Pinus siberica, czyli sosna syberyjska

To jeden z wariatów sosny limby. Nazwa cedr syberyjski jest w zasadzie błędna, jednak jest bardzo rozpowszechniona i najczęściej sadzonki rośliny można znaleźć właśnie pod nią. Obie jednak oznaczają drzewo o 50 metrach wysokości, zachwycające nietypowym pokrojem i kolorem igieł. Większości przypadków są niebieskie lub szaroniebieskie. Mają 4-5 cm długości i pojawiają się w dużych wiązkach, czasami nawet po 30 sztuk.

Cedr syberyjski ma gładką, szarą korę, która z czasem zaczyna naturalnie pękać. W czasie zawiązywania szyszek roślina prezentuje się najlepiej. Są bardzo ozdobne, mają ciekawy, beczułkowaty kształt. Początkowo mają zielony kolor, później przebarwiają się na czerwono. Większość odmian jest bardzo odporna na mróz. Pochodzą z sadzonek zebranych przez botanika Karla Fuchsa z Himalajów, z wysokości ponad 3500 m n.p.m. To sprawia, że są bardzo odporne i wytrzymałe. Świetnie sprawdzają się w każdym ogrodzie. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź więcej informacji o cedrach w tym miejscu.

Cedr syberyjski – sadzonki

Cedr syberyjski może być uprawiany na dwa sposoby – z sadzonek i nasion. Ta pierwsza metoda jest o wiele łatwiejsza, tym bardziej, że roślina jest popularna i często pojawia się w szkółkach. Niewielkie sadzonki są sprzedawane w pojemnikach. Sadzi się je na taką samą głębokość, na której rosły w szkółkach. Ich cena nie jest wysoka – wynosi około 20-25 zł za sztukę.

Sadzonki cedru syberyjskiego najlepiej umieścić na stałym miejscu wiosną lub jesienią. Jest to roślina mrozoodporna, dlatego powinna zdążyć przyjąć się we właściwym stanowisku przed nadejściem mrozów. Warto dobrze przygotować miejsce dla cedru – dokładnie je odchwaścić, przekopać podłoże i zmieszać je z niewielką ilością popiołu, a także zapewnić drenaż. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o cedrze himalajskim.

Nasiona cedru himalajskiego są bardzo szeroko dostępne. Można uprawiać roślinę z nasion lub sadzonek. W tym pierwszym przypadku uprawa jest trudniejsza
Cedr syberyjski - cena sadzonek, uprawa, pielęgnacja, porady

Nasiona cedru syberyjskiego

Nasiona cedru syberyjskiego także są szeroko dostępne na rynku. Można je dostać jako pamiątkę z Rosji, często kupuje się je po prostu na straganach. Mają kształt orzeszków, są jasnobrązowe i gładkie. Uprawa cedru syberyjskiego z nasion to nie lada gratka dla miłośników ogrodnictwa, którzy chcą samodzielnie coś wyhodować, ale uwaga, ten proces jest dość skomplikowany.

Rozpoczyna się go na przełomie grudnia i stycznia, kiedy to wkłada się nasiona do słoika. Należy go napełnić letnią wodą i 3 razy wymieniać po upływie 24 godzin. Po trzech dniach na dnie słoika znajdą się nasiona, które nadają się do kiełkowania, pozostałe należy wyrzucić – są puste. Następnie nasiona należy zaprawić przed chorobami grzybowymi – najlepiej dodając do wody kilka kropli nadmanganianu potasu, aż płyn zrobi się ciemnoróżowy.

Kolejnym krokiem jest stratyfikacja, czyli przemrożenie nasion. Orzeszki wyciąga się z wody i wsadza do mieszaniny trocin i piasku. Pojemnik należy umieścić w lodówce na 4 miesiące. Tylko wtedy nasiona będą zdolne do wypuszczenia kiełków. Po upływie tego czasu należy je wyciągnąć, osuszyć i wsadzić do standardowej gleby ogrodowej z niewielką ilością kompostu.

Nasiona cedru syberyjskiego wykiełkują po kilku tygodniach. Jeśli nastąpi to po 15 maja, możesz wystawić skrzynki na balkon, w półcieniste, zaciszne miejsce. Przez cały okres kiełkowania należy podlewać je wodą z niewielkim dodatkiem nadmanganianu potasu. To zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych, które są bardzo niebezpieczne dla siewek.

Cedr syberyjski – wymagania

Uzyskane lub kupione sadzonki należy umieścić w starannie przemyślanym miejscu. Roślina musi mieć dobrze zdrenowane, ale wilgotne podłoże. Lubi dość duże opady, więc warto ją obficie podlewać. Cedr syberyjski poza tym nie ma szczególnych wymagań. Nawożenie nie jest konieczne. Drzewko będzie się dobrze rozwijać zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. Naprawdę świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny