Celozja - odmiany, wymagania, pielęgnacja, przycinanie

W regionach rodzimych uważana za chwast, w Polsce celozja zdobywa popularność jako roślina doniczkowa hodowana w domu, kwiat cięty, do suchych bukietów lub roślina rabatowa uprawiana w ogrodzie. Warto się nią zainteresować, szczególnie że jej uprawa i pielęgnacja nie jest trudna. Szczególnie pięknie wyglądają odmiany jak twisted, caracas czy deep purple o ciekawych kształtach kwiatów.

Celozja (celosia) - uprawa i odmiany

Jak wygląda celozja

W tropikalnych regionach Azji i Afryki, gdzie ten kwiat rośnie w naturze, celozja jest uważana za chwast. Natomiast w Europie i w Polsce celozja upowszechniła się jako popularna roślina doniczkowa uprawiana w domu, na balkonie, tarasie czy też w ogrodzie jako roślina rabatowa. Z uwagi na atrakcyjne kwiaty, które kwitną przez cały sezon, może zdobić balkony czy tarasy czy też małe ogrody. Jako roślina rabatowa pięknie wygląda sadzona w grupie lub w rzędach, jako dekoracja obrzeży, wzdłuż ścieżek czy podjazdów. W domu można hodować celozję w doniczce. Jako kwiat cięty celozja może stać w wazonie nawet 3 tygodnie. Kwiat celozji można również ususzyć i używać jako kwiat do suchych bukietów.

Kwiat celozji, zwanej również koguci grzebień, przyjmuje kształt kłosa. Najczęściej kojarzymy kwiat celozji w kolorze intensywnie purpurowym. Jednak celozja kwitnie w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym lub fioletowym. W krajach tropikalnych jest to roślina wieloletnia, natomiast w Polsce uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Jej zimowanie nie jest możliwe, gdyż celozja jest wrażliwa na niskie temperatury i nie jest w stanie przetrwać naszej zimy.

Celozja odmiany

Odmiany celozji, które można hodować w domu i w ogrodzie:

  • Celozja srebrzysta,
  • Celozja pierzasta,
  • Celozja grzebieniasta,
  • Celozja kłosowa.

Podstawowa odmiana to celozja srebrzysta. Celozja pierzasta ma kwiat w kształcie piramid i wyrasta do wysokości około 20 - 30 cm. Celozja pierzasta znajduje zastosowanie głównie do obsadzania obrzeży oraz do sadzenia w misach i pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach. Kwiaty są małe i zebrane w gęste kłosy na szczytach pędów.

Celozja grzebieniasta ma kwiaty w kształcie koguciego grzebienia dlatego też nazywana jest grzebionatką. Dorasta do wysokości 50 - 70 cm. Stosuje się nią jako roślinę obwódkową, jako kwiat cięty czy też do dekoracji balkonów i tarasów. Odmiana ta została wyhodowana przez człowieka niemal przypadkowo, gdy okazało się, że pojawiły się kwiaty o wymyślnych kształtach przypominających grzebień koguta mniej lub bardziej pofałdowany. Bardzo ciekawa jest odmiana twisted, gdzie kwiat jest mocno pofałdowany.

Celozja kłosowa dorasta do wysokości około 70 cm. Ma kwiaty w kształcie kłosów w kolorach czerwonym, fioletowym i różowym. Szczególnie pięknie wygląda odmiana deep purple. Najlepiej sprawdza się jako roślina rabatowa, sadzona w ogrodzie na wzniesieniu, otoczona innymi roślinami. Ma podobne wymagania jak pozostałe odmiany. Jest to roślina wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza, dlatego też lepiej nie sadzić jej przy drodze, ulicy lub w pobliżu fabryk. Celozję kłosową można również hodować w domu jako roślinę doniczkową.

Celosia (celosia) jak ją hodować w domu i w ogrodzie

Uprawa celozji - wymagania co do gleby i stanowiska

Celozja może rosnąć zarówno na stanowiskach nasłonecznionych jak i lekko zacienionych. Lubi stanowisko ciepłe, zaciszne i osłonięte od wiatru. Nie znosi przeciągów. Kwiat ten jest dość odporny na suszę, jednak lubi podłoże stale lekko wilgotne. Celozja nie znosi ziemi podmokłej, gdzie woda stoi. Jest też wrażliwa na zanieczyszczone powietrze, dlatego nie będzie dobrze rosła przy ulicach, gdzie jest duży ruch, w okolicy fabryk i kopalń.

Wymagania:

  • żyzna, lekka, przepuszczalna gleba,
  • stanowisko słoneczne lub półcieniste,
  • podłoże umiarkowanie wilgotne,

Pielęgnacja celozji - podlewanie

Wszystkie odmiany celozji mają podobne wymagania. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Więcej uwagi wymaga celozja grzebieniasta twisted lub celozja caracas. Celozja może rosnąć bez nawożenia. Warto ją jednak nawozić regularnie w czasie kwitnienia. Stosujemy nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących.

Roślina ta ma duże wymagania co do stałej wilgotności podłoża. Dlatego też ważne jest regularne podlewanie, tak aby nie doszło do wyschnięcia podłoża. Celozję podlewamy 2 - 3 razy w tygodniu, zaś w upały nawet codziennie. Należy przy tym uważać, aby nie zalać rośliny, gdyż jest ona wrażliwa na nadmiar wody i stojącą wodę. Pod koniec lata, gdy temperatura spada, ograniczamy podlewanie.

Zimowanie i rozmnażanie celozji

W Azji i Afryce celozja rośnie jako roślina wieloletnia. Jednak w Polsce możliwa jest tylko uprawa jako rośliny jednorocznej. Roślina ta lubi ciepło, dlatego też można ją posadzić do gruntu dopiero po ostatnich przymrozkach. Zimowanie celozji w naszym klimacie nie może się udać.

Celozję można rozmnażać z nasion, które wysiewa się do inspektów w lutym lub w marcu. Do kiełkowania roślina wymaga temperatury 22 stopni. Podlewanie sadzonek musi być ostrożne, gdyż roślina nie lubi zalewania wodą. Lepiej sadzonki delikatnie zraszać. Sadzonki można sadzić w gruncie dopiero w czerwcu. Sadzonki zakwitną dopiero po 3 miesiącach. Dlatego też, aby nie czekać tak długo na kwiat, lepiej zakupić gotowe sadzonki. Sadzonka celozji, odmiana caracas kosztuje około 10 zł.