Bukszpan kula – charakterystyka rośliny

Bukszpan wieczniezielony na kule

Kule z bukszpanu są bardzo dekoracyjne. To niezwykle gęste, różnej wielkości, regularne krzewinki o intensywnie zielonym kolorze. Najczęściej stosuje się do tego bukszpan wieczniezielony (Buxus sempercirens), który przez cały rok jest zieloną dekoracja w wielu ogrodach. W Polsce występuje jako roślina ozdobna, ale już u naszych południowych sąsiadów można spotkać go naturalnie.

Najważniejsza cechą bukszpanu jest jego pokrój. Niezwykle gęste splątanie gałązek i bardzo bogaty pokrój – to sprawia, że bukszpan naprawdę przepięknie się prezentuje. Ma drobne, intensywnie zielone listki. Są niewielkie, mają lancetowaty kształt. Jest ich bardzo wiele, więc roślina naprawdę pięknie się prezentuje.

Bukszpan lubi przycinanie, dlatego jego formowanie jest takie proste. Łatwo przystosowuje się do warunków i nie potrzebuje szczególnej opieki. Co więcej, jest długowieczny. To oznacza, że przetrwa wiele lat i długo będzie można cieszyć się piękną kulą z zielonych liści. Najstarsze znane okazy mają kilkaset lat.

Bukszpan kula – wymagania i aranżacje

Bukszpan wieczniezielony należy uprawiać na żyznej glebie. Powinien mieć zapewniony lekko zasadowy lub neutralny odczyn podłoża. Lubi stanowiska ciepłe i dobrze nasłonecznione. Dzięki temu roślina dość szybko będzie się rozwijać, czy to w donicy, czy w ogrodzie. Bukszpanowe krzewy dobrze czują się w wielu miejscach, ale jeśli chcesz stworzyć ładną, regularną kulę, musisz zapewnić roślinie idealne warunki.

Kule z bukszpanu można zobaczyć w dwóch wersjach. To dekoracja, którą można uformować na różnych wysokościach – dobrze sprawdza się zarówno tuż przy ziemi, jak i na pniu. W tej drugiej formie można spotkać go o wiele częściej. Ta ciekawa roślina pasuje do różnych aranżacji. Jest na tyle niezwykła, że może zostać posadzona jako soliter, jednakże będzie także wspaniałym elementem rabaty.

Otoczenie wokół bukszpanu warto wysypać drobnymi kamyczkami lub korą. Dzięki temu roślina będzie wyglądała jeszcze bardziej interesująco. Na dodatek jest to gatunek, który potrzebuje dość dobrego nawodnienia, a takie ściółkowanie może powstrzymać nadmierne parowanie i zmniejszy ryzyko pojawienia się szarej pleśni czy mączniaka – to najbardziej typowe choroby bukszpanu. Dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie roślin wzdłuż ścieżek i dróżek w ogrodzie. Sprawdź także ten artykuł o wyborze ziemi i nawozu do bukszpanu.

Bukszpanowe kule – zakup i cena

Bukszpan kulę można zrobić samodzielnie, poprzez regularne przycinanie krok po kroku przez kilka lat. Jednakże można także kupić od razu uformowaną kulę. Dzięki temu masz natychmiastowy dekoracyjny efekt i możesz ozdobić swoje mieszkanie. Warto jednak wiedzieć, że takie krzewy są dość drogie. Uformowane w kule krzewy o średnicy 60 cm potrafią kosztować około 150 zł, a 50-cio centymetrowe to koszt około 90 zł.

Wiele osób kupuje także sztuczny bukszpan. Dobrze przygotowany i zrobiony z wysokiej jakości materiałów naprawdę dobrze się prezentuje. Można wstawić go w donicy na balkon lub taras, raczej nie nadaje się do postawienia w ogrodzie – na deszczu i słońcu może wyblaknąć. Sztuczny bukszpan – kula o średnicy 50 cm to koszt około 40 zł. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają za wiele czasu na pielęgnację roślin i nie chcą musieć pamiętać o regularnym podlewaniu.

Bukszpan kula – formowanie krok po kroku

Jak sadzić bukszpan na kule?

Sadzenie bukszpanu wykonuje się pod koniec lata – na przełomie sierpnia i września. Można jednakże zrobić to trochę wcześniej, jeśli tylko wybierzesz roślinę sprzedawaną w pojemniku. One przyjmują się przez cały okres wegetacyjny. Krzewy dość dobrze znoszą przesadzanie, ale warto wybrać dla nich odpowiednie stanowisko nieco wcześniej.

Sadzonki sadzi się tak, by rosły na tej samej wysokości co w szkółce. Należy przygotować dołki takiej samej wielkości jak doniczka lub nieco większe – o około 1/3 objętości. Powinno to być dopasowane do wielkości systemu korzeniowego. Przed posadzeniem ziemię warto spulchnić i można dodać do niego nieco kompostu ogrodniczego. Otwory po posadzeniu zasypuje się ziemią, rośliny należy także obficie podlać, dzięki czemu o wiele lepiej się przyjmą. Prawidłowe posadzenie rośliny w ogrodzie zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby bukszpanu.

Formowanie bukszpanu w kule
Uprawa bukszpanu w ogrodzie, a także bukszpan kula i bukszpan kula i kule z bukszpanu

Ten opis dotyczy sadzenia bukszpanu w ogrodzie. Jednakże bukszpanowe kule można uprawiać także w donicach. Początkowo można je uprawiać w doniczce, w których były w szkółce, jednakże później trzeba przesadzić ją do nowej donicy. Trzeba pamiętać o warstwie drenażu na dnie i posadzeniu rośliny na tej samej wysokości.

Jak uformować bukszpan w kulę?

Formowanie bukszpanu w kulę nie jest trudne, ale wymaga bardzo dużej dawki cierpliwości i skupienia na tym działaniu. Od momentu posadzenia do wytworzenia pożądanego efektu należy poczekać 4-5 sezonów. Dlatego o wiele lepiej jest kupić gotową kulę i regularnie ją przycinać. Robi się to wiosną, przycinając gałązki, które wystają ponad bryłę. Należy tylko zadbać o równomierność, a także usuwać stare i podniszczone pędy. Dzięki temu krzew będzie odmłodzony i zachowa idealną gęstość.

Jeśli chcesz od zera stworzyć bukszpan kulę, warto zacząć od razu. Nie można natychmiast nadać roślinie odpowiedniego kształtu – przycięcie jej w formę mogłoby spowodować, że nie odrośnie. Dwa razy w roku, w maju i sierpniu, przycina się pędy w taki sposób, by nie wystawały więcej niż 5 cm powyżej formy. Długość przycinanych gałązek powinna być zróżnicowana, tak żeby kula była naprawdę równa.

ikona podziel się Przekaż dalej