Campanula (dzwonek) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Kwiaty Campanula, czyli inaczej mówiąc dzwonki, są kwiatami dostępnymi w niskich cenach, a ich piękno zachwyca bardzo wiele osób. Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę tych kwiatów doniczkowych, powinniśmy dowiedzieć się, jak ona przebiega. Do tego potrzebna będzie nam wiedza na temat odpowiedniego stanowiska, sposobu podlewania, nawożenia i ogólnej pielęgnacji.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.
Campanula - pochodzenie pięknych kwiatów
Kwiat Campanula, czyli dzwonek Campanula to bardzo popularny gatunek stosowany do różnych nasadzeń w Polsce. Jego cena jest niska i dzięki temu dostępna dla każdego. Gatunkiem typowym tej rośliny jest dzwonek szerokolistny, z łaciny Campanula latifolia. Bardzo dużą popularnością cieszy się również dzwonek dalmatyński - Campanula portenschlagiana.
Campanula należy do rodziny dzwonkowatych - Campanulaceae. W rodzinie tej znajduje się ponad 80 rodzajów roślin, a w tym aż około 2400 gatunków. Wśród tych roślin znajdują się także kwiaty doniczkowe, które często wykorzystywane są na balkon. Kwiaty należące do tej rodziny są obecnie rozpowszechnione w wielu miejscach, a praktycznie na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Nie znajdziemy ich również na terenach wielkich pustyń.
Sam rodzaj Campanula występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Największa różnorodność gatunkowa pojawia się w rejonach Morza Śródziemnego i to właśnie w tym miejscu możemy się spotkać z około 200 gatunkami tych kwiatów. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby wybrać do swojego ogrodu lub domu odpowiedni gatunek i odmianę, które sprostają naszym wymaganiom. Bardzo popularnymi odmianami dzwonków są 'Royal Blue', a także 'Blue Ocean' o pięknych niebiesko wybarwionych kwiatach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie goździka sinego?
Kwiat Campanula - cechy charakterystyczne i gatunki występujące we florze Polski
Dzwonki to rośliny zielne, a w większości również byliny, natomiast wśród nich istnieje także kilka roślin dwuletnich i jednorocznych. Ich pokrój jest wzniesiony i kępiasty, a sezonowe liście są zielone. Rośliny te charakteryzują się również stosunkowo szybkim wzrostem w porównaniu do innych kwiatów.
Dekoracyjną częścią tej rośliny są oczywiście kwiaty. Kwiaty Campanula mają charakterystyczny dzwonkowaty kształt. Mogą być one bardziej wydłużone u niektórych gatunków, u innych są bardziej gwiaździste, a u jeszcze innych mogą swoim kształtem przypominać urny. Najczęściej ich barwa jest w różnych odcieniach niebieskości i fioletu. Doskonałym tego przykładem są odmiany 'Royal Blue' oraz 'Blue Ocean'. Wśród nich znajdą się również takie, których kolor będzie różowy lub biały.
Chcąc, aby te kwiaty doniczkowe znalazły się w naszym domu, warto poznać gatunki flory polskiej, które są bardzo dobrze przyswojone na nasze warunki atmosferyczne. Do nich należą między innymi: dzwonek wąskolistny - Campanula polymorpha, dzwonek szerkolistny - Campanula latifolia, dzwonek syberyjski - Campanula sibirica, dzwonek szczeciniasty - Campanula cervicaria, dzwonek skupiony - Campanula glomerata, dzwonek rozpierzchły - Campanula patula, dzwonek piłkowany - Campanula serrata, dzwonek okrągłolistny - Campanula rotundifolia, dzwonek drobny - Campanula cochleariifolia, a także dzwonek alpejski - Campanula alpina, dzwonek brodaty - Campanula barbata i dzwonek brzoskwiniolistny - Campanula persicifolia. Mimo to bardzo wielkim uznaniem cieszą się dzwonki dalmatyńskie - Campanula portenschlagiana. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie gerbery doniczkowej?
Dzwonek - uprawa i zastosowanie
Jeśli chcemy, aby nasz dzwonek na balkonie albo też w ogrodzie wydał atrakcyjne kwiaty, należy zadbać o to, aby jego stanowisko było odpowiednio dobrane. Gatunki Campanula powinny znajdować się w nasłonecznionym lub delikatnie ocienionym miejscu. Wtedy właśnie ich kolor będzie bardziej żywy, szczególnie jeśli zakupimy niebieskie odmiany 'Blue Ocean' lub 'Royal Blue'. Z kolei najlepszym podłożem do ich uprawy będzie gleba umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna, żyzna, próchnicza, lekko zasadowa, a także piaszczysto-gliniasta i zasobna w wapń.
Nie możemy też zapomnieć o pielęgnacji, a przede wszystkim tym, jak powinno wyglądać podlewanie tych pięknych kwiatów. Otóż podlewanie powinno być regularne, lecz należy je dostosować do warunków atmosferycznych. Podczas suszy powinno być ono wykonywane znacznie częściej, ponieważ woda z gleby dużo szybciej wyparowuje. Dodatkowo powinniśmy wykonywać również umiarkowane nawożenie, które powinno być dopasowane do rodzaju gleby. Jeśli natomiast zakupiliśmy wysokie odmiany, to powinniśmy zabezpieczyć je palikami.
Kwiat Campanula może być rozmnażany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podział kęp, a drugi to wysiew nasion. Wysiew nasion można wykonywać w dwóch terminach: na wiosnę lub na jesień. Pamiętajmy, że dzwonki wytrzymują nawet do -25oC, lecz młode rośliny nie są na tyle wytrzymałe i przez pierwszy rok lub dwa lata uprawy, warto je zabezpieczać na zimę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o aksamitce wąskolistnej?
Ciekawym rozwiązaniem do naszych ogrodów i do doniczek na balkon są gatunki dzwonków kobiercowych. Do tych właśnie należy dzwonek dalmatyński - Campanula portenschlagiana, dzwonek karpacki - Campanula carpatica oraz dzwonek gargański - Campanula garganica. Dzwonki te są dość niskie, a dzwonek dalmatyński zakwita aż o dwa miesiące wcześniej niż inne dzwonki, które zakwitają przeważnie w lipcu.
Uprawa dzwonków nie jest trudna, a dodatkowo ze względu na to, że ich cena jest niska, są bardzo popularnymi kwiatami wśród amatorów oraz wśród profesjonalnych ogrodników. Mogą być one wykorzystywane w różnych miejscach. Nadają się one do nasadzeń na rabaty, a tam wykorzystywane są zazwyczaj wyższe gatunki i odmiany tych kwiatów, a także do ogrodów skalnych i na przedmurzach, gdzie polecane są gatunki niskie i kobiercowe. Poza tym możemy je sadzić w nasadzeniach drzewiastych. Ciekawe jest to, że niektóre odmiany dzwonków znajdują swoje zastosowanie nawet w bukieciarstwie, ponieważ nadają się na kwiaty cięte. Nie zapominajmy również, że dzwonki są doskonałymi kwiatami doniczkowymi, których odmiany i gatunki można ze sobą łączyć, tworząc biało-różowo-niebieskie kompozycje kwiatowe. Sprawdź także ten artykuł o najpiękniejszych kompozycjach kwiatowych.