Cedr himalajski – kilka słów o gatunku


To roślina idealna do naszych ogrodów. Charakteryzuje się niskim wzrostem i powolnym dojrzewaniem. Po 20 latach osiąga około 12 metrów i jest prawie idealną miniaturką cedrów, które naturalnie porastają Himalaje. Malowniczość drzewka wynika z jego pokroju – większość odmian należy do grupy pendula, czyli o zwisających gałęziach. To sprawia, że cedr himalajski ma niezwykły urok.

Zawsze zielone igiełki są krótkie i bardzo gęste. Są zaskakująco miękkie, układają się na pędach spiralnie. Ozdobą rośliny są także szyszki – mają aż 10 cm długości i wyraźnie niebieski, woskowaty nalot. Czasami przebarwiają się na czerwono lub brązowo, co jeszcze dodaje roślinie uroku. Cedro deodara to świetny wybór do każdego ogrodu. Sprawdź także w tym artykule porady na temat uprawy cedru syberyjskiego.

Cedr himalajski pendula – przegląd odmian

Większość uprawianych w ogrodzie odmian jest karłowata. Dzięki temu cedr himalajski może zaleźć się w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie. W najmniejszych z nich najlepiej sprawdzi się ‘Feelin Blue’, o wyraźnie zwisającym pokroju. Po 10 latach ma zaledwie około 2,5 metra wysokości, najczęściej jednak o wiele mniej. Zasługuje na uwagę ze względu na niebiesko-szary kolor igieł.

Ze względu na złociste wybarwienie dużą popularnością cieszy się odmiana ‘Aurea’. To niewielkie drzewko, osiągające maksymalnie 5 m wysokości. Uprawa nie jest łatwa – odmiana jest bardzo podatna na przemarzanie. Bardziej odporny na mrozy jest ‘Karl Fuchs’, odmiana o wyjątkowych, niebieskich igłach i bardzo ciekawym pokroju. Ma dość szybkie tempo wzrostu, a po kilkunastu latach osiąga 10 m i już pozostaje na tej wysokości. Jeśli interesuje cię także inny gatunek, o cedrze libańskim przeczytasz w tym artykule.

Sadzonki cedru himalajskiego – kupno i sadzenie

Sadzonki cedru himalajskiego można dostać w każdej szkółce i sklepie ogrodniczym, ponieważ jest to bardzo popularna roślina. Jednak bardziej efektowne odmiany należy wyszukać, najlepiej zwracając się bezpośrednio do producenta. Sadzonki cedru himalajskiego są sprzedawane w pojemnikach, dzięki temu można sadzić je cały rok, ponieważ nie zahamowują wegetacji. Jedno drzewko może kosztować około 20 zł, podobnie jak cedr japoński czy cedr syberyjski.

Drzewko umieszcza się w przygotowanym wcześniej wgłębieniu na taką wysokość, na jakiej rosło w szkółce. Od razu po posadzeniu roślinkę warto podlać, jednak nie należy nawozić – najczęściej w pojemniku znajduje się gleba z odpowiednią dawką nawozu startowego. Roślina najlepiej wygląda jako soliter, nie sadzi się jej raczej w grupach, także dlatego, że potrzebuje stosunkowo dużo przestrzeni.

Sadzonki cedru himalajskiego bardzo ładnie się prezentują w ogrodzie. Ich uprawa nie jest trudna, sadzonki sadzi się jesienią
Cedr himalajski - cena sadzonki, uprawa, wykorzystanie w ogrodach

Dla cedru himalajskiego wybierz zaciszne stanowisko, osłonione od wiatru i śniegu. Poziom nasłonecznienia jest zależny od odmiany. W pełnym słońcu niektóre z nich nieatrakcyjnie przebarwiają igły. Roślina nie ma szczególnych wymagań w stosunku do stanowiska. Wystarcza jej standardowa gleba ogrodowa, dość żyzna i optymalnie przepuszczalna. Podłoże powinno być obojętne, chociaż cedr himalajski dostosowuje się także do lekko kwaśnego poziomu pH.

Cedr himalajski – uprawa i pielęgnacja

Drzewka nie są szczególnie wymagające na co dzień. Najważniejszą zasadą pielęgnacji jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony przed zimnem. Młode drzewka muszą być dobrze okryte jeszcze zanim obniży się temperatura i spadnie śnieg. Świetnie sprawdzają się gałęzie świerkowe, na nieco większe, kilkuletnie już egzemplarze należy nałożyć worek jutowy lub zrobiony z agrowłókniny. Cedr himalajski ma tendencję do przemarzania tylko przez kilka pierwszych lat, dorosłe egzemplarze nie wymagają już opieki tego typu.

Chociaż roślina ma niewielkie wymagania glebowe, od czasu do czasu warto zasilić ją nawozem przeznaczonym do iglaków. To sprawi, że będzie miała ładne, intensywnie wybarwione igły, które nie zbrązowieją przez zimę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny