Budowa i zastosowanie inspektu ogrodowego. Praktyczny poradnik
Inspekt ogrodowy to specjalna skrzynia bez dna posiadająca ruchomą, przeszkloną klapę przytwierdzoną za pomocą zawiasu. Skrzynia ta pełni rolę małej szklarni. Inspekty nazywa się też przyspiesznikami, bowiem pozwalają na szybszy wzrost roślin, a także ich hartowanie. Skrzynie zabezpieczają rośliny przed chłodem oraz działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak np. silne opady deszczu lub gradu. W inspektach najczęściej wysiewa się nowalijki, a także nasiona kwiatów. Inspekty ogrodowe nie zajmują wiele miejsca i co ważne, można je wykonać samodzielnie, gdyż budowa małej szklarni nie jest skomplikowana.
Rodzaje inspektów ogrodowych – inspekt ciepły i inspekt zimny
- Inspekt zimny to skrzynia, w której panuje niższa temperatura ze względu na umieszczenie skrzyni bezpośrednio na gruncie. Z przyspieszników zimnych najlepiej korzystać dopiero od połowy marca. W przypadku planowanych przymrozków inspekt warto ocieplić np. nakryć matą ze słomy lub obłożyć słomą. W inspekcie można sadzić rośliny bezpośrednio w przygotowanym wcześniej gruncie (przekopanym i zasilonym nawozem) lub umieścić w nim pojemniki z roślinami.
- Inspekt ciepły różni się tym od zimnego, iż na grunt wykłada się obornik (najlepiej koński), który wytwarza ciepło podczas rozkładania się. Warstwa obornika powinna mieć co najmniej 40 cm grubości. Na oborniku powinno umieścić się warstwę ziemi grubości około 20 cm. W inspekcie ciepłym rośliny można wysiewać nawet pod koniec lutego. Warto wspomnieć, że istnieją także inne metody ogrzewania przyspieszników, jak np. ogrzewanie gorącą wodą lub urządzeniami grzewczymi na prąd.
Budowa inspektu ogrodowego jednospadowego krok po korku
Wykonanie inspektu jest proste i nie wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu. Przyspieszniki najczęściej przygotowuje się z drewna i płyt MFP, kątowników oraz zawiasów. Niezbędna jest także szyba lub pleksi, które umieszcza się w pokrywie skrzyni.
Budowę inspektu zaczynamy od przycięcia płyt na pożądany przez nas wymiar. Przygotowujemy dwa boki w kształcie trapezu oraz dwie płyty w kształcie prostokątów – większy, który będzie służył jako tylna ściana oraz mniejszy jako przednia. Całość składamy i łączymy za pomocą kątowników. Kątowniki powinny być nieco dłuższe niż wysokość łączonych elementów. Dzięki temu powstaną „nogi” skrzyni, które pozwalają na stabilne zamocowanie inspektu do gruntu.
Kolejnym etapem jest przygotowanie pokrywy z szybą (lub pleksi). Pokrywę wykonujemy przez zbicie drewnianych listew w ramę. W ramie tej montujemy szkło lub pleksi. Ramę można także owinąć folią. Do ramy przymocowujemy zawiasy i przykręcamy do tylnej ściany inspektu. Pokrywa może być wykonana także bez zawiasów, wtedy można ją nakładać i zdejmować z inspektu.
Wszystkie materiały do wykonania przyspiesznika można zakupić w marketach budowlanych. Inspekt można także przygotować z materiałów z recyklingu, np. wykorzystując europalety. W takim wypadku należy sprawdzić, czy deski nie są pokryte żadnymi farbami lub innymi substancjami, a także czy drewno jest zdrowe (nie jest zgnite lub spróchniałe). Koszt wykonania przyspiesznika jest niewielki, a sama budowa nie zajmuje wiele czasu.
W jakim miejscu najlepiej umieścić inspekt?
Inspekt ogrodowy powinien zostać umieszczony najlepiej na stanowisku słoneczny, osłoniętym od wiatru. Skrzynia nie powinna znajdować się w miejscu, które może zostać zacienione (np. przez drzewa czy ogrodzenie). W przypadku inspektu jednospadowego warto pamiętać, by niższa ściana była skierowana w kierunku południowym. Dzięki temu inspekt będzie się szybciej nagrzewał.
Co można sadzić w inspekcie?
Dzięki temu, iż w inspekt ogrodniczy chroni rośliny przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, możemy w nim wysiewać nowalijki i nie tylko. W inspektach najczęściej uprawiane są rzodkiewka, roszponka, szpinak, sałata masłowa, oberżyna, koper, rzeżucha, kalarepa, por, burak ćwikłowy, papryka, ogórki czy pomidory. Rośliny przeznaczone na rozsady oraz nowalijki można wysiewać od połowy marca. Przed wysiewem należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby. Konieczne jest przekopanie podłoża. Dodatkowo można zasilić inspekt warstwą gleby dobranej pod kątem wymagań roślin, które chcemy uprawiać w przyspieszniku. Warto pamiętać, że podczas słonecznych dni wnętrze przyspiesznika może się bardzo mocno nagrzewać, dlatego konieczne jest uchylanie pokrywy w ciągu dnia i zamykanie jej na noc. W przypadku zapowiadanych przymrozków inspekt należy dodatkowo zabezpieczyć. Wietrzenie inspektu jest także ważne ze względu na to, że przy dużej wilgotności wewnątrz przyspiesznika mogą rozwijać się choroby grzybowe. Regularne wietrzenie ogranicza rozwój grzybów.
Podsumowanie
Posiadanie inspektu w ogrodzie to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie, jeśli chcemy cieszyć się szybciej własnymi nowalijkami. Dodatkowo przyspiesznik może służyć do przygotowania rozsady kwiatów oraz innych roślin dekoracyjnych. Warto zwrócić uwagę, że solidnie wykonany inspekt będzie służył przez wiele lat, dzięki czemu co roku można już z końcem lutego rozpocząć pierwsze wysiewy.