Bukszpan w donicy - uprawa i pielęgnacja krok po kroku
Sadzenie bukszpanu jest bardzo popularne, ze względu na to, że jest to roślina, która daje nam duże możliwości. Bukszpan w donicy na tarasie, na balkonie, czy w ogrodzie, to rzecz powszechna. Jednak zanim zdecydujemy się na uprawę bukszpanu w domu, dobrze jest wiedzieć, jak wygląda uprawa, podlewanie, sadzenie bukszpanu, ale i przycinanie bukszpanu, jego pielęgnacja, czy też przesadzanie bukszpanu. Zobaczmy więc, jak najlepiej hodować bukszpan w donicy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bukszpanie.
Bukszpan - krótka charakterystyka rośliny
Bukszpan - Buxus, znany również jako gryszpan, jest rodzajem zimozielonych krzewów oraz drzew, które należą do rodziny bukszpanowatych - Buxaceae. Do tego rodzaju zaliczanych jest około 30-100 gatunków, które rozpowszechnione są w obszarach klimatu tropikalnego i podzwrotnikowego Ameryki Środkowej, Afryki Południowej i Karaibów, a dodatkowo nieliczne gatunki występują również na terenach Europy i Azji w klimacie umiarkowanym.
Bukszpan jest z pewnością jedną z popularniejszych i uniwersalnych roślin, które wykorzystywane są w terenach zieleni. Co więcej, uprawa tych krzewów nie jest trudna, a gęste ulistnienie pędów daje nam ozdobę naszego ogrodu, tarasu czy balkonu przez cały rok. Właśnie dlatego bukszpany są bardzo często wykorzystywane do tworzenia niskich i wysokich żywopłotów, obwódek, szpalerów, a także jako rzeźby roślinne, o ile wiemy, jak przyciąć bukszpan.
Rośliny te nadają się również idealnie jako krzew doniczkowy. Warto jednak wiedzieć, że na terenie Polski prowadzona jest uprawa jedynie dwóch gatunków bukszpanu, a mianowicie, najbardziej znany bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens, a także bukszpan drobnolistny - Buxus microphylla.
Decydując się na bukszpan w domu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ceny bukszpanów, ale również ich odmiany. Do najbardziej popularnych odmian bukszpanu wieczniezielonego zalicza się odmianę 'Elegantissima', dorastającą do 1,5 m wysokości z ciemnozielonymi liśćmi o białych obwódkach, a także odmianę 'Justin Brouwers', która jest karłową odmianą o ciemnozielonych liściach i kulistym pokroju, przez co znana jest także jako bukszpan kula. Co więcej, popularnością cieszy się również 'King Midas' o żółtozielonych liściach, 'Marginata' o żółtoobrzeżonych liściach oraz 'Suffruticosa', będąca odmianą karłową.
Z kolei wśród bukszpanów drobnolistnych popularne są odmiany 'Blauer Heinz', która jest bukszpanem kulą o ciemnozielonych liściach z szaroniebieskim odcieniem, a także 'Compacta', będąca odmianą karłową, dorastającą do około 30-50 cm wysokości. Kolejny bukszpan kula, którym jest 'Faulkner'. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o żywopłocie z bukszpanu.
Bukszpan w domu - jak wygląda uprawa i zasadzenie bukszpanu doniczkowego
Ceny bukszpanu są różne. Nie zapominajmy, że każdy producent może ustalić indywidualne ceny bukszpanu. Co więcej, wysokość i odmiana krzewu również ma wpływ na cenę. Jednak z reguły ceny za bukszpan wahają się w granicach 3-10 zł. Jednak kupując ten krzew, powinniśmy wiedzieć, jaka ziemia do bukszpanu będzie najlepsza, a także, jak wygląda przesadzanie bukszpanu i jego pielęgnacja.
Kupując bukszpan doniczkowy, który ma znaleźć się na tarasie lub na balkonie, powinniśmy zadbać o odpowiednio duży pojemnik, który będzie też mrozoodporny. Co więcej, powinniśmy zapewnić roślinie próchniczą i żyzną ziemię kompostową. Ziemia do bukszpanu powinna mieć również odczyn od obojętnego do lekko zasadowego.
Warto pamiętać, by doniczka miała otwory odpływowe, a na jej dni należy ułożyć warstwę drenażu. Dzięki czemu uchronimy ziemię do bukszpanów przed zbyt dużym zawilgoceniem, co wielokrotnie może skończyć się gniciem korzeni rośliny. Powinniśmy pamiętać też o tym, że z biegiem czasu istotne będzie również przesadzenie bukszpanu, do większej o jeden rozmiar doniczki z powodu rozwoju rośliny.
Bukszpan w donicy - podlewanie, nawożenie i przycinanie bukszpanu
Przy uprawie doniczkowego bukszpanu, istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest sposób podlewania. Musimy wiedzieć, że częstotliwość podlewania zależy od tego, jakie są aktualnie warunki atmosferyczne, ponieważ w dni upalne, będziemy musieli częściej podlewać nasze rośliny niż w pochmurne i chłodne dni. Zadbajmy także o to, by ziemia pod bukszpanem zawsze była wilgotna, ale nie mokra i sucha.
Ze względu na to, że w doniczce ilość substancji pokarmowych jest ograniczona, konieczne będzie nawożenie krzewów. Dlatego powinniśmy używać długodziałające wieloskładnikowe nawozy, które wystarczy zastosować raz w sezonie, ponieważ jego substancje będą rozkładały się stopniowo. Dzięki temu nie nastąpi również przenawożenie rośliny.
Przycinanie bukszpanu jest kolejnym bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dzięki któremu nasz krzew osiągnie pożądany przez nas pokrój. Decydując się na bukszpan kulę lub jeśli chcemy osiągnąć jakiś inny kształt krzewu, musimy pamiętać, że zabieg cięcia wykonuje się 2 lub 3 razy w sezonie. Pierwszy przeprowadza się w III, drugi w połowie VIII, a trzeci, o ile jest potrzebny, w VI. Pamiętajmy jednak o tym, że przycinania bukszpanu nie wykonuje się jesienią.