Cebula siedmiolatka – charakterystyka


Cebula siedmiolatka (Allium fistulosum) jest to wieloletnia roślina zaliczająca się do rodziny czosnkowatych. Prawdopodobnie pierwsze nasiona cebuli przywędrowały do nas z Chin. Uprawa rośliny jest zalecana nie tylko w celu pozyskania korzeni, ale również szczypioru. Roślina dorasta nawet do 1,5 metra wysokości, natomiast cebula wyróżnia się licznymi cebulkami, które wyrastają z jednego korzenia.

W porównaniu do tradycyjnych odmian cebul cebula wieloletnia na jednym stanowisku może porastać od 7 do nawet 10 lat. Jednak uprawa wyróżnia się największą efektywnością około 4 lata od momentu, gdy nastąpił wysiew. Nasiona cebuli siedmiolatki możemy wysiewać zarówno do gruntu, jak i również w doniczce. Warzywo jest cenione ze względu na duże pokłady witaminy C. Dodatkowo cennym składnikiem są flawonoidy, dzięki którym łatwiej jest na uporać się z różnymi stanami zapalnymi, w tym z przeziębieniami i stanami grypowymi. Cebula wieloletnia polecana jest również w profilaktyce antynowotworowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kapusty pak choi?

Zastosowanie siedmiolatki jest bardzo szerokie. Tym bardziej że dostępne są nasiona różnych odmian, wśród których wymienia się takie odmiany jak Kroll, Afrodyta, czy też Flamenco. Oprócz tego, że sama cebula nadaje się do sałatek i różnych potraw mięsnych. To na uwagę zasługuje również szczypior siedmiolatka. Hodowla szczypiorku z cebuli jest możliwa w doniczce przez cały rok. Dzięki czemu możemy mieć stały dostęp do soczystego, zielonego dodatku do sałatek, past oraz różnych przekąsek.

Jak uprawiać cebulę siedmiolatkę?

Pojawiające się pytanie, jak uprawiać cebulę siedmiolatkę, możemy być spokojni o jej minimalne wymagania. Przede wszystkim nasiona najlepiej wysiewać na słonecznych stanowiskach. Chociaż warzywo doskonale poradzi sobie także na półcienistych miejscach. Cebula siedmiolatka najlepiej rozwijać się będzie na żyznym podłożu, które będzie wyróżniało się odczynem od 6,5 do 7,5. Istotne jest jednak to, by wysiew następował na przepuszczalnym podłożu, dzięki czemu nie będzie dochodziło do gnicia korzeni. Z drugiej strony, nie można doprowadzić do przesuszenia rośliny, ponieważ szczypior siedmiolatka stanie się twardy i niesmaczny. Uprawa jest jak najbardziej odporna na zmiany temperatury. Roślina jest nie tylko mrozoodporna, ale również doskonale znosi upały. Ważne jest jednak, by w czasie wysokich temperatur, zapewnić cebuli odpowiednie nawodnienie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kalarepy w ogrodzie?

Cebula siedmiolatka po zbiorach, a także szczypior siedmiolatka w ogrodzie oraz jego wysiew i uprawa
Cebula siedmiolatka – wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Kiedy siać nasiona cebuli siedmiolatki? Jeżeli planujemy wysiew do gruntu, najlepiej tę czynność zaplanować w kwietniu. Pierwsze siewki powinny pojawić się mniej więcej po 2 tygodniach. Natomiast dylemat, kiedy siać nasiona do doniczki jest łatwiejszy do rozwiązania, ponieważ uprawa cebuli w doniczce może być przeprowadzana przez cały rok. Jeżeli jednak wysiew przeprowadziliśmy wcześniej do pojemników, to rozsadę powinniśmy zaplanować na czerwiec. Rozstawa musi wynieść przynajmniej 20 cm. Na jednym stanowisku mogą rosnąć do 3 cebulek, stanowiąc niewielką kępkę. Dysponując kilkoma sadzonkami siedmiolatki, możemy przeprowadzić również samodzielne rozmnażanie. To jak uprawiać przy pomocy sadzonek, nie powinno stwarzać większego problemu. Ponieważ na przełomie kwietnia i maja dzielimy cebule na pojedyncze sadzonki. Możemy także zebrać nasiona, których wysiew wykonujemy tak jak w przypadku zakupionych nasion.

Jeżeli zależy nam na udanej uprawie, warto zadbać o dobre sąsiedztwo. Cebula siedmiolatka doskonale znosić będzie towarzystwo kopru, marchwi, czy też pora. Natomiast należy unikać obecności grochu, czy też fasoli. Planując sobie, kiedy siać nasiona cebuli, warto pamiętać o wcześniejszym nawożeniu i spulchnieniu podłoża. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kapusty w ogrodzie.

Hodowla szczypiorku z cebuli

Oprócz cebuli cenionym elementem jest również szczypior siedmiolatka. Wysiew szczypioru w doniczce możliwy jest przez cały rok. Możliwa jest także hodowla szczypiorku z cebuli. W tym celu do doniczki wsadzamy jedną cebulkę, z której wyrastać będzie szczypior siedmiolatka. To jak uprawiać szczypiorek, tak naprawdę zostało powiedziane dużo wcześniej. Ponieważ hodowla szczypiorku z cebuli w niczym się nie różni od uprawy cebuli w gruncie. Jednak rzeczywiście cebula wieloletnia ma wytyczone okresy, kiedy siać. Natomiast utrzymując cały czas pokojową temperaturę, nie musimy czekać z sadzeniem cebuli aż do wiosny.

Ciekawą propozycją na pewno jest hodowla szczypiorku z cebuli, który ma swoim wyglądem oraz długością przypominać pora. Wtedy możemy liczyć na zdecydowanie lepsze walory smakowe. W tym celu w czasie całej wegetacji zaleca się obsypywanie ziemią białe zgrubienia. Zabieg ten wykonuje się maksymalnie 4 razy przez cały okres wzrostu szczypiorku. Jednak należy pamiętać, żeby nie obsypywać zbyt grubą warstwą ziemi, ponieważ szczypior będzie wyróżniał się zahamowanym wzrostem. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cebuli dymki w ogródku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny