Żółte lilie na tle błekitnego nieba

Jak wybrać cebulki lilii?

Okazuje się, że to z pozoru łatwe zadanie może nastręczyć pewnych trudności bez właściwej znajomości tematu. Przy zakupie należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Po pierwsze powinno się zwrócić uwagę na system korzeniowy. Jeśli ten uległ uszkodzeniu, jest słabo wykształcony lub został mocno przycięty, nie ma gwarancji, że kwiaty wzejdą prawidłowo. Podobnie łuski zewnętrzne nie powinny być nadto przesuszone, gdyż to również ma wpływ na powodzenie uprawy. Gdzie kupić cebulki lilii? Jeśli nie masz czasu na wyprawy do punktów ogrodniczych, możesz zamówić je w sprawdzonym sklepie internetowym, na przykład tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/lilie/

Dla powodzenia uprawy lilii w ogrodzie znaczenie ma także wiek cebulek. Generalna zasada jest taka, że im są młodsze i świeższe, tym lepiej przyjmują się w gruncie. Pod uwagę należy wziąć także fakt, że cebulki poszczególnych odmian mogą różnić się od siebie okazałością, kolorem i wyglądem, dlatego nie ma co się zniechęcać na widok małych cebul.

Kiedy i jak sadzić cebulki lilii?

Generalnie okres sadzenia lilii przypada na wczesną jesień, a ostatni dzwonek na umieszczenie ich w gruncie to październik. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, gdyż niektóre odmiany tych pięknych kwiatów preferują sadzenie wiosną, a nawet latem. Wszelkie informacje na temat uprawy danej odmiany znaleźć można na opakowaniu z cebulami, jeśli zdecydujesz się na ich zakup przez Internet. Podobnie jest również z innym gatunkami kwiatów, cebulki i sadzonki których możesz nabyć tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/. Znajduje się tam również informacja o kwitnieniu, ale najwcześniejsze z odmian wchodzę w ten okres już pod koniec maja.

Sadzenie cebulek wymaga przygotowania dołków o głębokości około 20 cm, na dnie których należy usypać niewielką warstwę piasku. W każdym z dołków umieszczamy po od 3 do 5 cebul. Zasypujemy ziemią, pozostawiając małą górkę, która ma za zadanie przeciwdziałać zbytniemu nagromadzaniu się wody.

Na uprawę należy wybrać stanowisko słoneczne, ale w tym wypadku również trzeba się zapoznać z preferencjami konkretnej odmiany, gdyż niektóre lilie wolą miejsca półcieniste, a nawet zacienione.

Przechowywanie cebul lilii

Większość odmian lilii dobrze radzi sobie w panującym w Polsce klimacie umiarkowanym i nie ma konieczności wykopywania ich na zimę. Mogą pozostać w ziemi przez nawet 3 lata. Warto jednak zabezpieczyć je przed mrozem, przykrywając stanowisko, np. torfem czy gałązkami świerkowymi.

Po upływie tych kilku wspomnianych lat lilie wymagają jednak przesadzenia, gdyż mogą słabiej rosnąć i gorzej kwitnąć. Cebule wykopuje się we wrześniu, a najpóźniej na początku października. Jeśli nie posadzimy ich od razu do gruntu, należy je odpowiednio przechowywać, podobnie jak wykopywane zawsze cebule odmian wrażliwych na mróz. Zaleca się umieścić je w pojemnikach i przesypać lekko wilgotnym torfem. Optymalna temperatura przechowywania to od 2 do 4 stopni Celsjusza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny