Byliny kwitnące wiosną

Jeżeli chodzi o byliny kwitnące na wiosnę, to wśród nich wymienić możemy takie rośliny, jak:

  • Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) – są to byliny wiosenne, które kwitną w okresie od kwietnia do maja. Różowe kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Roślina nie ma większych wymagań uprawowych. Można bergenią obsadzać zarówno stanowiska słoneczne, jak i również zacienione.
  • Bodziszek korzeniasty (Gerranium macrorrhizum) - są to byliny kwitnące wiosną, a dokładniej w maju oraz w czerwcu. Roślina wyróżnia się czerwonymi lub fioletowymi kwiatami, wyrastającymi spośród zimnozielonych liści. Jego zaletą jest mocny zapach. Nie ma problemu z doborem odpowiedniego stanowiska. Kwiaty kwitnące na wiosnę świetnie odnajdują się zarówno w stanowiskach słonecznych, jak i również półcienistych.
  • Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) – są to rośliny, które kwitną wczesną jesienią, a nawet zimą. Dokładny okres kwitnienia rozpoczyna się już w styczniu, a kończy w maju. Wyróżnia się pięknymi kwiatami w odcieniach fioletu, różu, bieli oraz żółci. Należy uważać, ponieważ te rośliny kwitnące na wiosnę są bardzo trujące.
  • Floks szydlasty, płomyk szydlasty (Phlox subulata) – są to byliny kwitnące wiosną, wydające kwiaty w odcieniach różu, fioletu lub bieli. Roślina osiąga do 10 cm wysokości, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w rabatach w ogrodzie, jak i również na skalniakach, czy też na skarpach.
  • Goździk pierzasty (Dianthus plumarius) – to wieloletnie rośliny kwitnące wczesną wiosną. Drobne kwiaty w kolorze białym lub różowym wznoszą się na delikatnych pędach o wysokości do 30 cm. Nie ma problemu z samodzielnym rozsadzaniem byliny w ogrodzie.

Powyżej zostały wymienione oczywiście tylko niektóre byliny wiosenne. Niektóre z tych gatunków kwitną tylko wczesną wiosną, a niektóre przez znacznie dłuższy okres czasu. Byliny wiosenne najczęściej wyróżniają się drobnymi kwiatami i ozdobnymi liśćmi. Warto jednak zdecydować się na odmiany cieszące oko wczesną wiosną, ponieważ nie tylko powodują, że nasz ogród zaczyna szybko ożywać, ale również są to gatunki wyjątkowo odporne na niesprzyjające warunki pogodowe.

Byliny kwitnące jesienią w ogrodzie, czyli najpiękniejsze gatunki, które kwitną w porze jesiennej i latem
Byliny kwitnące wiosną i jesienią – co wybrać do ogrodu?

Byliny kwitnące jesienią

Znając już byliny wieloletnie, które kwitną w okresie wiosennym, warto dowiedzieć się, jakie kwiaty kwitnące jesienią są najpopularniejsze. Dzięki temu będziemy mogli przedłużyć życie naszego ogrodu do późnej jesieni, a czasem nawet do wczesnej zimy. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy wymienione gatunki dobrze znoszą warunki zimowe, a także w jaki sposób należy je zabezpieczać przed przymrozkami.

Byliny kwitnące jesienią, które mogą znaleźć się w naszym obrębie zainteresowania to m.in.:

  • Aster (Aster) – są to kwiaty kwitnące jesienią, które wyróżniają się pierzastymi kwiatostanami. Wieloletnie byliny dorastają do wysokości 20 cm, dzięki czemu mogą być obsadzane na rabatach, skalniakach lub skarpach. Wśród astrów, wymienić możemy takie byliny kwitnące jesienią, jak Aster alpejski (Aster alpinus) wyróżniający się filetowymi, białymi lub jasnoróżowymi kwiatami, bądź Aster gawędka (Aster amellus), wśród których są kwiaty o różowym lub niebieskim zabarwieniu.
  • Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) – są to byliny kwitnące jesienią, a dokładnie od września do października. Kwiaty swoją formą są bardzo mocno zbliżone do popularnych krokusów. Jednak rzeczywiście okres kwitnienia jest od nich znacznie późniejszy. Należy uważać, ponieważ roślina jest bardzo mocno trująca, chociaż bulwy wyróżniają się właściwościami leczniczymi.
  • Miskant chiński „Zebrinus” (Miscanthus sinensis „Zebrinus”) – jest to trawiasta roślina, której kwiaty kwitnące jesienią przyozdobią niejeden ogródek. Byliny pięknie wkomponują się jako tło ze względu na swoją wysokość. Roślina osiąga nawet do 2 metrów wysokości.
ikona podziel się Przekaż dalej