Budowa oczka wodnego w ogrodzie
Każdy, kto marzył o własnym ogrodzie i w końcu urzeczywistnił swoje marzenie, stara się aby jego zielona oaza wyróżniała się wyjątkowym stylem. Sadzenie nowych gatunków roślin, czy oryginalne połączenia kwiatów na rabatach nie zawsze wystarczają, dlatego coraz więcej osób decyduje się na stworzenie zbiornika wodnego. Jego budowa zazwyczaj nie wymaga bardzo dużego nakładu finansowego.
Powstający najczęściej w celach ozdobnych zbiornik nazywamy oczkiem wodnym. Relaksujący widok spokojnej wody lub dopasowane kaskady, tworzące dodatkowe nierówności, to widok, który odpręży każdego człowieka.
Pamiętamy o dopasowaniu zbiornika wodnego do powierzchni ogrodu. Decyzja o zbyt dużym rozmiarze może skutkować tym, że to oczko wodne będzie przytłaczało widok, a nie kompomowało się z ogrodem.
Ciekawostka:
Od 2018 roku budowa przydomowych basenów czy oczek wodnych, których powierzchnia nie przekracza 50 m2, NIE WYMAGA pozwolenia na budowę
Wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie
Tak jak i w przypadku basenów wybór miejsca na oczko wodne powinno być przemyślane na długo przed zaczęciem budowy. Większośc takich zbiorników w ogrodach posiada rośliny posadzone na jego brzegu bądź takie, które wyrastają w wodzie, dlatego odpowiednia ilość światła jest konieczna. Radzimy wybierać miejsca dobrze nasłonecznione oraz odkryte. Dostęp światła słonecznego w ciągu całego dnia będzie zbawienny dla roślin posadzonych w pobliżu.
Unikajmy miejsc w pobliżu drzew i krzewów. Każdy zbiornik wodny narażony jest na odpady organiczne, które do niego się dostają. Mogą to być liście czy przekwitnięte kwiaty drzew. Aby uniknąć pracochłonnego sprzątania oraz zapobiec zanieczyszczeniu wody warto wybór miejsca dokładnie przemyśleć.
Na jakie materiały się zdecydować
Decydując się na oczko wodne, musimy zdecydować z jakich materiałów będziemy korzystać podczas jego tworzenia. Możemy wybierać spośród gotowych form dostępnych na rynku lub sami nadać kształt oczku przy wykorzystaniu wytrzymałych folii do oczek wodnych, których producentem jest firma Eximport.
Sami zdecydujmy o kształcie
Większość osób, które decydują się na samodzielnie ustalenie kształtu, czy też powierzchni oczek swoją decyzję argumentuje lepszym dopasowaniem do warunków panujących w ich ogrodzie.
Zaczynamy od wykopania dołu w kształcie, który zakładaliśmy na początku projektu. Jego głębokość zależeć będzie od naszych indywidualnych upodobań oraz tego jakie rośliny zamierzamy posadzić. Hodowcy rybek również muszą dopasować głębokość do gatunku, który ma zamieszkiwać ten zbiornik wodny.
Skrupulatne oczyszczenie dna z pozostałości korzeni czy też kamieni to gwarancja tego, że folia nie zostanie przerwana, czy uszkodzona przez ostre krawędzie.
Wysypując przesiany drobny piasek na dno, mamy pewność odpowiedniego odprowadzania nadmiaru wody opadowej, oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym.
Folia do oczka wodnego
Zastanawialiście się Państwo, co charakteryzuje wysokiej jakości folię? Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na jej grubość. Najlepsze folie mają około 0,5 mm grubości, to gwarancja wytrzymałości na długie lata.
Odpowiedni kolor materiału ma ogromny wpływ na końcowy efekt wizualny naszego oczka. Starajmy wybierać się folię w kolorach morskich, niebieskich odcieniach z domieszką zieleni. Kolor wody będzie wydawał się naturalny oraz bardzo przejrzysty, przez co obserwacją ryb czy roślin wodnych będzie dużo łatwiejsza.
Folia z dodatkami UV to cecha, której musimy szukać w najlepszych produktach. Jest to właściwość zapewniająca nam użytkowanie przez długie lata, bez konieczności wymiany folii co sezon, tak jak ma to miejsce w gorszych jakościowo odpowiednikach.
Gotową folię na brzegach możemy obłożyć naturalnymi dużymi kamieniami. Będzie to nie tylko elegancki dodatek, ale również zapobiegnie to przemieszczaniu się folii podczas sadzenia roślinności czy nalewaniu wody.
Wiesz że…
Folia do oczek wodnych jest często nawet kilkanaście razy tańsza niż gotowe formy dostępne w sklepie. Dlatego jest to najpopularniejszy wybór wśród działkowiczów i ogrodników w Polsce.
Gotowe formy do wykorzystania
Formy do oczka wodnego mogą przybierać różne kształty oraz rozmiary. Możemy znaleźć formy, które posiadają nieregularne kształty, co powoduje różne głębokości wody na całej powierzchni oczka. Wybór kolorystyczny jest ogromny i ma to związek z materiałami wykorzystywanymi do produkcji. Najczęściej są to tworzywa sztuczne takie jak Polietylen (PE) z dodatkiem gumy czy kauczuku. Materiały w gotowych formach charakteryzują się dużą wytrzymałością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie wody oraz promieni słonecznych.
Dla ułatwienia pracy ogrodników, tworzone są modele ze stopniowanymi brzegami, do których możemy dopasować odpowiednie gatunki roślin do posadzenia.
Beton trwały na lata?
Jeśli zależy nam na trwałości na poziomie kilkunastu lat, warto zastanowić się, nad wykorzystaniem betonu jako formy dla naszego oczka wodnego. Jest to materiał trwały a odpowiednia izolacja przy pomocy zatopionych w nich mat szklanych, pozwala na zapobiegnięciu przedostawaniu się wody.
Rośliny w oczku wodnym
Wybierając odpowiednie gatunki roślin i zapewniając im najlepsze warunki, mamy możliwość zbudowania pięknych kompozycji kolorystycznych. Panie najczęściej decydują się na zakup Lilii wodnych czy Hiacyntów wodnych, odmiany o różnej kolorystyce mogą stworzyć niepowtarzalny widok.
Roślinami, które świetnie odnajdują się w oczkach wodnych, są także Grzybienie, jest to szeroka grupa roślin, której gatunki kwitną w kilku kolorach. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością roślinności w oczku wodnym. Ma ona być jedynie dodatkiem do zbiornika wodnego.
Dlaczego warto pomyśleć o pompie wodnej z filtrem.
W budowie oczka wodnego, istnieją też aspekty techniczne, które musimy rozważyć jeszcze na etapie projektowania wyglądu oczka.
Zbiorniki, w których nie występuje żadna filtracja czy ruch wody, prędzej czy później zostaną zaatakowane przez bakterie oraz glony. Jeśli nie pomyśleliśmy o żadnej instalacji, to zostanie nam jedynie wymiana całej wody oraz wyczyszczenia dna z zanieczyszczeń.
Pompy z filtrami najczęściej papierowymi czy piaskowymi pozwalają na wymuszoną filtrację wody, co zapobiega powstawaniu glonów oraz usuwa drobne zanieczyszczenia. Większe nieczystości powinniśmy usuwać na bieżąco.
Decydując się na oczko wodne w ogrodzie, staramy się urozmaicić jego obraz, jak również wyróżnić się na tle innych pasjonatów ogrodnictwa. Każdy, kto ma odpowiednio dużą działkę, gdzie zmieści się oczko wodne, powinien zastanowić się nad jego instalacją.
Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie materiałów, takich jak folie to również aspekt ceny nie powinien być dla nikogo przeszkodą. Koszty pracy własnych rąk w połączeniu z tanimi materiałami, czynią tę inwestycję dostępną dla każdego działkowicza.
Gotowe elementy wykonane z materiałów sztucznych charakteryzują się większą odpornością, a co za tym idzie dłuższą żywotnością niż foliowe odpowiedniki, jednak ich cena jest zdecydowanie wyższa.
Niezależnie od tego jaki rodzaj oczka wodnego wybierzecie, możecie mieć pewność że odmieni ono Wasz ogród, stworzy w nim niepowtarzalną aurę i będzie doskonałą dekoracją.
Warto więc zdecydować się na zmiany w swoim ogrodzie już dzisiaj!
artykuł sponsorowany