Bylica pospolita - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje ta zwyczajna roślina

Bylica pospolita - pochodzenie

Bylica pospolita - Artemisia vulgaris, tak jak i bylica polna - Artemisia campestris, czy bylica piołun - Artemisia absinthium, to roślina, która zalicza się do rodziny astrowatych - Asteraceae. Poza piołunami, bylicami polnymi, czy też bylicami pospolitymi, do tej rodziny zalicza się około 25000 gatunków roślin, które znajdują się w około 1620 rodzajów roślin.

Warto wiedzieć, że jest to jedna z najliczniejszych rodzin roślin naczyniowych. Rośliny z astrowatych występują na bardzo zróżnicowanych stanowiskach. Najbardziej charakterystycznym elementem roślin z tej rodziny jest budowa kwiatów. Do astrowatych zaliczają się rośliny jadalne, rośliny użytkowe, ale także rośliny ozdobne. Co więcej, wiele z tych roślin nazwane jest chwastami, ponieważ mają one bardzo dużą zdolność do rozrastania się.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest bylica zwyczajna - Artemisia vulgaris. Otóż roślina ta naturalnie występuje na terenach Europy, ale również w Algierii, Tunezji i na dużym obszarze Azji. W samej Polsce bylica pospolita to zwyczajna roślina, która najczęściej pojawia się na pogórzu i praktycznie całym niżu. Jest to gatunek, który ma status gatunku rodzimego.

Charakterystyka bylicy pospolitej - co powinniśmy wiedzieć na temat rośliny

Jeśli interesuje nas uprawa bylicy pospolitej oraz to, jakie zastosowanie i działanie ma ten chwast, powinniśmy zapoznać się z charakterystyką rośliny i tym, jak kwitnie bylica pospolita. Dzięki temu dowiemy się, czym różni się bylica pospolita od bylicy polnej czy piołunu.

Zacznijmy więc od tego, że bylica pospolita - Artemisia vulgaris, to roślina, która charakteryzuje się bruzdowaną i wzniesioną łodygą, która jest silnie rozgałęziona. Ten gatunek rośliny dorasta do około 50-220 cm wysokości. Warto wspomnieć o tym, że łodyga bylicy pospolitej w dolnej części jest naga i czerwono zabarwiona, natomiast w górnej części jest ona miękko owłosiona.

Liście bylicy pospolitej są ułożone na pędzie skrętolegle. Mogą być one pojedyncze lub podwójnie pierzastozłożone. Od góry liście są ciemnozielone i nagie, natomiast od spodu są biało i kutnerowato owłosione. Warto wspomnieć również o kwitnieniu bylicy pospolitej. Otóż roślina kwitnie w okresie od VII do IX. Właśnie w tym okresie pojawiają się na niej szerokojajowate koszyczki, które dorastają do około 4 mm długości. Koszyczki tworzą wiechy, które pojawiają się na szczycie łodyg. Kwiaty bylicy pospolitej wybarwiają się na czerwonobrązowy lub żółty kolor. Charakterystyczną cechą jest również ciemnobrunatny owoc, który jest połyskującą niełupką ze srebrzystymi smugami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie bylicy boże drzewko.

Uprawa bylicy pospolitej - jak uprawiać to ziele

Bylica pospolita - Artemisia vulgaris, to roślina, która naturalnie występuje na stanowiskach zmienionych przez człowieka, ponieważ jest to roślina ruderalna. Warto wiedzieć, że najlepiej czuje się ona na glebach, które mają w sobie duże zawartości azotu. Co więcej, możemy ją spotkać w zaroślach, w obszarach wysypisk śmieci, na przydrożach i poboczach dróg.

Bylica pospolita jest również chwastem, który pojawia się bardzo często w uprawie rzepaku ozimego, czy też w uprawie kukurydzy na płowej glebie. Właśnie w tych miejscach roślina jest usuwana, aby nie zakłócała prawidłowego wzrostu i rozwoju naszych roślin uprawnych. Warto jednak wiedzieć, że bylice pospolite to rośliny, które są także bardzo pożyteczne.

Jeśli interesuje nas uprawa bylicy pospolitej - Artemisia vulgaris, powinniśmy wiedzieć, że ten gatunek, tak jak i inne gatunki roślin, wymaga odpowiedniego rodzaju gleby i stanowiska. W tym przypadku warto dobierać nasłonecznione i ciepłe stanowiska, które będą znajdowały się na lekko zasadowych, suchych i przepuszczalnych glebach, ponieważ właśnie na tych poradzi sobie najlepiej.

Zastosowanie i działanie Artemisia vulgaris - jakie znaczenie ma chwast

Artemisia vulgaris - zastosowanie pospolitych chwastów

Uprawa chwastów, jakimi są bylice pospolite - Artemisia vulgaris, są tak popularne ze względu na ich zastosowanie i działanie. Właśnie te wyjątkowe cechy sprawiają, że roślina może stać się zdrowym elementem w naszym życiu. Zanim jednak przejdziemy do leczniczego działania rośliny, dowiedzmy się, jakie zastosowanie ma bylica pospolita.

Bylica pospolita to roślina, która stosowana jest jako przyprawa. Tutaj musimy wiedzieć jednak o tym, że tego typu przyprawa jest bardzo aromatyczna, lecz gorzka. Ma ona charakterystyczny korzenny zapach. Jako przyprawę wykorzystuje się młode pędy, które powinny być zbierane jeszcze przed pojawieniem się pąków kwiatowych. Tę przyprawę o korzennym zapachu stosuje się do dań z grzybów i kapusty, ale także do potraw mięsnych, czy też zupy cebulowej i jarzynowej. Co więcej, możemy nią przyprawiać sałatki, lecz tylko w małych ilościach, ponieważ w większych może okazać się dla nas trująca.

Bylica pospolita na desce do krojenia z naparem z bylicy pospolitej, a także właściwości lecznicze, zastosowanie i przygotowanie
Bylica pospolita Artemisia vulgaris krok po kroku, czyli właściwości, działanie, zastosowanie, uprawa i pielęgnacja, właściwości odżywcze

Wierzchotki i liście, które wcześniej zostały ususzone, wykorzystywane są do herbat ziołowych. Na naszą uwagę zasługuje również nalewka. Otóż nalewki z bylicy pospolitej mogą okazać się doskonałym sposobem na to, by zwiększyć swoją odporność i wytrzymałość. Pamiętajmy jednak o tym, że nalewka powinna być stosowana codziennie w ilości około 6-8 łyżeczek.

Warto wspomnieć także o tym, że olejki eteryczne z bylicy pospolitej stosowane są do aromatyzowania proszków do prania, mydeł, czy nawet płynów do naczyń. Ziele to jest w stanie odstraszyć pchły oraz gzy, które są utrapieniem dla koni. Latem możemy również palić zioło w celu odstraszenia komarów.

Artemisia vulgaris - co powinniśmy wiedzieć o działaniu leczniczym ziela

Jak możemy zauważyć, bylica pospolita - Artemisia vulgaris, to roślina o szerokim zastosowaniu. Nie zapominajmy jednak o tym, że ma ona również wyjątkowe działanie lecznicze. Otóż w medycynie chińskiej bylicę wykorzystywało się przy gorączkach, a dym z jej palenia służył do leczenia astmatyków. Co więcej, bylica wykorzystywana była przy zatruciach, które pojawiały się w trakcie ciąży.

Bylica pospolita charakteryzuje się bardzo podobnym działaniem jak bylica piołun. Jednak jej działanie lecznicze nie jest aż tak silne, jak działanie piołunu. Warto jednak wiedzieć, że w korzeniu i zielu bylicy pospolitej, znajdują się olejki eteryczne, gorycz i żywica, które wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz bakteriostatyczne.

Bylica pospolita nie znajduje się w wykazie roślin leczniczych, lecz jest ona wykorzystywana przy bólach brzucha, problemach z układem pokarmowym, wzdęciach czy kolce jelitowej. Co więcej, wykorzystywana jest ona także w celu poprawienia apetytu. Pamiętajmy jednak o tym, by nie korzystać z niej, jeśli mamy problemy z przewodem pokarmowym, hemoroidami, zapaleniem wyrostka robaczkowego, a dodatkowo nie jest ona zalecana dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny