Celozja pierzasta krok po kroku - uprawa, pielęgnacja, porady
Celozja pierzasta (Celosia pulmosa lub Celosia argentea var. pulmosa) to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych roślin dekoracyjnych. Jest nietypowa za sprawą ciekawych kwiatostanów – puszystych wiechci, które przybierają intensywne barwy. Nie ma piękniejszej ozdoby tarasu niż celozja pierzasta w doniczce. Dowiedz się, jak ją uprawiać.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o celozji.
Celozja pierzasta a inne celozje
Botanicy nadal nie są zgodni co do podziału gatunków i odmian celozji. Niektórzy uważają, że tak naprawdę gatunkiem jest celozja srebrzysta (Celosia argentea) a pozostałe warianty to tylko jej odmiany bądź grupy odmianowe. Inni natomiast wyodrębniają trzy podstawowe gatunki, które mają swoje kultywary:
- Celozja srebrzysta (Celosia argentea)
- Celozja grzebieniasta (Celosia argentea var. cristata)
- Celozja pierzasta (Celosia argentea var. pulmosa)
Różnice między roślinami nie są duże i dotyczą przede wszystkim rodzaju kwiatostanu. Celozja srebrzysta wytwarza niewielkie kłosy, które najczęściej mają intensywny kolor. Jej liście są lekko srebrzyste. O wiele ciekawsza jest celozja grzebieniasta. Ta niezwykła roślina tworzy kwiatostan w kształcie grzebienia koguta. Do najciekawszych należ odmiana ‘Twisted’, przy której kwiatostan jest mocno pofałdowany. Oba gatunki mają bardzo ciekawe kolory. Od intensywnego różu, poprzez słoneczne żółcie, pomarańcz, czerwienie, purpurę aż do fioletu. Podobne wybarwienie ma także celozja pierzasta. Jednakże ten gatunek prezentuje się nieco inaczej.
Celozja pierzasta (Celosia argentea var. pulmosa) – kilka słów o gatunku
Celozje należą do dużej rodziny szarłatowatych. Jest to zbiór naprawdę ciekawych, egzotycznych w wyglądzie roślin, które mają nietypowe kwiatostany. Celozja od nich nie odbiega wyglądem, wręcz przeciwnie, jest właśnie nietypowa, egzotyczna i oryginalna. Jak większość szarłatowatych ma ciekawy kwiatostan – komosowaty kłos lub wiechę, który składa się z krótkich, nieco zdeformowanych kwiatów. Dzięki temu wydaje się być puchaty – jest puszysty i miękki.
Roślina pochodzi z Indii Wschodnich. Może mieć maksymalnie 50 cm wysokości, z reguły jest jednak niższa. Co ciekawe, ma żółte lub purpurowe pędy, które mocno się rozgałęziają. Na szczycie rozgałęzień pojawiają się liczne kwiatostany. Pędy kwiatonośne wyrastają spośród ciekawych liści. Duże, lancetowate w kształcie blaszki u celozji pierzastej mają intensywnie zielony kolor.
Kwitnienie celozja zaczyna w końcu czerwca, a jej piękne kwiatostany utrzymują się w idealnym stanie aż do pierwszych przymrozków. Roślina nie lubi chłodu, dlatego nie zimuje w gruncie. To roślina jednoroczna, idealna zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i w domu. To świetny kwiat doniczkowy, ponieważ nie ma szczególnie rozwiniętego systemu korzeniowego. Może być uprawiana w płaskich pojemnikach, doniczkach i koszach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie celozji w doniczce.
Celozja pierzasta – wymagania co do uprawy
Celozja pierzasta pochodzi z ciepłego klimatu, dlatego powinna mieć zapewnione pełne nasłonecznienie. Uprawia się ją poprzez nasiona, ale w Polsce ich skiełkowanie może trochę potrwać, dlatego może okazać się, że krótko będziemy mogli się cieszyć jej pięknymi kwiatami. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup sadzonek. Powinny być dobrej jakości, niewysokie, gęsto ulistnione. Sadzi się je do gruntu od połowy maja, w domu w doniczkach można zacząć uprawiać je już wcześniej. Nasiona wysiewa się także w połowie maja, co znacznie skraca okres uprawy. Po wysianiu należy od razu podlać podłoże. Cena sadzonki to kilkanaście złotych za sztukę, cena nasion waha się w granicach 2,5-4,5 zł.
Wymagania celozji nie są szczególnie wygórowane. Roślina potrzebuje przepuszczalnej i lekkiej gleby, optymalnie bogatej w składniki pokarmowe. Nie przepada za chłodem, nie lubi zastoisk wodnych, ale susza także nie będzie jej służyć. W ogrzewanej szklarni można uprawiać ten kwiat przez cały rok, w doniczkach i ogrodzie jest to roślina całoroczna.
Pielęgnacja celozji pierzastej (Celosia pulmosa) krok po kroku
Wszystkie celozje mają identyczne wymagania co do uprawy. Zarówno celozja pierzasta, jak i grzebieniasta ‘Twisted’ mogą potrzebować dość dużo uwagi. Najważniejsze jest to, by nie zapomnieć ich podlać. Nawadnianie przeprowadza się 2-3 razy w tygodniu, ale bardzo małymi porcjami. W upalne dni można nawadniać ją nawet codziennie, ale ostrożnie, ponieważ zbyt mokre podłoże na pewno jej nie służy. Pod koniec lata, gdy temperatura zaczyna nieco spadać, podlewanie można znacznie ograniczyć.
Aby zapewnić sobie ciągłe kwitnienie delikatnej celozji, należy regularnie nawozić roślinę. Używa się preparatów nawozowych wieloskładnikowych do roślin kwitnących – tylko one zawierają odpowiednią proporcję fosforu i potasu, które wpływają na jakość, wielkość i stopień wybarwienia kwiatów. Niestety roślina czasami bywa atakowana przez choroby grzybowe. W takim przypadku należy zastosować na niej fungicydy zarejestrowane do stosowania na roślinach kwitnących. Rzadko problemem w uprawie są szkodniki, zwłaszcza mszyce.