Byliny w ogrodzie - popularne odmiany, porady pielęgnacyjne, ciekawostki

Pięknie zaaranżowany ogród to ważny cel wielu osób. Sztuka polega na dobraniu odpowiednich roślin. Byliny to świetna propozycja do nasadzenia na rabaty kwiatowe. Wśród nich występuje ogromna liczba gatunków. Dzięki temu znalezienie najlepszych rozwiązań aranżacyjnych staje się znacznie łatwiejsze.

Byliny ogrodowe

Byliny to zielne rośliny ogrodowe i nie tylko, żyjące dłużej niż dwa lata. Dlatego też zalicza się je do gatunków wieloletnich. Tworzą tę grupę wraz z krzewinkami, krzewami i drzewami. Ich charakterystyczną cechą są niezdrewniałe części nadziemne. Do tego dochodzą fragmenty podziemne jak cebule, bulwy czy kłącza. Wiele gatunków bylin bardzo dobrze sobie radzi w trudnych warunkach klimatycznych. Spotyka się je między innymi w wysokich górach oraz tundrze. Co ważne, te rośliny zazwyczaj wielokrotnie wydają nasiona lub zarodniki.

Byliny ogrodowe tworzą bardzo zróżnicowaną grupę.Dostępne są okazy wysokie i niskie, o rozmaitych kształtach i kolorach. Między innymi, dlatego są tak popularne. Kolejną zaletą jest fakt, że można z nich stworzyć piękne kompozycje. Te kwitnące rośliny ozdobne zachwycają swym wyglądem od wiosny do późnej jesieni. Wystarczy tylko posadzić na rabaty kwiatowe dobrze dobrane gatunki.
Po tym krótkim wstępie przychodzi czas by opisać najpopularniejsze byliny rosnące w ogrodach.

Kwiaty wieloletnie

Konwalie to bardzo popularne kwiaty ogrodowe. Charakteryzują się niewielkimi, białymi kwiatami w kształcie dzwoneczków. Równie ciekawie wyglądają ich duże, ciemnozielone liście. Konwalie majowe wydzielają bardzo przyjemny zapach.

Opisywane rośliny ozdobne należą do rodziny liliowatych. Zebrane są w grona liczące czasem do dziewiętnastu kwiatów. Szczególnie ładnie wyglądają w okresie kwitnienia, czyli od maja do czerwca. Nie należy jednak zapominać, że konwalie majowe są trujące. Trzeba, więc zachować ostrożność podczas opieki nad nimi.

Wymieniając piękne byliny w naszych ogrodach nie można pominąć sasanki zwyczajnej. Należy do rodziny jaskrowatych. W naturalnym środowisku rośnie przede wszystkim w środkowej części Azji oraz na górskich obszarach Europy. W Polsce w stanie dzikim już praktycznie nie występuje.

Sasanka stanowi interesującą dekorację ogrodu. Jej znak rozpoznawczy to liście pokryte włoskami. Równie charakterystyczne są urocze, dzwonkowate kwiaty. One również pokrywają się swego rodzaju włoskami o różnych kolorach.

Kwiaty ogrodowe wymienione do tej pory są popularne, lecz nie najczęściej wybierane na rabaty kwiatowe. Prawdziwą królową wśród bylin jest piwonia. Wygląda znakomicie i co ważne jest łatwa w uprawie. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej oraz Azji i stamtąd też przywędrowała do naszego kraju. Mimo egzotycznego pochodzenia jest bardzo odporna na niskie temperatury.

Piwonia całkiem nieźle rozwija się na różnych typach gleby. Warto jednak wiedzieć, że optymalne dla niej podłoże powinno być piszczysto-gliniaste. Piwonie to kwiaty wieloletnie wymagające świetnie nasłonecznionego stanowiska.

Dowiedz się też, jak podlewać storczyki.

Wysokie byliny ogrodowe

Nie tylko niewielkie rośliny nadają się na rabaty kwiatowe. Kwiaty wieloletnie mogą być też wysokie. To pozwala na stworzenie niezwykle interesujących kompozycji. Byliny ogrodowe mają do zaoferowania okazy spełniające to kryterium. Przechodzimy, więc do konkretów.

Wysokie rośliny ozdobne to na przykład irysy. Na początek ciekawostka, te kwitnące kwiaty w rzeczywistości noszą nazwę kosaćce.

Irysy przybierają różne barwy i wydzielają rozmaite zapachy. Każdy ogrodnik znajdzie, więc odmianę zadowalającą indywidualny gust. W sklepach dostępne są gatunki cebulowe lub rozmnożone z kłącza. Kosaćce wytwarzają ciemnozielone liście o wydłużonym kształcie.

Irysy to rośliny ogrodowe, które nie sprawiają problemów podczas uprawy. Ich sadzenie to bardzo prosty proces. Nawet osoby bez dużego doświadczenia poradzą sobie znakomicie. Te kwiaty należy umieścić na dobrze nasłonecznionym stanowisku.

Kwitnące kwiaty ogrodowe to również liliowce. Podobnie do irysów są dość wysokie. Ponadto charakteryzujące się ogromną wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Kolejną zaletą jest też to, że każdego roku obsypują się pięknymi kwiatami. To nadal nie wszystkie walory. Liliowców są bardzo popularne, dzięki czemu dostępne są ich liczne odmiany.

Najlepszym terminem na sadzenie liliowców jest wczesna wiosna. Jeszcze przed startem wegetacji. Te rośliny ogrodowe najbardziej lubią bardzo żyzne ziemie. Bardziej elastyczne są w kwestii stanowiska. Dobrze znoszą półcień, niemniej jednak najlepsze rezultaty są widoczne po zasadzeniu liliowców na nasłonecznionym stanowisku. Nie wolno też zapominać by w tym momencie gleba była wilgotna.

Polecane kwiaty ogrodowe to też begonie. Nie są tak wysokie jak liliowce, lecz mają inne walory. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się ich uroczy wygląd.

Begonia bulwiasta cieszy się szczególną popularnością w naszym kraju. Nie sprawia trudności w uprawie. Świadczy o tym fakt, że dobrze rozwija się w zacienionych miejscach. Wręcz preferuje stanowiska tego typu.

Begonie to kwitnące kwiaty wieloletnie z tendencją do rozgałęziania się. Wytwarzają liście o sercowatym kształcie. By pięknie dekorowały ogród trzeba spełnić ich dwie podstawowe potrzeby. Pierwsza z nich to zapewnienie duże ilości składników odżywczych. Druga to podlewanie, lecz niezbyt obfite.

Rośliny ogrodowe

Opisane powyżej rośliny ozdobne należą do najpopularniejszych bylin. Jednakże jest to tylko niewielka część znacznie większej grupy. Warto, więc pokrótce wymienić inne kwiaty często spotykane w ogrodach. Bez wątpienia należą do nich zawilce japońskie kwitnące od sierpnia do października. Ciekawą propozycją dla doświadczonych ogrodników mogą być floksy. Aster nowobelgijski od sierpnia do listopada będzie dekorował ogród różowymi kwiatami. Świetnie sprawdzą się również egzotyczne bergenie.

Przytoczone przykłady dobitnie pokazują jak bardzo zróżnicowane są byliny. Każdy znajdzie coś dla siebie i nie jest to tylko pusty frazes. Ilość dostępnych aranżacji jest ogromna. Warto szukać swojego ulubionego zestawu roślin wieloletnich.

Dowiedz się też więcej na temat piwonii.