Cebulica dwulistna (Scilla bifolia) - co warto wiedzieć o tej roślinie

Cebulica dwulistna - Scilla bifolia, to roślina, która tak samo, jak cebulica syberyjska - Scilla siberica i cebulica biała - Scilla siberica 'Alba', należy do rodziny szparagowatych - Asparagaceae. Roślina ta występuje naturalnie na terenach Azji oraz Europy. W Polsce występuje również naturalnie, ale jest to rzadkość, przez co kwiaty są objęte ochroną.

Cebulice występują naturalnie na terenie Kaukazu, Europu południowej i środkowej, a także na terenach Azji mniejszej aż do południa Syrii. Z kolei północną granicą zasięgu tych roślin jest Polska, Francja, Niemcy i Belgia. Na terenach Polski cebulica dwulistna rośnie w Karpatach, natomiast w południowej części niżu możemy ją spotkać rzadko. Zazwyczaj spotkamy ją w lasach bukowych na wapiennych glebach.

Charakterystyczna dla cebulicy jest pojedyncza, obła łodyga kwiatowa, która wyrasta z cebulki. Osiąga ona zaledwie 10-25 cm wysokości. Z kolei cebulka cebulicy dwulistnej, tak samo, jak i cebulicy syberyjskiej i cebulicy białej, jest jajowata lub kulista. Zielone, lancetowate liście, które wyrastają po 2, wyrastają razem z kwiatami, które są zebrane w grona. Kwiaty wyrastają na szypułkach i charakteryzują się niebieską barwą i fioletowymi pylnikami. Działki okwiatu mają eliptyczny kształt. Jeśli interesują cię także inne kwiaty cebulowe, sprawdź także ten artykuł o wyborze cebulek kwiatowych.

Scilla bifolia - jak wygląda rozmnażanie, uprawa i pielęgnacja roślin


Jeśli chcemy, by cebulica dwulistna zakwitała w odpowiednim terminie, czyli od marca do kwietnia, a także jej wzrost rozwijał się prawidłowo, powinniśmy zadbać o to, by ta samopylna lub też zapylana przez owady roślina cebulowa, miała odpowiednie warunki do rozwoju.

Bardzo ważnym elementem jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska pod uprawę cebulicy dwulistnej. Dlatego istotne jest to, by stanowisko dla cebulicy było odpowiednio nasłonecznione, ale można ją posadzić również w półcieniu. Dodatkowo gleby powinny być wilgotne, przepuszczalne, lekkie i najlepiej próchnicze.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Cebulica dwulistna (Scilla bifolia) - opis, uprawa, pielęgnacja, porady

Jeśli chodzi natomiast o sposób rozmnażania, może być ona rozmnażana na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest rozmnażanie przez cebule przybyszowe, natomiast można je również rozmnażać z nasion. Co więcej, w trakcie pielęgnacji powinniśmy zadbać o odpowiednie nawadnianie roślin, szczególnie w suche i upalne dni. Nie możemy także zapominać o zimowaniu rośliny, co przenosi się na okrywanie cebul torfem z gałązkami iglaków.

Jakie zastosowanie ma Scilla bifolia

Warto pamiętać o tym, że Scilla bifolia, jest obecnie rośliną objętą częściową ochroną gatunkową, natomiast jeszcze niedawno, a dokładniej od 2001 do 2004 roku, była pod ścisłą ochroną. Nie możemy zapominać, że największym zagrożeniem dla niej jest to, że powierzchnia buczyn i lasów łęgowych bardzo się zmniejsza, a dodatkowo tym, że gospodarka leśna jest nieprawidłowo prowadzona.

Cebulica dwulistna mimo tego, że nie należy do roślin wysokich i bardzo widocznych, może dodać nieprawdopodobnego uroku w naszych ogrodach. Z powodzeniem może być ona posadzona na rabatach w ogrodach przydomowych czy też w parkach, skwerach i zieleni miejskiej.

Te niewielkie rośliny bardzo atrakcyjnie wyglądają, kiedy sadzone są w grupach. Niestety jedna cebulka nie wystarczy nam na to, by pokazać roślinę w dobrym i ciekawym świetle na ogrodzie. Co więcej, możemy ją łączyć z innymi gatunkami cebulicy, ich odmianami, ale też z całkowicie innymi gatunkami roślin. Dzięki temu możemy uzyskać na rabatach bardzo interesujące efekty kolorystyczne lub też wysokościowe. Dlatego warto przemyśleć dobór roślin, które mają znaleźć się na naszej rabacie i wybrać takie, które mają podobne wymagania dotyczące stanowiska oraz rodzaju podłoża.

Cebulica dwulistna (Scilla bifolia) - opis, uprawa, pielęgnacja, porady
Cebulica dwulistna (Scilla bifolia) - opis, uprawa, pielęgnacja, porady
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny