Krzew motyli w naszym ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Krzew budleja wywodzi się z Chin. Wyróżnia się długimi pędami, lekko zwisającymi, osiągającymi ponad 2 m długości. W polskich warunkach klimatycznych efektowny motylowiec, narażony na przemarznięcia, dorasta do 2-3m wysokości. Kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach. Gęste wydłużone kwiatostany, fioletowo i różowo wybarwione, urzekają urodą i intensywnym zapachem, od lipca do października. Ciemnozielone naprzeciwległe liście, od spodu pokryte są białym kutnerem, na zimę opadają.

Krzew motyli najlepiej czuje się na stanowisku w pełni nasłonecznionym lub w lekkim półcieniu. Wymagania uprawowe dotyczą zapewnienia roślinom stale wilgotnego podłoża. Sadzenie przeprowadzamy w żyznej próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Krzew budleja jest tolerancyjny względem odczynu pH podłoża.  Podobnie, jak wszystkie drzewa i krzewy liściaste, których kwitnienie przypada na lato i jesień na pędach tegorocznych - wymagają przycinania. Na zimę krzewy osłaniamy, okrywając je białą agrowłókniną lub kopczykując przy nasadzie.

Rozmnażanie rośliny nie przedstawia żadnych problemów. Drewniejące sadzonki pobieramy pod koniec lata, natomiast sadzonki zdrewniałe – od jesieni do wiosny. Czynnością, poprzedzającą sadzenie, jest właściwe przygotowanie stanowiska. Ziemię dokładnie odchwaszczamy, a młode rośliny sadzimy w dołku, o głębokości około 40 cm i szerokości 30 cm. Motylowiec wymaga nawożenia kilka razy w ciągu sezonu, nawozami wieloskładnikowymi.

Budleja trójkolorowa – opis odmiany ‘Tricolor’

Budleja trójkolorowa jest zestawiona z trzech efektownych odmian, których sadzonki umieszcza się w jednym dołku, blisko siebie. Dzięki takiemu zabiegowi, motylowiec wyróżnia się różnobarwnymi pachnącymi kwiatami, które tworzą widowiskowy efekt. Rynek ogrodniczy oferuje sadzonki, dzięki którym uzyskamy wspaniały trójkolorowy krzew.

Budleja ‘White Profussion’ – należy do białej odmiany, o kwiatostanach, osiągających nawet 50 cm długości. Kwitnienie rośliny, na jednorocznych lekko wygiętych pędach, przypada na lato i jesień (od czerwca do października). Uprawa krzewu wymaga nasadzenia na słonecznym miejscu. Każdego roku przycinamy pędy, by budleja obficie pokryła się pachnącymi kwiatami.

Budleja ‘Royal Red’ – jest jedną z najpopularniejszych odmian o czerwonych kwiatach. Purpurowoczerwone wiechy osiągają 50 cm długości. Uprawa krzewu wymaga nasadzenia sadzonek w żyznej ziemi, na słonecznym stanowisku. Budleja tej odmiany osiąga docelowo 3 m wysokości.

Budleja ‘Nanho Blue’ – motylowiec, o wznoszących się pędach, dorasta do 1,5 m wysokości. Niebieskie drobne kwiatuszki zebrane są w 20-cm kwiatostany. Utrzymanie atrakcyjnego pokroju oraz obfite kwitnienie zapewni krzewom niskie wiosenne cięcie pędów. Jesienią osłaniamy odmianę przy nasadzie.

Kolorowa budleja dostępna jest w sklepach i centrach ogrodniczych. Budleja trójkolorowa, składająca się z atrakcyjnych odmian, kosztuje około 30-35 zł. Sprawdź także ten artykuł o uprawie budlei Dawida w ogrodzie.

Kolorowa Buddlea davidii - inne odmiany pachnących krzewów

Budleja ‘Burgundy’ – zachwyca ciemnoczerwonymi kwiatostanami, osiągającymi 30 cm długości. Każdy drobny kwiatuszek ma jasne pomarańczowe oczko. Ozdobą krzewu są również ciemnozielone liście, biało omszone na spodniej stronie, pokrywające lekko wygięte gałązki. Motyli krzew, o pachnących kwiatach, wabi motyle i owady zapylające. Krzewy kwitną od czerwca do października. Budleja dostępna jest za około 16 zł, za dwuletnią sadzonkę w pojemniku.

Budleja ‘Empire Blue’ – bardzo gęste kwiatostany dekoracyjnych krzewów osiągają 30 cm długości. Kwiatostany wyróżniają się intensywnym czysto niebieskim wybarwieniem, z pomarańczowym środkiem. Na wiosnę przycinamy krzewy, co umożliwi im obfite kwitnienie. Na zimę chronimy roślinę, poprzez kopczykowanie jej nasady. Cena odmiany to około 14 zł za dwuletnią sadzonkę w pojemniku.

Budleja ‘Pink Delight’ – jest odmianą intensywnie różową. Gęste wiechy osiągają około 40 cm długości. Słodki zapach kwiatów wabi motyle i owady zapylające. Ciemnozielone liście na spodzie są jaśniejsze, pokryte kutnerem. Opadają na zimę, jednak w czasie łagodnej zimy pozostają na krzewach, utrzymując zielone wybarwienie. Pielęgnacja budlei polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co pobudza odmianę do tworzenia nowych. Na zimę chronimy krzewy, kopczykując ich nasady. Wiosną przycinamy pędy nisko nad ziemią. Roślinę zasilamy nawozami wieloskładnikowymi, o większej zawartości azotu. Cena odmiany to około 14 zł za dwuletnią sadzonkę w pojemniku.

ikona podziel się Przekaż dalej