Budki dla ptaków - podstawowe informacje dotyczące ceny

Budki dla ptaków, czyli klatki lęgowe są bardzo często spotykane w okresie zimowym. Bardzo często kupowane są do wywieszenia na balkonach, tarasach czy w naszych ogrodach przydomowych. Możemy się również z nimi spotkać w lesie czy parku, gdzie znajdują się bardzo dużo ptaków różnych gatunków.

Domki lęgowe możemy zakupić zarówno stacjonarne w sklepach budowlanych lub ogrodniczych, ale równie dobrze, możemy skorzystać z bardzo wygodnej i popularnej metody zakupu przez internet. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużo czasu, są zapracowane, a sklep ogrodniczy znajduje się dość daleko od naszego domu. Właśnie dla takich osób zakupy internetowe są doskonałym wyborem.

Jeśli chodzi natomiast o ceny budek lęgowych, są one bardzo zróżnicowane. Koszty takich klatek lęgowych zaczynają się już na poziomie około 10 zł i mogą osiągnąć nawet ponad 100 zł. Wszystko oczywiście zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest skrzynka lęgowa dla ptaków, jaki jest jej wymiar i typ, czy posiada dodatkowe elementy dekoracyjne, a także, jaki jest jej producent.

Budki lęgowe typu A i B - co warto o nich wiedzieć

Skrzynki lęgowe dla ptaków dzielą się na kilka rodzajów, o których powinniśmy wiedzieć, ponieważ w ten sposób dobierzemy domki lęgowe odpowiednie do gatunków ptaków, które występują na obszarze, w którym mieszkamy. Również, budując samodzielnie taki domek lęgowy, powinniśmy wziąć pod uwagę wymiary, które są istotne, by do karmnika zawitały ptaki.

Pierwszym typem budek dla ptaków są budki typu A, które podzielone są na 2 osobne typy, które różnią się średnicą otworu, przez który wlatują do nich ptaki. Średnica otworu wlotowego typu A wynosi 33 mm i przeznaczona jest głównie dla sikorek bogatek, co nie oznacza jednak, że te klatki lęgowe nie nadają się do innych gatunków ptaków. X tego typu budek mogą korzystać modraszki, mazurki, wróble, pleszki, kowaliki, dzięciołki, muchołówki żałobne, a nawet sikorki ubogie, czubatki, czarnogłówki i sosnówki.

Budki dla ptaków typu A 1 mają otwór wlotowy o średnicy 27 mm. Takie budki lęgowe są doskonałym rozwiązaniem dla sikorki ubogiej, czubatki, czarnogłówki, modraszki i sosnówki. Pamiętajmy jednak o tym, że budki lęgowe typu A powinny być zawieszane naprzemiennie, zachowując między nimi odległość 25-30 m. Najlepiej jest wieszać je na wysokości 1-5 m.

Domek dla ptaków na drzewie, a dokładniej budki dla ptaków i budki lęgowe
Domki i budki dla ptaków, a także polecane budki lęgowe dla ptaków

Skrzynki lęgowe dla ptaków typu B są większe od tych typu A i stworzone są przede wszystkim dla szpaków, natomiast często zasiedlają je również dla kosa, bogatki, pleszki, dzięcioły, kowaliki, a dodatkowo krętogłowy, jerzyki i dzięcioły duże, natomiast te ostatnie już rzadziej. Średnica ich otworu wlotowego wynosi już 45 mm. Takie budki mogą być rozmieszczane bardzo gęsto, bo można zawiesić nawet 2 budki na jednym drzewie. Odpowiednią wysokością dla nich będzie 2-10 m. Jeśli ptaki w twoim ogrodzie powodują szkody, sprawdź także ten artykuł ze sposobami na odstraszanie ptaków.

Skrzynki lęgowe dla ptaków typu D i E - do jakich ptaków są one przeznaczone

Poza skrzynkami lęgowymi dla ptaków w typie A i B, wyróżnia się również budki lęgowe w typie D i E. Te rodzaje budek również różnią się od siebie średnicą otworu wlotowego, przez co przeznaczone są dla zupełnie innych gatunków ptaków. Zobaczmy więc, jakie gatunki ptaków zasiedlają te typy budek.

Budka lęgowa dla ptaków typu D skonstruowana jest z myślą o kawce. Natomiast z takiego rodzaju budki bardzo często korzystają ptaki, które naturalnie korzystają z dziupli, które wykłuwane są przez dzięcioła czarnego. Zatem w tych domkach możemy zauważyć kraski, gołębie siniaki, dudek, włochatki i karolinki. Pamiętajmy jednak o tym, że decydując się na taką budkę, powinniśmy zabezpieczyć nasze drzewo kołnierzem przeciwko drapieżnikom, dlatego, że istnieje niebezpieczeństwo wejścia kuny do budki.

Klatki lęgowe typu E są największe spośród wymienionych. Montuje się je na wysokości od 8 do 12 m. Tak jak w przypadku budek typu D, tak i w tym przypadku, musimy zastosować kołnierz antydrapieżniczy, który może być wykonany z blachy. Budki lęgowe tego typu przeznaczone są dla większych ptaków, np. puszczyków, gągołów, krzyżówek, nurogęsi, a także rzadziej, ale jednak pastułek, o ile budka znajduje się na otwartej przestrzeni.

Jak widać, wybór odpowiedniej budki lęgowej dla ptaków może okazać się bardzo istotny, szczególnie gdy w naszym obszarze zamieszkania znajdują się większe ptaki i chcemy pomóc przetrwać im zimę. Warto zwrócić uwagę również na to, czy budka lęgowa będzie w pełni bezpieczna dla ptaków, które będą miały się w niej zasiedlić.

ikona podziel się Przekaż dalej