Kwiaty ogrodowe - co warto wiedzieć na temat lilii

Zanim przejdziemy do tego, jak sadzić cebule lilii ogrodowych i kiedy jest najlepszy termin na ich sadzenie, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Jest to ważne, bez różnicy na to, czy decydujemy się uprawiać jodłę frasera, jastrzębca kosmaczka, czy właśnie lilie.

Zacznijmy od tego, że lilie to rośliny, które zaliczane są do rodziny liliowatych - Liliaceae. Lilie występują naturalnie w całej strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Co więcej, do tego rodzaju zaliczanych jest 100 gatunków lilii i jeszcze więcej mieszańców i odmian. Warto wiedzieć, że w zależności od miejsca ich występowania, są one podzielone na trzy podstawowe grupy, jakimi są gatunki wschodnioazjatyckie, występujące w Chinach i Japonii, gatunki euroazjatyckie z Europy i zachodniej części Azji, a także gatunki amerykańskie, które pojawiają się w Ameryce Północnej. Natomiast stosuje się także podział na grupy ogrodowe.

Według tego podziału wyróżnia się mieszańce azjatyckie, mieszańce martagon, mieszańce candidum, mieszańce amerykańskie, mieszance orientalne, mieszańce trąbkowe, mieszańce longiflorum, a także inne mieszańce i inne gatunki. Warto wspomnieć także o tym, że większość cebulek lilii, które znajdują się w sprzedaży, to mieszańce trąbkowe, azjatyckie i orientalne.

Jeśli chcemy wybrać najlepsze sadzonki ogrodowe, powinniśmy poznać najbardziej popularne odmiany tych roślin. Dlatego też warto wiedzieć, że najpopularniejszymi odmianami z mieszańców azjatyckich są 'Ania' o pomarańczowych kwiatach, 'Brigit' o kwiatach różowych, 'Connecticut King' o żółtych i wzniesionych kwiatach, 'Red Velvet' o ciemnoczerwonej barwie i 'Prima', która jest niską i wczesną odmianą o różowopomarańczowych kwiatach.

Natomiast do mieszańców trąbkowych zalicza się 'Golden Splendour' z jasnożółtymi kwiatami, 'Pink Perfection' z różowymi kwiatami i 'African Queen' o różowopomarańczowej barwie. Na uwagę zasługuje też 'Star Gazer' o czerwonych i biało obrzeżonych kwiatach i 'Acapulco', które są mieszańcami orientalnymi. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzonkach liliowców.

Cebule lilii - kiedy sadzi się te cebulki kwiatowe

Kiedy w ogrodzie ma znaleźć się jastrzębiec kosmaczek, jodła frasera, czy właśnie lilia, konieczne jest to, abyśmy dowiedzieli się, gdzie sadzić rośliny, jaki jest najlepszy termin do sadzenia do gruntu, a także, jak zasadzić cebulki lub sadzonki. Jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań naszym roślinom, wtedy jastrzębiec kosmaczek, jodła frasera, lilia, czy inna roślina, możemy spotkać się z tym, że cebulki nie będą się rozwijały lub nawet zaczną obumierać.

Zacznijmy od tego, że lilie nie są uznawane za najłatwiejsze w uprawie rośliny. Jeśli chcemy uprawiać je w gruncie lub też donicy, musimy zapewnić im przepuszczalne, żyzne i przewiewne gleby, które będą stale wilgotne. Dodatkowo powinno sadzić się je na nasłonecznionych lub ewentualnie lekko ocienionych stanowiskach. Pamiętajmy też o tym, że lilie białe i wiele mieszańców azjatyckich lilii dobrze czuje się w odczynie pH 6,5-7,0, natomiast zdecydowana większość gatunków preferuje odczyn gleby w granicy 5,5,-6,5.

Kiedy sadzić cebule lilii? Cebule lilii mogą być już trochę rozwinięte, kiedy sadzi się je na stanowisko.
Cebule lilii krok po kroku - jak je wybrać, sadzić i pielęgnować.

Przejdźmy jednak do sadzenia cebulek. Tutaj musimy wiedzieć, że na rynku dostępne są lilie, które powinny być sadzone jesienią, ale też takie, które sadzi się wiosną. Najlepszy termin na sadzenie to IX/X, ale odmiany późno kwitnące sadzi się na wiosnę. Co więcej, przed sadzeniem musimy odpowiednio przygotować glebę.

Dopiero do przygotowanej wcześniej gleby możemy zasadzić cebulki kwiatowe. Pamiętajmy jednak o tym, że głębokość sadzenia uzależniona jest od tego, jak duża jest cebulka. Dodatkowo na glebach piaszczystych cebulki powinny być sadzone głębiej niż na glebach zwięzłych. Z reguły jednak głębokość sadzenia powinna być równa obwodowi cebulki. Co więcej, musimy zadbać o odpowiednią rozstawę, która zależy już od konkretnego gatunku i odmiany.

Sadzonki lilii - gdzie prowadzona jest sprzedaż cebulek i jaka jest ich cena

Sklep ogrodniczy, zarówno sklep stacjonarny, jak i sklep internetowy, to doskonałe miejsce na zakup cebuli lilii. Pamiętajmy jednak o tym, że lepiej jest wybierać sklepy, a także i producentów roślin, które są rekomendowane i cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów sklepu.

Warto wspomnieć o tym, że przy zakupie powinniśmy dokładnie sprawdzić, w jakiej kondycji są cebule lilii, ponieważ uszkodzone lub też porażone chorobami czy szkodnikami cebulki kwiatowe, nie rozwiną się prawidłowo, a dodatkowo mogą mieć zły wpływ na rośliny rosnące w pobliżu.

Jeśli chodzi natomiast o cenę, musimy wiedzieć, że cena uzależniona jest od danego gatunku i odmiany lilii. Ceny są naprawdę bardzo zróżnicowane. Możemy zakupić cebule lilii za około 5 zł, ale na rynku dostępne są też takie odmiany, których koszt zakupu waha się w granicy 50 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny