Cedr - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie drzewa cedrowego

Cedr – opis drzewa

Jak wygląda drzewo cedrowe?

Cedr Cedrus Trew jest okazałym drzewem iglastym, należącym do rodziny sosnowatych. Osiąga około 40 m wysokości. Zimozielone długie igły o długości do 6 cm oraz cylindryczne 13-centymetrowe szyszki wytwarzane są na rozłożystych gałęziach. Ojczyzną cedru są tereny basenu Morza Śródziemnomorskiego oraz tereny górskie Azji i Północnej Afryki. Jest drzewem długowiecznym, osiągającym wiek do 550 lat.

Jakie jest drewno cedrowe?

Drewno cedrowe charakteryzuje się pięknym wyglądem oraz przyjemnym zapachem. Należy do surowców łatwych w obróbce i niezwykle trwałych. W starożytności budowano świątynie, których było głównym budulcem. W cedrowych sarkofagach spoczywali władcy Egiptu. Drewno cedrowe służyło do budowy statków. Obecnie znajduje równie szerokie zastosowanie. Wyrabia się z niego sklejki, używa do produkcji forniru, parkietów oraz płyt wiórowych i pilśniowych. Szczególnie cenione są cedrowe meble, instrumenty muzyczne, a także łodzie.

Z drewna cedrowego wykonuje się wiele ozdobnych detali i wyjątkowych przedmiotów użytkowych, np. pudelek do cygar, tzw. humidorów. Ich cedrowe wnętrze pozwala utrzymywać właściwą wilgotność cygar.

Właściwości cedru

Cedr dostarczał starożytnym Egipcjanom żywicy, stanowiącej główny składnik substancji konserwującej sarkofagi władców i dostojników państwowych.  Doceniano właściwości lecznicze rośliny. Olej z cedru, pozyskiwany z szyszek, łagodził ból zębów, służył do sporządzania maści na choroby skórne i rany. Wykorzystywany był do impregnowania materiału pisarskiego - papirusów. Współczesna medycyna również docenia niezwykłe właściwości rośliny. Wyciąg z cedru leczy stany zapalne, pomaga w zwalczaniu łupieżu i poprawia krążenie krwi. Olej z cedru, bogaty w witaminę E, wspomaga pracę serca i eliminację płytek miażdżycowych. Pomocny jest w leczeniu cukrzycy i dolegliwości reumatycznych. Olej z cedru, dodawany do potraw, np. sałatek, reguluje pracę układu pokarmowego. Z orzechów cedrowych sporządzane są preparaty, polecane przy wysiłku fizycznym. W sprzedaży dostępne są olejki cedrowe, do zastosowania w kąpieli oraz spożywczy olej z cedru. Sprawdź także właściwości lecznicze innych roślin.

Cedr w ogrodzie - stanowisko

Drzewo cedrowe może stanowić oryginalną ozdobę naszego ogrodu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że drzewo osiąga w naturalnych siedliskach wysokość do 40 m. Dostępne w sprzedaży odmiany są niższe. Cedr nie jest odporny na niskie temperatury. Uprawa uda się w rejonach o łagodniejszym klimacie, w zachodniej części Polski. Młode drzewo cedrowe w porze zimowej warto osłonić włókniną Najlepszym stanowiskiem są słoneczne i zaciszne zakątki, osłonięte przed zimnymi podmuchami wiatru. Drzewa preferują gleby przepuszczalne, wapienne. Cedry nie lubią towarzystwa innych roślin, dlatego najlepiej sprawdzą się w większych ogrodach jako solitery.

Cedr - popularne odmiany

Cedr libański – „boskie drzewo”

▪ Uprawa i pielęgnacja

Cedrus libani w naturalnych siedliskach Libii, Syrii, Cypru oraz południowej Turcji, osiąga około 30 m wysokości. Gęsta i rozłożysta korona cedru przyjmuje kształt piramidy. Pień, o średnicy do 2 m, pokryty jest brązową, łuskowatą i spękaną korą. Cedr wytwarza purpurowe kwiatostany żeńskie oraz kwiaty męskie, ujęte w złotobrązowe kotki. Owocami drzewa są 10 cm szyszki, dojrzewające w ciągu 2-3 lat. Drzewo cedrowe zaliczane jest do najpiękniejszych roślin, dlatego chętnie wybierane jest do naszych ogrodów. Ze względu na pokaźne rozmiary, uprawa najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach, w rejonach o łagodnym klimacie. Na terenach, gdzie występuje ostry klimat, można zasadzić roślinę do pojemników na balkonach i tarasach.

Cedr wspaniale ozdobi nieogrzewane zimowe ogrody oraz najbliższą przestrzeń - przycinane jako drzewko bonsai. Cedr libański bywa przycinany na żywopłoty, ale decydując się na takie zastosowanie, musimy zdać sobie sprawę, że roślina utraci swój oryginalny pokrój. Rośliny pojemnikowe możemy wystawić do ogrodu lub na balkony już wczesną wiosną. Rośliny na czas zimy powinny przebywać w pomieszczeniach, o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Ich pielęgnacja polega na odpowiednim podlewaniu. Wprawdzie nie musimy czynić tego zbyt często, ale nie wolno dopuścić do wysychania bryły korzeniowej, co doprowadzi do utraty igieł. Rośliny uprawiane w pojemnikach należy nawozić do marca do sierpnia. Obserwacja cedru pozwoli w porę wyeliminować szkodniki, jakimi są wełnowce. Cedr libański typowy dostępny jest w sprzedaży głównie na zamówienie. Sprawdź także inne popularne drzewa iglaste w ogrodzie.

▪ Rozpowszechnione na rynku odmiany to:

  • Cedrus libani ‘Glauca” – drzewo o pokroju stożkowym, dorasta do 20 m wysokości. Zimozielone igły o długości 3 cm, przybierają kolor srebrzysty i niebieskawy. Na długopędach osadzone są pojedynczo, natomiast na krótkopędach występują w pęczkach. Cedr preferuje słoneczne i osłonięte stanowiska oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Pięknie wygląda w nasadzeniach samodzielnych jako soliter. Jest drzewem wolno rosnącym. Nadaje się do uprawy w cieplejszych rejonach kraju. Cena za 30 –centymetrowe sadzonki cedru libańskiego ‘Glauca’ to około 30 zł.
  • Cedrus libani ‘Glauca pendula’ – jest odmianą o zwisających gałęziach, pokrytych srebrzystymi igłami, ujętymi w 2,5 cm pęczki. Jest drzewem niezwykle dekoracyjnym. Dorasta do 10 m wysokości. Ciekawą ozdobą są pionowo rosnące szyszki. Właściwa uprawa polega na zapewnieniu wolnej przestrzeni wokół drzewa, co jest możliwe w dużych ogrodach. Na mniejszej powierzchni drzewo cedrowe możemy prowadzić kolumnowo lub przy ścianie budynku jako roślinę okrywową. Pielęgnacja ‘Glauca penduli’ polega na zapewnieniu szerokim bocznym gałęziom podpór, co zapobiegnie ich uszkodzeniu. Cedr wymaga słonecznego stanowiska oraz podłoża o lekko kwaśnym pH. Cena za sadzonki 70 cm to około 70 – 80 zł.
  • Cedrus libani ‘Aurea’ – to odmiana wiecznie zielona, w naszych warunkach klimatycznych osiągająca 8 – 10 m wysokości. Drzewo wyróżnia się niezbyt regularnym stożkowatym pokrojem. Młode igły wybarwione są na żółty kolor, stopniowo zielenieją. Cedr zdobią brązowozielone cylindryczne szyszki. Cena sadzonki cedru libańskiego odmiany ‘Aurea’, o wysokości około 170 cm, to 230 zł. A może zainteresuje cię także jodła w ogrodzie?

Cedr himalajski Cedrus deodara

Należy do rodziny sosnowatych. Ten rodzaj cedru można spotkać w terenach górzystych, na wysokości do 1500 m n.p.m. W Polsce drzewo dobrze znosi niskie temperatury, jedynie młode rośliny należy okrywać. Cedr himalajski jest pięknym drzewem, o pokroju stożkowatym i zwisających pędach, w naturalnych warunkach dorastającym do 50 m wysokości. W naszym kraju chętnie sadzony jest w ogrodach i parkach, dorastając do 12 - 25 m wysokości. Cedr himalajski charakteryzują miękkie igły, o długości około 4 cm, ułożone spiralnie i zebrane w pęczki. Igły mogą przybierać różne odcienie – od niebieskozielonego, żółtozielonego, żółtego do szaroniebieskiego. Dekorację drzewa stanowią również 10-centymetrowe szyszki, o zabarwieniu niebieskawym, zmieniającym się na czerwonobrązowe.

Cedr himalajski posiada atrakcyjne odmiany, nadające się do uprawy w mniejszych ogrodach:

  • ‘Aurea’ – wspaniałe drzewo do uprawy w ogrodach, osiągające około 5 m wysokości. Ozdobą są złociste igły. Odmiana ‘Aurea’ jest wrażliwa na niskie temperatury, stąd wymaga zacisznego o osłoniętego stanowiska.
  • ‘Feelin Blue’ – w ciągu 10 lat wzrostu osiąga niewielkie rozmiary – wysokość około 1 m oraz szerokość do 2,5 m. Jest drzewem o pokroju kopulastym i zwisłym, wytwarza niebieskozielone igły. Nazywany bywa cedrem „płaczącym”.
  • ‘Golden Horizon’ – dorasta do 5 m wysokości. Na poziomo rozłożonych konarach wytwarza żółte szpilki. Uprawa cedru udaje się za zachodzie kraju, w łagodniejszym klimacie.
  • ‘Karl Fuchs’ - należy do odmiany odpornej na niskie temperatury. Drzewo dorasta do 10 m wysokości. Drzewo zdobią szaroniebieskie igły.

Cedr syberyjski – właściwości

  • Cedr syberyjski = sosna syberyjska Pinus Cibrica – jest długowiecznym drzewem z rodziny sosnowatych. Cedr rośnie na obszarach tajgi, w górach Uralu i na Dalekim Wschodzie. Cedr syberyjski dorasta do 40 m wysokości. Sprawia wrażenie rośliny „puszystej”, dzięki pęczkom zielononiebieskich igieł, wytwarzanych na krótkopędach. Szczególe właściwości cedru cenione były w medycynie ludowej. Niewielkie trójkątne orzeszki cedrowe bogate są w witaminy E, D oraz B. Zawierają również olej cedrowy. Mogą być spożywane na surowo, przyrządza się z nich mleko, śmietanę, cedrowe masło, a także mąkę. Właśnie ze względu na tak niezwykłe właściwości, cedr syberyjski od najdawniejszych czasów nazywany bywa „drzewem-żywicielem”.

Dowiedz się też, jak przygotować syrop z pędów sosny

.