Cenniki prac w ogrodzie, sadzenia roślin i zabudowy ogrodu

Ogród może być doskonałym miejscem do zaznania relaksu. Jednakże by się taki stał potrzeba wiele pracy. Nie musimy samodzielnie wszystkiego robić, nie zawsze jest na to czas. Można, więc zatrudnić profesjonalistów. Najpierw jednak należy poznać cennik najpopularniejszych prac ogrodowych.

Profesjonalny projekt

Ceny prac ogrodowych zależą od wielu czynników. Najważniejszym kryterium jest rodzaj prowadzonych czynności. Zaraz za tym, wpływ na koszty wywiera region, w którym działa dana firma. W poszczególnych województwach taka sama usługa może mieć inną cenę. Zazwyczaj też mieszkańcy większych miast zapłacą więcej. Wszystko zależy też od tego, jaką firmę wybierzemy. W tym zestawieniu skupimy się na średniej półce cenowej.

Jeśli dopiero zakładamy ogród to warto uzbroić się w jego projekt. W tym przypadku ceny w dużej mierze zależą od wielkości działki. Zaplanowanie powierzchni do 500m² to koszt około 1000 zł. W zależności od województwa cena spada lub nieznacznie przekracza podaną kwotę. Projekt ogrodu o powierzchni od 500 do 1000m² kosztuje już około 1500 zł. Może się zdarzyć, że chcemy zaaranżować działkę o wielkości powyżej 2000m². Tu już koszty są dość duże, sięgają 2300-2500 zł.

Przygotujmy teren i posadźmy rośliny

Cennik firmy świadczącej usługi ogrodnicze obejmuje przygotowanie terenu pod ogród. Składają się na to dwie ważne czynności. Pierwsza to nawiezienie ziemi a druga wyrównanie terenu. Tu już płacimy za metr kwadratowy. Nawiezienie ziemi to koszt około 0,50-0,65 zł za m². W przypadku drugiej z wymienionych prac musimy zapłacić w granicach 1,40-1,60 zł za m². Oprócz tego mamy możliwość zamówienia montażu systemu automatycznego nawadniania. Będzie to koszt około 8 zł za m².

Teraz w zestawieniu cen pojawi się to, co najważniejsze, czyli rośliny. W tym oczywiście kwiaty, drzewa i krzewy. Zaczniemy jednak od zakładania trawnika, który jest ważnym elementem ogrodu. Robi się to na dwa sposoby, z rolki lub z siewu. Pierwsza metoda jest szybsza, ale droższa. Za metr kwadratowy zapłacimy około 20 zł. Na trawę z siewu poczekamy dłużej, ale zapłacimy mniej, około 8 zł za m². Jeśli mamy już trawnik, można zamówić jego pielęgnację. Będzie to wertykulacja lub aeracja, której koszt to 70-90 zł za m². Najprostszy zabieg, czyli koszenie to około 45 zł za m².

Sadzenie roślin jest rozliczane na innej zasadzie. W tym wypadku płacimy za sztukę. Popularne kwiaty i pnącza znajdą się w ziemi za 2,50 do 3 zł za sztukę. Jeśli zaś chodzi o krzewy to ceny są już zauważalnie wyższe. Za posadzenie tego typu rośliny zapłacimy około 6,50-8 zł. W kategorii nasadzania, najdroższe są drzewa. Tu za sztukę płacimy od 24 do nawet 28 zł. Warto, więc dokładnie przemyśleć ile drzew ma znaleźć się w ogrodzie.

Altanki ogrodowe, ogrodzenia i bramy

Do prac w ogrodzie potrzeba narzędzi a do wypoczynku mebli i innych akcesoriów. Dlatego też tak ważne są altanki ogrodowe, w nich można przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy. Jakie są koszty wzniesienia takiej budowli? Dużo zależy od ich wielkości i materiału, z którego mają powstać. Najtańsze altanki powstają z drewna, mają ażurowe ścianki i ładnie wyglądają. Ich koszt to około 1500-2000 zł. Tymczasem metalowe konstrukcje kosztują od 1500 do nawet 6000 zł. Najwięcej zapłacimy za wybudowanie murowanej altany. Tu ceny zaczynają się w granicach 3500 zł. Trudno określić górną granicę. Czasem sięga ona powyżej 10 000 zł.

Na koniec pozostały ogrodzenia i bramy. Ustalenie uśrednionego cennika jest bardzo trudne. Ogrodzenia powstają z przeróżnych materiałów. Może być to metalowa siatka, kuty metal, drewno, kamień. Wszystko, więc zależy, od jakości wykonania i budulca. Do ceny dolicza się też koszty wykonania fundamentów, zamontowania słupków czy innych ważnych elementów.