Camelia - opis

Camelia - Camellia, znana również jako kamelia pochodzi z rodziny herbatowatych - Theaceae. Warto wiedzieć, że do tego rodzaju zalicza się około 300 gatunków, z czego najbardziej popularnym w Polsce gatunkiem jest kamelia japońska - Camellia japonica. Większość roślin z rodzaju kamelia występuje naturalnie przede wszystkim we wschodnich i południowo-wschodnich częściach Azji, czyli w Japonii i Chinach. Natomiast niektóre gatunki pojawiają się także w rejonie Archipelagu Malajskiego oraz Himalajów. Rośliny te zostały zawleczone także do Europy w połowie XVIII wieku.

Jednak bez względu na to, czy interesuje nas kamelia japońska, czy inne kamelie, najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak kwitnie ta roślina. Camelia to rodzaj zimozielonego drzewa lub krzewu. Rośliny te charakteryzują się pojedynczymi liśćmi o niepodzielnych blaszkach, które umieszczone są na pędzie skrętolegle.

Roślina kwitnie wiosną, wytwarzając dość duże czerwone, różowe lub białe kwiaty, które dorastają do około 3-10 cm średnicy. Kwiaty mogą pojawiać się pojedynczo lub w niewielkich grupach w kącikach liści. W przypadku kamelii japońskich ich kwiaty są bezwonne i dorastają do 3-4 cm średnicy. Wybarwiają się one na ciemnoczerwone, różowe i białe barwy, ale kolor zależy od odmiany kamelii. Poza pojawiającymi się w okresie wiosny kwiatami, rośliny znane są również ze swoich owoców, które są w formie zdrewniałej i pękającej torebki, w których znajduje się jedno lub dwa nasiona. Takie też owoce wytwarza kamelia japońska, a ich kształt jest kulisty lub gruszkowaty.

Uprawa Camelii - zimowanie, nawożenie, podlewanie, cięcie

Kamelie – najlepsze stanowisko

Bez względu na to, czy w domu, na balkonie, w ogrodzie, ma znaleźć się camelia, melisa lekarska, epipremnum złociste, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny.

Musimy pamiętać o tym, że jeśli nie poznamy wymagań, jakie ma kamelia cała uprawa rośliny może zakończyć się niepowodzeniem. Niestety, jeśli rośliny uprawiane są na stanowiskach, gdzie jest niedostateczne nasłonecznienie możemy zaobserwować na nich różnego rodzaju przebarwienia. Oczywiście ważny jest również rodzaj gleby, który zastosujemy do uprawy.

Jeśli więc decydujemy się na zakup tej kwitnącej wiosną rośliny, powinniśmy wiedzieć, że nie jest ona łatwa w uprawie. Najpierw musimy zapewnić jej jasne stanowiska, które nie będą wystawione na bezpośrednie promienie słońca, które mogą poparzyć liście i kwiaty rośliny. Co więcej, musimy zapewnić im również lekko kwaśne gleby, które będą mieszanką ziemi ogrodowej oraz torfu.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga Camelia

W przypadku camelii bardzo ważną rolę odgrywają zabiegi pielęgnacyjne. Uprawiając kamelię w donicach, musimy wiedzieć, że średnio co 3 lata, będziemy musieli przesadzić ją do większej doniczki (jeden lub dwa rozmiary). Dzięki temu zyska ona dodatkową przestrzeń do rozwoju bryły korzeniowej.

Warto wspomnieć też o podlewaniu, które jest bardzo ważne. W nadmiarze może prowadzić do tego, że korzenie tych kwitnących roślin zaczną gnić. W momencie, gdy camelia kwitnie warto ograniczyć podlewanie, ale zaleca się wtedy zraszanie. Natomiast warto uważać na to, by nie zraszać kwiatów. Co więcej, w okresie kwitnienia nie możemy zapominać o nawożeniu, które sprawi, że roślina uzyska więcej substancji odżywczych, dzięki czemu nie tylko będzie rozwijała swoje kwiaty, ale również pędy i liście.

W trakcie uprawy camelii powinniśmy wiedzieć także o koniecznym cięciu, które wykonuje się w okresie jesiennym. Roślina nie wymaga silnego przycinania. Należy robić to bardzo ostrożnie. Takie cięcie ma na celu wzmocnienie rośliny, czyli pobudzenie jej do większego rozkrzewiania się.

Camelia to roślina mało odporna na mrozy, dlatego wymaga odpowiedniego zimowania. Dobrze czuje się na świeżym powietrzu latem i to właśnie wtedy możemy przenieść ją w donicy na balkon, taras, czy do ogrodu. Nie zapominajmy jednak o tym, że przed nadejściem spadków temperatur, powinniśmy przenieść ją do pomieszczenia, które będzie chłodne, w granicach 6-12oC, ale widne. Tak właśnie wygląda zimowanie rośliny. Zanim jednak powtórnie wystawimy ją wiosną na balkon, musimy pamiętać o tym, by ją zahartować. Natomiast nie zapominajmy o tym, że rośliny najlepiej rozwijają się, gdy ich uprawa prowadzona jest na stałym stanowisku, ponieważ nie klimatyzuje się dobrze. Dlatego też bardziej zalecana jest jej całoroczna uprawa w domu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kamelii ogrodowej i jej odmianach?

Zastosowanie i cena - gdzie kupimy piękne rośliny kwitnące

Czy camelia to tylko roślina ozdobna - sprawdźmy

Camelia - Camellia, to znana nam roślina ozdobna, której kwitnienie zachwyci wiele osób. W kraju jej uprawa prowadzona jest w doniczkach, ponieważ w gruncie sobie nie poradzi. Kamelia jest ozdobą każdego mieszkania i z pewnością jej kwiaty wiosną wprawia nas w zachwyt. Jednak czy zastosowanie kamelii jako rośliny ozdobnej to jedyne zastosowanie? Otóż nie.

Różowa camelia z żółtym środkiem
Camelia krok po kroku, czyli wymagania i sadzenie, pielęgnacja, uprawa oraz charakterystyka i odmiany

Kamelia to również roślina wykorzystywana w sztuce kulinarnej. Otóż liście niektórych gatunków rodzaju kamelia wykorzystywane są do przygotowywania herbaty. Nawet nasiona kamelii pełnią swoją rolę, ponieważ mają w sobie około 70% tłuszczu, przez co wykonuje się z nich wysokiej jakości olej.

W przypadku kamelii japońskiej musimy wiedzieć, że jest ona również rośliną ozdobną, szczególnie pospolitą w ciepłych klimatach. W Polsce ta roślina jest uprawiana jako doniczkowa. Co więcej, jest to roślina lecznicza, a dodatkowo w liściach i nasionach znajdują się duże ilości olejków eterycznych, a w nasionach jest glikozyd. Mówiąc o kameliach japońskich, nie możemy zapominać o tym, że z ich olejku eterycznego, który pozyskiwany jest ze świeżych liści, produkuje się różnego rodzaju mazidła, pasty i środki, które stosowane są w stomatologii.

Camelia - cena za sadzonkę, jak wybrać najlepszą roślinę

Cena to aspekt, który interesuje nas przy wyborze rośliny. Musimy jednak wiedzieć, że ceny są bardzo zróżnicowane i zależą między innymi od tego, na jaki gatunek i odmianę się zdecydujemy. Co więcej, cena zależy także od wielkości sadzonki. Jednak z reguły cena za kamelię japońską wynosi około 20-30 zł. I to właśnie te kamelie są najbardziej dostępne w sklepach ogrodniczych.

Warto wiedzieć, że sadzonki kamelii japońskich dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych. Niestety kupując sadzonki w sklepach online, nie możemy sprawdzić tego, w jakiej formie jest roślina. Dlatego powinniśmy wybierać polecane, dobrze oceniane sklepy internetowe. Wtedy będziemy mieli większą pewność, że sadzonki będą zdrowe i nieuszkodzone.

Jeśli decydujemy się na zakup w sklepach stacjonarnych, powinniśmy pamiętać o tym, by skontrolować to, w jakiej kondycji jest sadzonka. Tutaj musimy zwrócić uwagę na to, by pędy i bryła korzeniowa roślin nie były uszkodzone. Ponadto warto sprawdzić, czy na roślinie nie pojawiają się objawy chorobowe, a także ślady żerowania szkodników. Co więcej, jeśli na glebie zauważalne są niepokojące ślady w postaci pleśni lub zgnilizny, powinniśmy zrezygnować z zakupu takiej sadzonki.

ikona podziel się Przekaż dalej