Buxux microphylla a inne gatunki

Bukszpan jest niezwykle popularnym krzewem ozdobnym w Polsce. Najczęściej spotykanym przedstawicielem gatunku jest bukszpan wieczniezielony, jednak microphylla, czyli drobnolistny, szybko go dogania. Gatunki różnią się przede wszystkim wysokością – ten osiąga zaledwie 1,2 m i to dopiero po kilku latach prawidłowej uprawy.

Jest jednak bardzo gęsty, dlatego częściej wybiera się go na niskie żywopłoty. Ładnie się prezentuje, głównie ze względu na błyszczące liście w jasnym kolorze. Odpowiednio prowadzony bukszpan drobnolistny ma kulisty kształt, więc świetnie sprawdza się jako soliter i jest ciekawym aspektem rabat.

Bardzo popularny jest bukszpan drobnolistny ‘Faullkner’. Cieszy się popularnością od lat 70. Wyróżnia się wzrostem – pielęgnowany i dokarmiany może osiągnąć 150 cm. ‘Faullkner’ jest bardzo odporny, świetnie znosi suszę i w przeciwieństwie do innych gatunków i odmian, bardzo dobrze znosi mróz. Nawet młode egzemplarze bardzo rzadko przemarzają. Sprawdź także porady, z czego wykonać żywopłot.

Bukszpan drobnolistny w ogrodzie
Bukszpan drobnolistny - uprawa, pielęgnacja, rozstawa, porady

Bukszpan drobnolistny (buxus microphylla) – stanowisko i rozstawa

Bukszpan drobnolistny (buxus microphylla) musi mieć zapewnione odpowiednie stanowisko. Najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie mu żyznego, przepuszczalnego podłoża. Bardzo źle znosi nadmiar wody w glebie – wtedy częściej choruje. Ważne jest także to, by zapewnić mu zasadowe podłoże. Na kwaśnym nie będzie się rozwijał prawidłowo – stanie się skarłowaciały i zdeformowany.

Stanowisko powinno być jasne i nasłonecznione, chociaż w półcieniu także dobrze się rozwija. Ponieważ dobrze znosi kurz i zanieczyszczenie powietrza, używa się go do tworzenia żywopłotów nawet w większych miastach. Roślina nie jest podatna na konkurencję, dlatego można sadzić ją dość gęsto. Optymalna rozstawa na żywopłot to 20 cm, można jednak posadzić krzewy dużo gęściej. Wtedy szybciej stworzą zielony mur, będą jednak nieco niższe.

Cięcie, podlewanie i nawożenie, czyli pielęgnacja w pigułce

Pielęgnacja bukszpanu nie jest trudna. Ten krzew liściasty w zasadzie nie potrzebuje nawożenia. Wystarczy, że 1-2 razy do roku zasilisz ją preparatem wieloskładnikowym lub specjalnym nawozem do bukszpanu. Częstotliwość i termin nawożenia są zależne od terminów przycinania. W przypadku soliterów o luźnym pokroju robi się to rzadziej. Jeśli chcesz wystylizować roślinę, a przykład nadać jej kulisty kształt, to nawożenie będzie konieczne nieco częściej.

Cięcie bukszpanu jest uzależnione od funkcji, którą ma pełnić roślina. W żywopłocie powinna być przycinana dość często, nawet co kilka tygodni. Usuwa się wszystkie pędy boczne i skraca o 1/3 nowe gałązki. Solitery o naturalnym pokroju przycina się dwa razy do roku – wczesną wiosną i jesienią. Te formowane natomiast mogą być przycinane wielokrotnie, w odstępie 4-5 tygodni. Bukszpan bardzo dobrze znosi cięcie i nie potrzebuje w tym czasie szczególnej opieki.

ikona podziel się Przekaż dalej