może wymagać zastosowania maści ogrodniczej w miejscu cięcia. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Brzoza papierowa jest więc mniej wymagająca niż kwiaty i krzewinki takie jak ostróżka wieloletnia, piwonia czy pragna syberyjska. Naprawdę warto posadzić ją w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny