Rodzaje tulipanów - które warto znać

Tulipany botaniczne, Triumph, Rembrandta i hybrydy Darwina

Decydując się na zakup cebul tulipanów, powinniśmy wiedzieć, jakie walory kwiatowe nas najbardziej interesują, a według tego powinniśmy wybrać dany rodzaj sadzonek tulipanów. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są czerwone, różowe, czarne tulipany, żółte, białe tulipany, a nawet dwubarwne.

Popularne są tulipany botaniczne, do których zalicza się między innymi tulipany Fosteriana, kwitnące w IV o dużych czerwonych kwiatach, tulipany Griega, kwitnące III/IV, dla których charakterystyczne są pofałdowane liście z czerwonawymi plamkami, a także tulipany Kaufmanna, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami, trójkątnymi plamkami na zewnętrznych liściach i kwitnieniem w III.

Hybrydy Darwina mają duże, błyszczące kwiaty zazwyczaj jednokolorowe. Jeśli wiemy, kiedy posadzić tulipany, wtedy zakwitną one w drugiej połowie IV i dorosną do 50 cm wysokości. Są one wykorzystywane w ogrodach kwiatowych, ponieważ są odporne na choroby i bardzo szybko się rozmnażają.

Odmiany Triumph są krzyżówką tulipanów Darwina i wczesnych tulipanów pojedynczych. Sadzonki tych tulipanów wyrastają do 50 cm wysokości w drugiej połowie IV, a w pierwszej połowie V, pojawiają się na nich kwiaty w różnych barwach o matowych płatkach z jaskrawymi obrzeżami. Warto też wspomnieć o tulipanach Rembrandta, które charakteryzują się pstrymi kolorami, i wysokością do 40 cm. Ich płatki mają regularne kreski i pojawiają się w V. Skoro interesują cię cebulki tulipanów, z pewnością rozważasz uprawę tych pięknych kwiatów. Sprawdź zatem ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tulipany.

Tulipany strzępiaste, zielonokwiatowe, liliokształtne i papuzie

Jeśli zależy nam na tym, by tulipany nie były tylko białymi tulipanami czy nawet czarnymi tulipanami, warto zastanowić się nad tulipanami strzępiastymi, czyli Crispa. Charakterystyczne dla nich jest to, że końce płatków są postrzępione, kwiaty pojawiają się w V, a ich wysokość dochodzi do 40-50 cm.

Bardzo interesującą odmianą są tulipany zielonokwiatowe, dla których charakterystyczne jest to, że na ich płatkach kwiatowych pojawiają się zielone smugi, plamy, a czasami nawet praktycznie całe kwiaty są zielone. Kwiaty pojawiają się w drugiej połowie V i dorastają do 40 cm wysokości.

Piękną odmianą, która cieszy się popularnością są tulipany liliokształtne, kwitnące na początku V. Ich kwiaty są smukłe, płatki ostro zakończone, a ich kolory są różnorodne. Osiągają wysokość 45-50 cm. Ciekawe są także tulipany papuzie, osiągające 55-60 cm wysokości, kwitnące pod koniec V i charakteryzujące się dwubarwnymi, dużymi i ciężkimi kwiatami, których płatki są powyginane i postrzępione.

Tulipany wczesne i późne

Sadzonki tulipanów holenderskich, czy tulipanów jerozolimskich są bardzo często kupowane jako cebulki i sadzonki, natomiast warto wiedzieć, że tulipany po przekwitnięciu nie są już tak bardzo atrakcyjne. Jednak to nie stoi na przeszkodzie, by w okresie kwitnięcia tulipanów cieszyć się ich widokiem i kupować tulipany holenderskie, tulipany jerozolimskie lub inne w sklepie.

Tulipany wczesne, tak jak i późne, dzielą się na pełne i pojedyncze. Tulipany pojedyncze wczesne kwitną na przełomie III i IV i osiągają do 30 cm wysokości. Ich kwiaty są pojedyncze, zazwyczaj jednobarwne, a rośliny doskonale nadają się na rabaty. Z kolei pełne tulipany różnią się od pojedynczych tym, że liczba ich płatków jest większa, przez co kwiat wydaje się pełniejszy. Takie odmiany są doskonałe do ogrodów kwiatowych i na tarasy.

W przypadku pojedynczych tulipanów późnych charakterystyczne jest to, że mają one dość duże rozmiary, ale zakwitają dopiero w drugiej połowie V. Przy tych odmianach możemy spotkać zarówno białe tulipany, jak i czarne tulipany. Używane są one na kwiaty cięte, ze względu na trwałość. Natomiast pełne późne tulipany są podobne do wczesnych, lecz zakwitają w drugiej połowie V i są większe.

Tulipany w czasie kwitnienia oraz cebulki tulipanów i cebule tulipanów, czyli sadzonki, cena i porady, gdzie kupić cebulki tulipanów
Cebulki tulipanów - ceny, rodzaje, gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Gdzie kupić cebulki tulipanów - jaka jest cena za cebulki tulipanów w sklepie

Gdzie kupimy cebulki tulipanów i jakie są ich ceny w sklepach

Tulipany holenderskie, czy też tulipan jerozolimski, cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Jednak warto zastanowić się nad tym, gdzie najlepiej kupić cebule tulipanów z Holandii. Pamiętajmy jednak o tym, że nie tylko tulipany z Holandii mają dobre opinie, ale także tulipany niewyprodukowane w Holandii, np. te z Polski, są chętnie używane w naszych ogrodach.

Mimo tego, że tulipany po przekwitaniu nie są ozdobą dla naszego ogrodu, cały czas cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jednak gdzie najlepiej kupić cebulki tulipanów? Możliwości mamy wiele, dlatego warto tę decyzję dokładnie przemyśleć. Cebule tulipanów dostępne są w małych i większych sklepach ogrodniczych, możemy je także dostać w bardzo rozwiniętych centrach ogrodniczych czy w hodowlach. Dodatkowo możemy zakupić je przez internet lub przy dużych produkcjach, sprowadzać z zagranicy.

Jeśli chodzi natomiast o ceny tulipanów, są one bardzo zróżnicowane i zależą w dużej mierze od tego, jaką odmianą jesteśmy zainteresowani. Cena zależy także od producenta i miejsca zakupu. Tradycyjne, pojedyncze tulipany kosztują około 60 gr za jedną cebulkę, natomiast na rynku dostępne są także bardziej egzotyczne tulipany o większych kwiatach i niespotykanych kolorach, których cena może sięgać nawet 5 zł za jedną cebulę.

Cebulki tulipanów - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jeśli wiemy już, kiedy sadzić tulipany i jakie mają one wymagania, a także wiemy, jak wyglądają tulipany po przekwitnięciu i co z nimi robić, możemy przystąpić do zakupu cebulek tulipanów. Tutaj jednak warto również wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu cebulek.

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest wybór konkretnego gatunku tulipana i jego odmiany. Ten wybór warto jednak podjąć w domu, jeszcze przed pójściem do sklepu, ze względu na to, że w sklepach znajdziemy ogrom przeróżnych odmian i gatunków tulipanów.

Ważne jest to, by wybierając cebulę, zwrócić uwagę na to, w jakiej jest ona formie. Bardzo istotne, by cebulki tulipanów nie były uszkodzone lub przesuszone. Powinniśmy także zwrócić uwagę, by nie były na nich widoczne żadne objawy chorobowe lub żerowanie szkodników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 79.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny