Celozja srebrzysta (Celosia argentea) - charakterystyka rośliny

Celozja srebrzysta - Celosia argentea, znana jest pod wieloma nazwami, między innymi jako grzebionatka, czy koguci grzebień. Ten gatunek roślin, tak jak i inne gatunki z rodzaju celozja - Celosia, zalicza się do rodziny szarłatowatych - Amaranthaceae. Sam rodzaj pochodzi z Azji i Afryki. Do rodzaju celozja - Celosia, zaliczanych jest 50 gatunków roślin.

Są to rośliny jednoroczne, ale także i podkrzewy, które charakteryzują się żywym, wręcz płomiennym wybarwieniem kwiatów, które mogą być zebrane w kłosy lub też w gęste grzebienie. Przejdźmy jednak do tego, czym charakteryzuje się najbardziej znany gatunek, jakim jest celozja srebrzysta.

Otóż celozja srebrzysta - Celosia argentea, naturalnie występuje na terenach równikowych Afryki, w północnym obszarze Afryki Południowej, ale także w Azji i zachodnich Indiach. Warto wiedzieć, że ten gatunek roślin charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, który dorasta do około 15-60 cm wysokości, choć znane są również wyższe odmiany tych roślin.

Łodyga celozji jest staśmiona, czyli bardzo wyraźnie spłaszczona. Jej liście są w dość dużych rozmiarach, a ich kształt może być szerokolancetowate lub owalne. Pojedyncze liście składają się w rozetę, która wyrasta u nasady pędów kwiatostanowych. Kiedy decydujemy się na uprawę tych roślin, nie ma wątpliwości, że najbardziej zwracamy uwagę na kwiaty, które zebrane są w kwiatostany o różnej budowie. Budowa kwiatostanów zależy od konkretnej odmiany celozji srebrzystej. Warto jednak pamiętać, że kwiat celozja może wybarwiać się na biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, purpurowy, a nawet i fioletowy kolor.

Celosia argentea - bardzo popularne odmiany - celozja pierzasta i celozja grzebieniasta

Celozja pierzasta - Celosia argentea, to bardzo popularny gatunek celozji, które spotkać możemy zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie. Jednak sam gatunek, nie cieszy się aż tak wielkim zainteresowaniem, jak jego odmiany, którymi są celozja grzebieniasta - Celosia cristata i celozja pierzasta - Celosia plumosa.

Warto wiedzieć, że właśnie te dwie odmiany różnią się od siebie bardzo wyglądem kwiatów, a tak dokładniej budową kwiatostanów. Dlatego powinniśmy zastanowić się, czy bardziej zależy nam na celozji pierzastej - Celosia plumosa, czy też na celozji grzebieniastej - Celosia cristata.

Celozja srebrzysta w czasie kwitnienia i zbliżenie na kwiat, a także jego uprawa
Jakie wymagania ma celozja srebrzysta, a także jej uprawa i pielęgnacja

Celozja pierzasta - Celosia plumosa, charakteryzuje się kwiatostanami w formie kłosów, które tworzą bardzo gęste wiechy na wierzchołkach łodygi. Z kolei celozja grzebieniasta - Celosia cristata, charakteryzuje się kwiatostanami w formie wachlarzy lub koguciego grzebienia, co jest niesamowicie atrakcyjne. Wspólną cechą jest to, że odmiany, tak jak i gatunek, kwitną od VII do jesieni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie celozji pierzastej krok po kroku.

Kwiat celozja - jak wygląda jego uprawa

Decydując się na uprawę w doniczkach lub w ogrodzie celozji srebrzystych - Celosia argentea, bez względu na to, czy decydujemy się na uprawę gatunku, czy odmian, powinniśmy wiedzieć, jakie wymagania ma roślina, a także, jak przebiega jej podlewanie, czy też rozmnażanie.

Zacznijmy więc od tego, że celozja srebrzysta to dość wrażliwa roślina, która ma spore wymagania. Przede wszystkim musimy jej zapewnić nasłonecznione i ciepłe stanowisko. Co więcej, jej gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, żyzna i próchnicza. Pamiętajmy, że stanowisko powinno być dodatkowo osłonięte od silnych i mroźnych wiatrów.

Przez to, że roślina jest wrażliwa nawet na chłód, musimy zapewnić jej jak najlepsze stanowisko. Z tego właśnie powodu większość osób decyduje się na uprawę celozji w doniczkach, ponieważ łatwiej jest tak sprostać wszystkim wymaganiom. Dodatkowo powinniśmy również zadbać o regularność podlewania i nawożenia. Celozje srebrzyste powinny być nawożone płynnymi nawozami. Jeśli zależy nam na jak najlepszym rozwoju rośliny, warto spryskiwać ją dodatkowo preparatami grzybobójczymi.

Celozje srebrzyste - Celosia argentea, powinny być sadzone w rozstawie 20 × 30 cm. Można je rozmnażać przez wysiew nasion do skrzynek w III lub też w IV do tunelu foliowego lub ciepłego inspektu. Przy dobrych warunkach, nasza celozja zacznie kiełkować już po około 8-10 dniach. Musimy jednak pamiętać, by utrzymywać ją w temperaturze około 16-18oC. Nie zapominajmy także o pikowaniu rośliny, które jest wymagane. Co więcej, roślina nie znosi dobrze przesadzania, dlatego zalecana jest jej produkcja w doniczce. Jednak możemy pokusić się także o wysadzenie rozsady do gruntu na przełomie V i VI, mając przy tym na uwadze to, by wysadzać ją bardzo ostrożnie, ponieważ jest ona podatna na uszkodzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny