Bugenwilla w domu i w ogrodzie

Bugenwilla to dekoracyjne pnącze, które w klimacie śródziemnomorskich porasta pergole, przypory czy ściany domów. W ciepłych regionach, szczególnie nadmorskich, gdzie wilgotność powietrza jest większa, bugenwilla rozrasta się do ogromnych rozmiarów tworząc wielkie, kolorowe ukwiecone połacie. W klimacie śródziemnomorskim uprawa bugenwilli jest łatwa i nie nastręcza trudności.

Bugenwilla pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Jest to roślina zimozielona, która rośnie w postaci pnącza, krzewu lub małego drzewka. W naszym klimacie bugenwilla nie jest w stanie przetrwać zimy w ogrodzie, dlatego też pozostaje uprawa bugenwilli w pojemnikach, które na zimę trzeba przenieść do pomieszczenia. Największą popularnością w uprawie bugenwilli cieszą się takie odmiany jak bugenwilla gładka i bugenwilla okazała.

Największą ozdobą jest kwiat bugenwilli, a raczej barwne podsadki, które są nie tyle kwiatami co kolorowymi liśćmi. Właściwy kwiat bugenwilli jest niepozorny, biały lub różowy. Natomiast podsadki przybierają barwy różowe, fioletowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, purpurowe lub białe. W naturalnym środowisku bugenwilla kwitnie cały rok. W naszym klimacie również kwitnie długo, gdyż przez cały sezon letni. Zaczyna kwitnąć już w czerwcu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pelargoniach na balkon?

Uprawa bugenwilli

Uprawa bugenwilli, tak aby pięknie kwitła, jest dość trudna. Bugenwilla wymaga dużo słońca, minimum 5 godzin słońca w ciągu doby, co w naszym klimacie nie jest łatwe do uzyskania. Najlepszym miejscem, gdzie uprawa bugenwilli w ogrodzie najlepiej się uda, będzie stanowisko południowe, słoneczne. Jednocześnie miejsce, gdzie ustawimy bugenwillę w pojemnikach, musi być osłonięte od wiatru i przeciągu, gdyż w przeciągu bugenwilla może gubić liście.

Bugenwilla lubi podłoże żyzne, o dużej ilości próchnicy i stale wilgotne. Jednak nie jest to roślina wymagająca i będzie rosła w każdej glebie., na przykład uniwersalnej ziemi do kwiatów. Gleba musi być przepuszczalna, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Pojemnik nie powinien być zbyt duży. Bugenwilla kwitnie najlepiej uprawiana w pojemnikach, gdzie ma dość ciasno.

Bugenwilla w ogrodzie i zbliżenie na jej kwiaty, a także uprawa bugenwilli oraz pielęgnacja, nawożenie i podlewanie bugenwilli
Bugenwilla - odmiany, cena sadzonki, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Bugenwillę możemy z powodzeniem uprawiać na balkonie, szczególnie że poprzez odpowiednie przycinanie możemy prowadzić roślinę jako małe drzewko lub bonsai. Decydując się na uprawę bugenwilli, trzeba przewidzieć dla niej miejsce w domu na zimę.

Pielęgnacja bugenwilli

Jak pielęgnować bugenwillę, aby zakwitła?

Uprawa bugenwilli w naszym klimacie jest dość trudna, szczególnie że wymaga ona innego podejścia niż inne kwiaty doniczkowe. Podstawową sprawą w uprawie bugenwilli jest prawidłowe podlewanie, odpowiednie stanowisko i właściwe zimowanie rośliny. Wiosną i latem pielęgnacja bugenwilli wymaga też nawożenia, nawozami dla roślin kwitnących, co 7-10 dni.

Bugenwilla jest rośliną odporną na choroby. Jednak niewłaściwa pielęgnacja bugenwilli może powodować gubienie liści lub zaatakowanie przez mszyce lub mączniki. Najczęściej choroby tej rośliny spowodowane są przez zimowanie w zbyt ciepłym pomieszczeniu lub za mało światła w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł o trawach ozdobnych na balkon.

Pielęgnacja bugenwilli - właściwe podlewanie

Gwarancją sukcesu w uprawie bugenwilli jest odpowiednie podlewanie, tak aby roślina nie miała ani za sucho ani za mokro. Latem, w czasie upałów, należy podlewać bugenwillę częściej, nawet codziennie. W mniej upalne dni należy bugenwillę podlewać dopiero gdy ziemia przeschnie. Zimą podlewanie należy ograniczyć i podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia wyschnie całkowicie.

Przycinanie bugenwilli

W naszym klimacie przycinanie bugenwilli jest konieczne, tak aby można było ją potem przenieść do pomieszczenia na zimę. Przycinanie rozpoczynamy wiosną, gdy roślina rozpoczyna wegetację. Pnącze na tendencję do wpuszczania długich gałązek, które trzeba przycinać, aby uformować kształt rośliny. Przycinanie wierzchołków w ciągu okresu wegetacyjnego wzmacnia roślinę i powoduje jej lepsze rozgałęzianie się.

Bugenwilla jako pnącze w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także uprawa bugenwilli oraz pielęgnacja i podlewanie bugenwilli
Bugenwilla - odmiany, cena sadzonki, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Pielęgnacja bugenwilli - zimowanie

W uprawie bugenwilli najtrudniejszym zadaniem jest zimowanie. Bugenwilla jako roślina klimatu tropikalnego, nie może pozostać w ogrodzie na zimę. Najlepiej przezimować bugenwillę w domu w pomieszczeniu jasnym, o temperaturze 10-14 stopni. Temperatura nie może tu spadać poniżej 6 stopni. Jeśli nie mamy takiego pomieszczenia, możn ją przechować w domu w mniej ogrzewanym pokoju lub na korytarzu. Przeniesiona do pomieszczenia bugenwilla zrzuci liście. Jest to zjawisko normalne.

Zimowanie bugenwilli wymaga ograniczenia podlewania. Nie można jednak zostawić rośliny całkiem bez wody. Podlewać należy dopiero gdy ziemia wyschnie. W okresie zimy bugenwilla jest bardzo narażona na zalanie. Dlatego też należy szczególnie uważać, aby jej nie zalać.

Wiosenna pielęgnacja bugenwilli rozpoczyna się w lutym - marcu. Przenosimy wówczas roślinę do cieplejszego pomieszczenia i częściej podlewamy. Można również przesadzić roślinę, pamiętając, aby doniczka nie była zbyt duża. Bugenwilla lepiej kwitnie posadzona w mniejszych pojemnikach.

Rozmnażanie bugenwilli

W naszym klimacie rozmnażanie bugenwilli z nasion nie jest możliwe, gdyż roślina nie zawiązuje nasion. Natomiast rozmnażanie bugenwilli można w łatwy sposób przeprowadzić przez półzdrewniałe sadzonki. Sadzonki bugenwilli uzyskujemy na wiosnę. W okresie od stycznia do marca odcinamy półzdrewniałe pędy o długości około 10 cm. Sadzonki bugenwilli zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w wilgotnym podłożu. Ustawiamy je w ciepłym miejscu i często zraszamy. Tak wykonane sadzonki bugenwilli powinny ukorzenić się po 4 - 6 tygodniach. Uzyskane w ten sposób rośliny zakwitną dopiero po 2 - 3 latach.

Sadzonki bugenwilli można również zakupić w sklepach ogrodniczych, gdzie sadzonka 20-25 cm kosztuje około 20 zł.

Odmiany bugenwilli

Jedną z najpopularniejszych odmian bugenwilli jest bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra). Bugenwilla gładka to zimozielone kłącze, które wspina się po podporach przy pomocy cierni wyrastających z kątów liści. Kwiaty tej odmiany przybierają kolory biały, czerwony, fioletowy, pomarańczowy, złocistożółty lub czerwonofioletowy. Bugenwilla gładka najczęściej uprawiana w naszym kraju to mieszanka z bugenwillą peruwiańską. Bugenwilla gładka posiada wiele odmian różniących się kolorami liści.

Bugenwilla gładka polecana jest jako ozdoba tarasów i balkonów. Można również pojemnik z bugenwillą ustawić na grządce w ogrodzie. Uprawiana w mieszkaniu musi stać przy południowym lub południowo-wschodnim oknie, gdzie ma najwięcej światła. W mieszkaniu powinna zajmować miejsce raczej chłodne. Latem najlepiej wynieść bugenwillę na balkon lub do ogrodu. Zimą należy trzymać bugenwillę w domu, w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Jeśli zimą bugenwilla gładka miała za ciepło, latem będzie słabo kwitła. Zaś zbyt mała ilość światła sprawi, że bugenwilla gubi liście.

Latem bugenwilla gładka wymaga obfitego podlewania. Natomiast zimą ziemia musi być tylko lekko wilgotna. Latem konieczne jest nawożenie rośliny nawozami dla roślin kwitnących.

Wbrew pozorom uprawa bugenwilli nie jest trudna, jeśli tylko dysponujemy odpowiednio słonecznym miejscem i nie zapomnimy o częstym podlewaniu. Najtrudniejszym zadaniem jest przezimowanie bugenwilli w domu, w oświetlonym pomieszczeniu, gdzie panuje niższa temperatura. Jeśli tylko się to uda, możemy wiosną i latem cieszyć się ukwieconym pnączem lub drzewkiem na balkonie lub w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej