Calla - dlaczego uchodzi za jedną z piękniejszych roślin?

Calla, a tak właściwie cantedeskia - zantedeschia, znana jest pod wieloma nazwami. Bywa nazywana kalią, kalijką, czy kallą. Jest to rodzaj roślin pochodzących z rodziny obrazkowatych - Araceae, do których zalicza się 8 gatunków. Rośliny te naturalnie występują w środkowo-południowych obszarach Afryki, natomiast jeden z tych ośmiu gatunków jest rozpowszechniony na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Kalia to roślina, która może dorastać do około 120 cm wysokości i pojawia się w skupiskach lub kępach. Charakteryzuje się ona grubą i dużą podziemną łodygą spichrzową, a także korzeniami wyrastającymi z górnej części łodygi podziemnej, których zadaniem jest jedynie utrzymanie rośliny w podłożu.

Roślinę możemy poznać również po jej długoogonkowych liściach właściwych w kolorze ciemnozielonym. Warto tu zaznaczyć, że niektóre gatunki mają biało nakrapiane liście, co stanowi dodatkowy element dekoracyjny. Kształt liści zależy od konkretnego gatunku. Najważniejszym elementem dekoracyjnym są kwiaty roślin. Kwiatostany są w formie kolbiastego pseudancjum, a pochwa kwiatostanu, która okrywa kolbę, charakteryzuje się tym, że w dolnej części jest ona zwinięta w spiralkę, a jej górna część jest lejkowata. Barwa pochwy kwiatostanowej zależy od tego, na jaki gatunek się zdecydujemy. Niektóre gatunki wykształcają pochwy o białej barwie, inne o biało-różowej, kremowej, żółtej, cytrynowej, a nawet i biało-kasztanowo-różowej, jak w przypadku Zantedechia rehmannii.

Większość gatunków tego rodzaju zakwita latem, natomiast takie gatunki, jak Zantedeschia odorata, Zantedeschia aethiopica i Zantedeschia albomaculata subsp. albomaculata, rozpoczynają swoje kwitnienie późną zimą. Owocami nasion są pomarańczowe albo zielone jagody o odwrotnie jajowatym kształcie, który może być też bardziej kulisty. Wewnątrz owoców znajdują się komory, w których rozwijają się odwrotnie jajowate nasiona.

Uprawa - sadzenie, podlewanie i rozmnażanie rośliny

Zantedeschia i jej wymagania - prawidłowo dobrane stanowisko i gleba

Bez względu na to, czy decydujemy się na uprawę kalii, dzikiego wina, czy innej rośliny, konieczne jest zapoznanie się z ich wymaganiami. Ważne jest zarówno stanowisko, jak i gleba, w której będzie rosła roślina. Bez tego nasze dzikie wino lub kalia nie będzie w stanie rozwijać się prawidłowo.

Zanim zajmiemy się uprawą cantedeskii - Zantedeschia, powinniśmy wiedzieć, że nie są to tak proste do uprawy rośliny. Zacznijmy od tego, że powinna być posadzona w lekkiej i przepuszczalnej glebie, która będzie miała odczyn obojętny, a dodatkowo będzie stale umiarkowanie wilgotna.

Kolejnym ważnym aspektem jest stanowisko, a dokładniej stopień nasłonecznienia. Tutaj musimy wiedzieć, że rośliny te najlepiej czują się w ciepłych i nasłonecznionych stanowiskach, choć niektóre gatunki i odmiany lepiej radzą sobie w lekko ocienionych stanowiskach. Dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie zapoznać się z tym, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. A może zaintreresuje cię także ten artykuł o uprawie kalii doniczkowej?

Kalia i jej uprawa – właściwa pielęgnacja rośliny i jej rozmnażanie

Uprawiając kalie, musimy mieć na uwadze to, że są to rośliny, które nie poradzą sobie z oddziaływaniem mrozu. Dlatego też ich uprawa w gruncie bardzo często kończy się niepowodzeniem. Jednak jeśli chcemy i mamy taką możliwość, w okresie letnim możemy je przesadzić do naszego ogrodu, lecz później musimy je znowu przenieść do domu.

Samo sadzenie cantedeskii przypada na okres od II do VII. Cebulki sadzi się na około 6-10 cm głębokości. Zaraz po posadzeniu musimy przystąpić do podlania roślin. W celu utrzymania stale wilgotnej gleby podlewanie powinno być przeprowadzane około 2 razy w tygodniu, w zależności od zapotrzebowania. Jednak musimy pamiętać, że rośliny te wymagają okresu spoczynku, dlatego też po przekwitnięciu kwiatów należy stopniowo ograniczać podlewanie, a później zaprzestać go całkowicie.

Rośliny rozmnaża się poprzez podział bulw po zakończonym okresie spoczynku, który trwa 1-1,5 miesiąca. Podczas rozmnażania musimy jednak pamiętać o tym, że na każdym podzielonym odcinku rośliny muszą znajdować się minimum dwa pąki, co będzie praktycznie gwarancją prawidłowego rozwoju i rozpoczęcia kwitnienia już w następnym roku. Dodatkowo można je rozmnożyć przez nasiona w okresie wiosennym.

Biała cantedeskia w ogrodzie
Calla, czyli cantedeskia krok po kroku, czyli wymagania, pielęgnacja, uprawa w ogrodzie i w doniczce, sadzenie, zastosowanie

Warto wspomnieć także o tym, że cantedeskie, bez względu na to, czy uprawiane będą w domu, czy w ogrodzie, mogą zostać porażone przez choroby i szkodniki. Zdecydowanie najczęściej pojawia się na nich zgnilizna liści, bulw i korzeni, które wywołane są przez bakterie, grzyby oraz lęgniowce. Możemy się również spotkać z różnego rodzaju patogenami, które pojawiają się, gdy roślina ma zapewnioną zbyt dużą wilgotność powietrza oraz temperaturę. Cantedeskie atakowane są także przez mszyce, nicienie, wełnowce i czerwce, które mogą wyniszczyć całkowicie rośliny.

Zastosowanie i cena cebulek

Kalia - jak możemy wykorzystać piękno tej rośliny?

Calla to bardzo piękna roślina, która znajduje swoje zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak i jako kwiat doniczkowy. Co więcej, możemy ją kojarzyć również z kwiaciarni, gdzie sprzedawana jest jako kwiat cięty o dość długiej trwałości, ponieważ wytrzymuje nawet do 10 dni.

Te rośliny często uprawiane na rabatach znajdują swoje zastosowanie także w kuchni. Warto wiedzieć, że cantedeskia - Zantedeschia, a dokładniej cantedeskia etiopska, to roślina, która jest jadalna. Po ugotowaniu jej liście nadają się do jedzenia, a jej pędy podziemne są wykorzystywane jako pasza dla świń.

Co więcej, rośliny te znajdują swoje zastosowanie także w ludowej medycynie afrykańskiej. Właśnie tam liście kalii stosowane są na różnego rodzaju rany, obtarcia, poparzenia, czyraki oraz ukąszenia owadów. Wykorzystywane są także w przypadku leczenia reumatyzmu i artretyzmu.

Zantedeschia - wybór cebulek, cena

Decydując się na zakup roślin, bez różnicy, czy jest to dzikie wino, czy też kalia, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas samego kupna. Zacznijmy od tego, by odpowiednio dobrać sklep, w którym chcemy kupić roślinę. Dlatego poleca się kupowanie roślin z dobrze rekomendowanych miejsc.

Kolejnym aspektem jest to, by sprawdzić, czy roślina jest w dobrej kondycji. Musimy wziąć pod uwagę zarówno to, czy wszystkie jej części rozwijają się prawidłowo, ale także to, czy nie ma na nich żadnych oznak chorobowych i śladów żerowania szkodników. Dobrze jest również sprawdzić to, czy bulwa i korzenie nie są zniszczone i rozwijają się prawidłowo.

Jeśli chodzi o ceny, powinniśmy wiedzieć, że zależą one od tego, na jaki gatunek i odmianę cantedeskii się zdecydujemy. Co więcej, cena zależy również od miejsca zakupu i producenta roślin. Z reguły jednak cena za roślinę wynosi około 30-40 zł, w zależności od jej wielkości, a cebulki dostępne są już za około 5-10 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej