Cedr libański – kilka słów o gatunku


Libańskie drzewo rośnie na znacznych wysokościach w górach. Podstawowy gatunek osiąga 42 m, jednak kulty warty uprawne są znacznie niższe. Znaczna część z nich po kilkunastu latach ma zaledwie 15 m. Ta wrażliwa na mróz roślina zachwyca wspaniałym pokrojem. Cedr libański to jeden z najciekawszych iglaków uprawianym w polskich ogrodach. Jego sadzonki są bardzo popularne głównie ze względu na niezwykłe wybarwienie igieł – są szaroniebieskie, wręcz srebrzyste. To naprawdę wyjątek, ponieważ ani cedr syberyjski, ani cedr himalajski, nie mają tak intensywnego koloru. Mają kilka centymetrów długości i są bardzo gęste – układają się po kilka sztuk w jednej wiązce. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź więcej informacji o cedrach w tym miejscu.

Z początku cedr libański ma stożkowatą koronę, jednak z biegiem czasu drzewko staje się coraz bardziej rozłożyste. Ma dość płaską górę, co jeszcze dodaje roślinie uroku. Cedr libański jest podatny na przemarzanie, dlatego jest mniej popularny niż cedr himalajski czy cedr syberyjski. Drzewo cedrowe wszystkich tych gatunków jest bardzo cenne w stolarce, bywa wykorzystywane do robienia parkietów.

Cedr libański ‘Glauca Pendula’

Najbardziej popularną odmianą tego gatunku jest ‘Glauca Pendula’. Jej sadzonki można najczęściej znaleźć w szkółkach i sklepach ogrodniczych. To wyjątkowa, pełna uroku odmiana, o „płaczących” pędach. Przewieszają się od pnia prawie do samej ziemi. Pędy są gęsto pokryte igiełkami, dlatego prezentują się naprawdę zachwycająco.

Odmiana osiąga zaledwie od 4-6 m wysokości i to wyłącznie pod warunkiem zapewnienia jej odpowiedniej pielęgnacji i prowadzenia. Charakteryzuje się jasnoszarą, wyraźnie spękaną podłużnie korą, która także dodaje roślinie uroku. ‘Glauca Pendula’ powstała od bardzo popularnej odmiany ‘Glauca’, która ma proste, krótkie pędy. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o cedrze himalajskim.

Cedr libański to jedno z najpiękniejszych drzewek. Jego sadzenie i uprawa nie są trudne, pielęgnacja także nie jest wymagająca. Cena sadzonek nie jest zbyt wysoka.
Cedr libański - cena, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Sadzonki cedru libańskiego – cena i sadzenie

Sadzonki cedru libańskiego można kupić w doniczce lub z nagim korzeniem. Te pierwsze są łatwiejsze w uprawie. Można sadzić je w dowolnym momencie, ponieważ nie zahamowują wegetacji i szybko się przyjmują na stałym miejscu. Cena sadzonek cedru libańskiego nie odstaje od innych iglaków tego rodzaju. Najczęściej drzewko kosztuje około 20 zł.

Roślina najlepiej prezentuje się jako soliter, i tak powinno się ją sadzić, ponieważ potrzebuje sporo przestrzeni. Należy zapewnić jej odpowiednio nasłonecznione, ciepłe stanowisko, idealnie, by było osłonięte przed wiatrem i zimnem. Cedr libański udaje się tylko w cieplejszych zakątkach kraju. Wystarcza mu wilgotna, przeciętna ziemia ogrodowa, pod warunkiem, że będzie miała lekko kwaśny odczyn pH.

Uprawa cedru libańskiego krok po kroku

Libańskie drzewo nie jest bardzo wymagające. W zasadzie poza sporadycznym podlewaniem w czasie letnich upałów nie potrzebuje niczego więcej. Jeśli jednak chcesz, by było rozłożyste i majestatyczne, powinieneś dodatkowo je nawozić, stosując specjalne preparaty do iglaków. Warto podawać mu środek jesienny, przygotowujący roślinę na przetrwanie zimy i przyspieszający wegetację wiosenną. Cedr libański może potrzebować także preparatów obniżających pH – stale potrzebuje kwaśnego podłoża.

W uprawie cedru libańskiego najważniejsze jest odpowiednie prowadzenie rośliny. Należy już we wczesnym stadium wyznaczyć mu jedną, główną i bardzo silną gałąź, a także wytyczyć dodatkowe gałęzie boczne, które odgina się za pomocą drewnianych podpór. To pozwoli na uzyskanie naprawdę zachwycającego pokroju i sprawi, że drzewko będzie się prezentować naprawdę zachwycająco. Naturalny pokrój, zwłaszcza w przypadku odmiany ‘Glauca’ jest mniej atrakcyjny, tym bardziej, że roślina ma tendencję do przerzedzania się.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny