Buddleja alternifolia – opis gatunku


Budleja skrętolistna w swoim naturalnym środowisku może osiągnąć 4 m wysokości. W polskim klimacie dorasta do około 2 m – 3 m wysokości oraz osiąga około 150 cm szerokości. Krzew, obsypany pachnącymi kwiatami, często zdobi przydomowe ogrody oraz parki. Budleja skrętolistna może dekorować otoczenie samodzielnie, jako efektowny soliter lub w nasadzeniu grupowym. Warto w tym miejscu wskazać, że najpiękniej w grupowych nasadzeniach sprawdza się budleja trójkolorowa, którą tworzą, odpowiednio skomponowane kolorystycznie, sadzonki Buddleia davidii.

Krzew budlei skrętolistnej wyróżnia się cienkimi, wygiętymi łukowato pędami. Ciemnozielone liście, na stronie spodniej srebrzyście omszone, układają się skrętolistnie. W czerwcu i w lipcu budleja kwitnie. Kwiatostan, o długości około 4 cm, tworzą drobne szafirowe kwiaty, o intensywnym przyjemnym zapachu. Kwiat pojawia się na zeszłorocznych pędach. Ładne wąskie liście dekorują krzewy do jesieni. Na zimę opadają.

Buddleja alternifolia szybko rośnie. Wymaga nasadzenia w ciepłym słonecznym miejscu, osłoniętym przed wiatrem. Najlepiej rozwija się w żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym podłożu, utrzymującym wilgoć. Krzew jest tolerancyjny względem odczynu pH gleby. Budleje sadzimy wczesną wiosną, wraz z bryłą korzeniową. Roślina dobrze znosi zimowanie - jest mrozoodporna, lecz zdarza się, że dochodzi do przemarzania końcówek pędów. Rozmnażamy krzewy z sadzonek lub z odrostów korzeniowych.

Cięcie budlei – właściwa pielęgnacja rośliny

Długie pędy możemy przycinać na wiosnę, po skończonym kwitnieniu. Budleja dobrze zniesie nawet bardziej radykalne cięcie, co umożliwi roślinie szerokie rozkrzewienie się. Cięcie budlei pozwoli nadać formowanym krzewom atrakcyjny wygląd. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pędów w czasie mroźnej zimy, przeprowadzamy krótkie cięcie pędów – budleja szybko się zregeneruje. Krzewy, dekorujące otoczenie jako solitery, nie wymagają przycinania. Wystarczy skrócić za długie gałązki, które zaczynają płożyć się po ziemi.

Jesienią kompostujemy i przekopujemy ziemię, dodając węglan wapnia, poprawiający jakość podłoża. Nasady krzewów warto na zimę zabezpieczyć kopczykiem ziemi. Skrócenie gałązek uchroni pędy przed uszkodzeniem, co może się zdarzyć, gdy krzew pokryje warstwa śniegu. Młode rośliny trzeba zabezpieczyć, np. okrywając je białą agrowłókniną. Od wiosny kilkakrotnie budleję zasilamy, stosując wieloskładnikowe nawozy, przeznaczone dla ozdobnych krzewów. Zaprzestajemy zasilania we wrześniu.

Budleja skrętolistna w ogrodzie, a także cięcie, formowanie, uprawa na pniu i pielęgnacja
Budleja skrętolistna na pniu krok po kroku oraz uprawa i cięcie oraz pielęgnacja

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest właściwe podlewanie krzewów, zwłaszcza obficie w okresie letnim, w czasie suszy, bowiem roślina potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Ziemię wokół budlei należy spulchniać i regularnie odchwaszczać, co umożliwi dostatecznie napowietrzyć glebę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie budlei Dawida.

Budleja na pniu – efektowny kwiat w donicy

Budleja skrętolistna bardzo atrakcyjnie prezentuje się na pniu, jako niewielkie drzewko, którego ozdobę stanowią pachnące szafirowe kwiaty. Donice z roślinami możemy ustawić na tarasie lub w ogrodowych strefach relaksu, by uroda i przyjemny zapach Buddleja alternifolia umilały wypoczynek. Dodatkowym walorem są barwne motyle, odwiedzające kwitnące rośliny. Drzewko na pniu z powodzeniem może być uprawiane w środowisku miejskim i przemysłowym, bowiem budleja odporna jest na zanieczyszczenia powietrza. Piękna roślina wspaniale prezentuje się z innymi dekoracyjnymi okazami. Efektowną kompozycję tworzy budleja skrętolistna z barwnymi odmianami budlei Dawida, np. z odmianą o czerwonych kwiatach – ‘Royal Red’.

Zimowanie Buddleja alternifolia wymaga przeniesienie donicy do jasnego pomieszczenia, o temperaturze około 7 stopni Celsjusza. Pielęgnacja rośliny polega na dbałości o wilgotne podłoże oraz zasilanie drzewka od wiosny do września. Skutecznie ograniczymy bujny wzrost krzewów, stosując retardanty - regulatory wzrostu roślin. Warto regularnie przycinać pędy, aby zapewnić roślinie zachowanie efektownego pokroju.

Budleja na pniu, podobnie jak rosnąca w gruncie, odporna jest na atak szkodników i choroby. Jednak latem na liściach budlei mogą pojawić się przędziorki, których żerowanie doprowadzi do żółknięcia i utraty listowia. Na młodych budlejach można zaobserwować także mszyce, wysysające soki z liści i żerujące na pędach wierzchołkowych, czego skutkiem jest ich deformacja i zahamowanie wzrostu. W przypadku pojawienia się szkodników, konieczne jest zastosowanie oprysku, odpowiednim środkiem, zwalczającym szkodniki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny