Brzoza płacząca – opis gatunku

Brzoza brodawkowata płacząca (Betula pendula), nazywana także brzoza biała lub gruczołowata o zwisających pędach to przepiękne drzewo. Malownicze, wolno rosnące, ma parasolowatą, szeroką koronę, w której są bardzo gęsto ułożone, mocno przewieszające się gałązki i pędy. Jest to brzoza szczepiona na pniu, a tępo jej wzrostu w dużej mierze zależy od rodzaju podkładki i sposobu prowadzenia.

Najczęściej osiąga wysokość niewiele większą od szczepienia – kilkanaście centymetrów wyżej zaczyna się przewieszać. Z tego względu jest bardzo ciekawa i świetnie sprawdzi się w małych ogrodach. Jest to roślina karłowata. To, co wyróżnia brzozę od innych roślin, to kolor jej pnia. Kora jest kredowobiała, w późniejszych latach może być jednak nieco ciemniejsza, ma tendencję do pękania.

Brzoza gruczołowata płacząca bardzo szybko pokrywa się liśćmi wiosną. Są one drobne, mają charakterystyczny jasnozielony kolor i są nieco lepkie. Jesienią przebarwiają się na złocisto, co sprawia, że roślina wygląda niezwykle atrakcyjnie w ogrodzie. Brzoza kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Pylenie brzozy w tym okresie może być bardzo uciążliwe dla alergików.

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) – odmiana ‘Youngii’ i cena

Brzoza zwisająca ma jedną ciekawą odmianę, która zdecydowanie najczęściej pojawia się w ogrodach. To ‘Youngii’ – niewysoka odmiana szczepiona na pniu, która wspaniale sprawdza się zarówno w mieście, jak i w terenach wiejskich. Jest dość odporna na działanie czynników zewnętrznych – nie poddaje się niskiej temperaturze, znosi zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Potrzebuje jednak większej ilości wody, co sprawia, że powinno się ją sadzić w okolicy zbiorników wodnych.

Odmiana jest bardzo ozdobna. Niewysoka, pięknie przechyla się i zwiesza. Można posadzić ją jako soliter w ogrodzie, sprawdzi się w parku i na skwerkach. Dobrym towarzystwem dla niej są niewysokie krzewinki i kwiaty, takie jak wiesiołek dwuletni lub wilec trójbarwny, który może piąć się obok niej. Niezwykle pięknie brzoza zwisająca wygląda przy oczku wodnym, kiedy jej pędy dotykają tafli.

Odmiana jest jednak dość droga. Brzoza biała czy brzoza gruczołowata o wzniesionych pędach w szkółkach to koszt kilkunastu złotych za sadzonkę. Ozdobna ‘Youngii’ potrafi kosztować nawet 80-100 zł. Cena jest zależna od wysokości drzewka. Sadzonki są gotowe do posadzenia, nie trzeba już ich szczepić. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy brzozy brodawkowatej?

Brzoza zwisła – stanowisko

Brzoza to gatunek o naprawdę małych wymaganiach. Wystarczy przypomnieć sobie, że brzezina rośnie w zasadzie wszędzie, niezależnie od rodzaju gleby. Poradzi sobie we wszystkich warunkach, jeśli jednak chcesz, by brzoza o zwisających pędach dobrze się rozwijała, należy zapewnić jej odpowiednie miejsce i stanowisko.

Brzoza płacząca Youngii - uprawa, pielęgnacja oraz stanowisko i wymagania drzewa
Betula pendula Youngii czyli brzoza płacząca oraz stanowisko i wymagania rośliny

Idealnym miejscem dla brzozy zwisłej jest stanowisko w pełni nasłonecznione. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale przepuszczalna – dla tego gatunku nie ma nic gorszego niż zastoiny wodne lub mrozowe. Atutem odmiany jest jednak to, że bez znaczenia jest dla niej poziom pH. Brzozę zwykło się szczepić na podkładkach szlachetnych drzewek. Dlatego też nie jest podatna na szkodniki i choroby grzybowe.

Brzoza może być sadzona na brzegach zbiorników wodnych, ale pod warunkiem, że ziemia nie przesiąka wodą, to znaczy na przykład przy oczkach wyłożonych specjalną folią. Dzięki temu będzie w dobrej kondycji. Jeśli masz problem z alergią, znajdź dla niej miejsce z daleka od domu, ponieważ pylenie brzozy wiosną może być bardzo intensywne.

Brzoza płacząca (Betula pendula) – pielęgnacja krok po kroku

Jest naprawdę niewiele czynników, które mogłyby przeszkodzić brzozie płaczącej w dobrym rozwoju. Problemem może być stojąca woda gruntowa, ale jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, szybko będzie się rozwijać i ciągle będzie pięknie wyglądać.

Roślina w zasadzie nie wymaga wiele uwagi. Jest idealna dla osób, które nie mają czasu zajmować się ogrodem i z pieczołowitością pochylać się nad każdą rośliną. W zasadzie brzoza może potrzebować tylko podlewania w pierwszych latach w okresie największych upałów. Natomiast nawożenia niemal nie wymaga – wystarczy raz na 3-4 lata zasilić ją nawozem naturalnym – obornikiem lub kompostem. Nawóz należy wmieszać w około 20-centymetrową warstwę gleby znajdującej się wokół pnia.

Brzoza świetnie będzie świetnym dopełnieniem całej aranżacji ogrodu. Piękna, uroczo przewieszająca się, jest idealna nawet do małych ogródków przy miejskich domach szeregowych.

ikona podziel się Przekaż dalej