Cebule kwiatowe krok po kroku - jak i gdzie zakupić cebule kwiatowe?

Rośliny cebulowe warto sprowadzić do każdego ogrodu. Przede wszystkim, dlatego, że stanowią piękną dekorację. Część gatunków kwitnie wiosną, inne latem i jesienią. Zatem okazy można dobrać tak by ozdabiały ogród przez cały okres wegetacji. Jednakże by cieszyć się pięknymi roślinami trzeba wiedzieć jak i gdzie kupować cebule kwiatowe. Dlatego też wskazujemy, na co należy zwracać uwagę podczas zakupów. Sprawdzamy też, jakie są ceny cebulek roślinnych.

Cebulki roślin – charakterystyka i krótki opis sadzenia

Czym właściwie są chętnie sadzone w ogrodach cebule kwiatowe. Określa się je, jako specyficznie przekształcone pędy podziemne. Spełniają dwie ważne funkcje, spichrzową i przetrwalnikową. Ich charakterystyczną częścią jest silnie skrócona łodyga zwana piętką. Na niej osadzają się spichrzowe liście. Ich zadaniem jest gromadzenie zapasowych substancji odżywczych. Ważny element stanowią również liście zewnętrzne, są martwe, skórzaste i tworzą ochronne łuski. Cebule występujące przeważnie u gatunków jednoliściennych wytwarzają też pąk wierzchołkowy. To z niego wyrasta nadziemna część rośliny.

Cebulki roślin ozdobnych dzielą się na sadzone wiosną oraz latem i jesienią. Oczywiście każdy gatunek z podanych grup ma swoje preferencje, co do tej czynności. Mimo tego można podać ogólne wskazówki dotyczące terminu sadzenia. Otóż cebule roślin kwitnących latem i jesienią(liliowce, mieczyki, irysy) sadzi się wiosną, po ustaniu mrozów. Wiele z nich trzeba wykopać przed zimą i przenieść w chłodne miejsce pod dachem. Natomiast kwiaty kwitnące wiosną(tulipany, hiacynty, krokusy) wysadza się jesienią, najczęściej od września do października. Te rośliny przeważnie zimują w glebie i wschodzą wiosną.

Po zaznajomieniu się z terminami warto poświęcić chwilę na opis samego sadzenia. Pierwszym krokiem jest przygotowanie rabaty. Musi być dobrze przekopana i odchwaszczona. Rośliny cebulowe zazwyczaj nie lubią konkurencji zabierającej składniki odżywcze. Najlepsza dla nich ziemia, chyba, że mają inne wymagania, jest próchniczna, lekka i przepuszczalna. Dlatego też warto zaprawić ją kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Cebulki przed posadzeniem moczy się w preparacie grzybobójczym. Następnie umieszcza się je w ziemi. Zalecana głębokość to 2-3 krotna wysokość cebulek.

Jak wybierać cebule kwiatowe?

By cieszyć się pięknym ogrodem trzeba wiedzieć jak wybierać cebulki tulipanów czy innych kwiatów. Odwiedzając sklep osobiście, pierwsze, na co zwraca się uwagę to opakowanie. Przede wszystkim musi być to siatka lub folia z otworami przepuszczającymi powietrze. Jeśli etykieta jest wyblakła, oznacza to, że cebule długo zalegały na półce. To z kolei może zaniżać jakość, lepiej wiec zrezygnować z zakupu takiej cebulki. Jeśli zaś etykieta jest nowa powinna, podobnie jak opakowania zawierające nasiona, przedstawiać szczegółowy opis rośliny. Są to przede wszystkim informacje o specyfice odmiany, sposobach pielęgnacji rośliny, terminie przydatności cebulki.

Wiele wskazówek na temat jakości podsuwają same cebulki. Warto, więc dokładnie się im przyjrzeć. Nie należy kupować, gdy są uszkodzone w jakikolwiek sposób. Wszelkie obtarcia czy nacięcia od razu dyskwalifikują cebulkę. Tak samo jak plamy zwiastujące gnicie, odbarwienia, naloty oraz otwory oznaczające atak szkodników. Cebule nie mogą być pozbawione ochronnych łusek ani też posiadać wyrośniętych korzeni i liści. Nie są to w końcu sadzonki. Oczywiście sprzedaż wysyłkowa nie pozwala na wcześniejsze, dokładne obejrzenie cebul. Zdjęcia nie zawsze oddają stan faktyczny. W takiej sytuacji najlepiej sugerować się opiniami na temat danego sklepu.

Tanie sadzonki czy nasiona nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. To samo tyczy się cebulek roślinnych. Dlatego robiąc zakupy nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Bardzo ważny za to jest kraj pochodzenia cebulek. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup polskich produktów. Jeśli nie są dostępne wybiera się te wyprodukowane w najbliższych krajach. Takich jak Niemcy, Belgia, Holandia czy Ukraina. Dlaczego są lepsze od cebulek z bardziej egzotycznych rejonów globu? Dlatego, że są przystosowane do rozwoju w klimacie takim samym jak nasz.

Ceny cebulek kwiatowych

Wybierając cebulki tulipanów czy innych kwiatów warto mieć na uwadze termin ich kwitnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie na jednej rabacie gatunków kwitnących wiosną oraz latem i jesienią. W ten sposób ogród przez cały sezon wegetacyjny będzie wyglądał pięknie. Oprócz tego liczy się wysokość oraz kolor kwiatów. Możliwości kompozycyjnych jest cała masa. Jakie są natomiast ceny cebul? Lepszym rozwiązaniem na zakup będzie stacjonarny sklep czy sprzedaż wysyłkowa?

I sklepy stacjonarne i internetowe są dobrym wyborem do zakupu cebulek. Pod warunkiem, że są to renomowane firmy cieszące się zaufaniem klientów. Warto, więc najpierw przejrzeć opinie na ich temat. Jeśli zaś chodzi o ceny cebul to można stwierdzić, że są przystępne. Oczywiście całkowite koszty zależą od gatunku i ilości sztuk w opakowaniu. Można jednak pokusić się o uśredniony przedział. Za opakowanie zawierające 5-10 cebul trzeba zapłacić od około 3 do 11 zł. Zatem rośliny cebulowe są stosunkowo tanie.