Co budujemy w ogrodzie? Mała architektura, ogrodzenia, tarasy i nie tylko

Ogród to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewa. Aranżacja terenu obejmuje również małą architekturę. W jej skład wchodzi wiele ciekawych elementów. Mogą to być fontanny, oczka wodne, murki czy huśtawki. Możliwości jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Ułatwimy podjęcie decyzji wymieniając to, co można zbudować w ogrodzie.

Mała architektura w ogrodzie

W myśl przepisów prawa budowlanego konstrukcje małej architektury dzielą się na trzy grupy. Pierwsza to obiekty kultu religijnego jak kapliczki i krzyże. Do drugiej zalicza się elementy architektury ogrodowej takie jak fontanny i wodotryski. Ostatnia grupa skupia obiekty rekreacyjne. Są to między innymi piaskownice, huśtawki, drabinki a nawet ławki. Wspomniany podział ma charakter przykładowy. Można go rozszerzyć o konstrukcje zbliżone rozmiarem i funkcją użytkową.

Najważniejszymi budowlami wchodzącymi w skład małej architektury są altanki ogrodowe. Co prawda do ich budowy nie potrzeba pozwolenia, lecz wymagane jest zgłoszenie prac w starostwie powiatowym. Dotyczy to altan o powierzchni nieprzekraczającej 35m² na działce o minimalnej wielkości 500m². Altanki ogrodowe to bardzo przydatne konstrukcje. Można przechowywać w nich narzędzia czy zestawy wypoczynkowe. Jeśli nie są zabudowane, idealnie nadają się do grillowania z rodziną i przyjaciółmi.

W ogrodzie może też stanąć wiata na drewno. W odniesieniu do niej obowiązują takie same przepisy jak w przypadku altan. Pojedyncza wiata nie może przekraczać 35m², jeśli spełnia to kryterium nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Wiata na drewno przyda się każdemu, kto ogrzewa dom za pomocą tego materiału. Opał będzie przechowywany w jednym miejscu, co jest niewątpliwą zaletą. Co ważne na powierzchni 35m² można zgromadzić bardzo dużo drewna.

Ogrodzenia, bramy i inne elementy

W skład małej architektury wchodzą też ogrodzenia i bramy. Przed ich postawieniem należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Pozwoli to uniknąć błędów grożących konsekwencjami wyciąganymi przez stosowne urzędy. Jeśli zaś chodzi o funkcje wymienionych elementów to chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak są ważne. Nie tylko zdobią ogród, ale też zapewniają bezpieczeństwo. Przecież nikt nie lubi nieproszonych gości, gdy spędza czas w rodzinnym gronie.

Mała architektura to również bardzo popularne oczko wodne. Jeśli nie będzie przekraczać 50m² do jego budowy wystarczy zgłoszenie w starostwie. Co równie ważne można wykonać je samodzielnie. Wystarczy do tego nawet ogólny projekt i trochę zapału. Warto też dodać, że taka inwestycja wcale nie musi być droga. W ten sposób może powstać piękne oczko wodne z kaskadami. Tego typu obiekt wnosi do ogrodu ciekawy akcent. Szczególnie, gdy jest obsadzony roślinami lubiącymi wodę.

Za nami najpopularniejsze obiekty małej architektury spotykane w ogrodzie. Jednakże na nich nie kończy się nasza lista. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni pozwoli na stworzenie fontanny czy wodotrysku. Jeśli lubimy grillować warto zainwestować w murowane palenisko. Inną ewentualnością jest grill połączony z wędzarnią. W ogrodzie dobrze wyglądają też pergole, ławki czy niewielkie murki. Ogród daje niezliczone możliwości a i prawo budowlane wymienia wiele konstrukcji, które można wznosić bez przeszkód.

Planując rozmieszczenie interesujących nas obiektów warto wziąć pod uwagę taras. Można go tak urządzić by pasował do innych elementów znajdujących się w ogrodzie. Stworzymy w ten sposób swego rodzaju kompleks wypoczynkowy. Znajdą się na nim meble, czy na przykład rośliny, które nie mogą rozwijać się w gruncie. Warto, zatem zadbać o taras, inspiracje można bez problemu odnaleźć w internecie. Zachęcamy, zatem do indywidualnych poszukiwań.