Aktualne cenniki prac ogrodowych - zobacz, jakie są ceny

Cenniki prac ogrodowych - zobacz, ile kosztują prace w ogrodzie

Projektowanie ogrodu nie jest prostą sprawą. Każdy chciałby, aby jego ogród wyglądał pięknie i wyjątkowo, a przy okazji cena za to poniesiona nie była zbyt wygórowana. Ile kosztuje projekt ogrodu? Czy zakładanie ogrodu to taka prosta sprawa? Czy istnieje ogólny cennik? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z tych pytań.

Czemu koszt aranżacji ogrodu bywa tak nieprzewidywalny?

Ceny usług ogrodniczych są mocno zróżnicowane. Najłatwiej sprawdzić ceny na podstawie konkretnego województwa. Różnice między niektórymi są bardzo spore. Istotny jest też wybór firmy, która się tym zajmie. Drożej liczą sobie profesjonaliści, którzy stworzą coś wyjątkowego bez żadnego problemu. Zbyt mocne obcinanie kosztów sprawi, że wykonanie ogrodu będzie finalnie niesatysfakcjonujące.

Postaramy się przybliżyć przykładowe ceny ze względu na różne czynniki, aby koszt aranżacji ogrodu stał się o wiele prostszy w oszacowaniu. Oczywiście podawane przez nas ceny są tylko przykładowymi średnimi z bardzo różnych miejsc. Polecamy udanie się do najlepszej firmy w okolicy, by oszacowała koszty stworzenia konkretny ogrodu z konkretnymi wymaganiami co do niego.

Projektowanie ogrodu

Zakładanie ogrodu należy zacząć oczywiście od jego projektu. Jak tu wygląda cennik? Od czego zależy to, ile kosztuje projekt ogrodu? Na co warto zwrócić uwagę? Polecamy oczywiście zwrócić się do specjalistów, jeśli sami nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najważniejszym czynnikiem będzie oczywiście powierzchnia ogrodu. Projektowanie ogrodu nie jest prostą sprawą, jeśli faktycznie chcemy być z niego zadowoleni przez długie lata.

Wszystko zaczyna się od inwentaryzacji i rozmowy z klientem. Projektant ogląda przestrzeń na przyszły ogród, stara się jak najlepiej zrozumieć potrzeby klienta i dopasować do nich swoje pomysły. Przedstawia kilka wizji dla zwiększenia różnorodności. Po wyborze jednej z nich przedstawia wstępny kosztorys. Ile kosztuje projekt ogrodu? Projekty ogrodów o powierzchni do 500 m² to koszt około 950 złotych. Przy powierzchni do 1000 m² cena wzrasta do około 1450 zł. Jeśli nasz ogród liczy więcej niż 2000 m² koszt aranżacji ogrodu wzrasta do 2400 zł. Gdy klient zaakceptuje kosztorys i pomysł projektanta, firma może brać się do pracy.

Prace przygotowawcze

Projekty ogrodów bywają bardzo różne, ale do wszystkich na początku podchodzi się podobnie. Wykonanie ogrodu należy rozpocząć od przygotowania powierzchni pod niego. Koszt zagospodarowania ogrodu, nawet tego przyszłego, również może mocno się wahać w zależności od miejsca w kraju. Podajemy oczywiście ceny średnie. Na czym właściwie polegają prace przygotowawcze? Koszt zagospodarowania ogrodu na początku zależny jest od tego, ile podłoża muszą przygotować robotnicy, jak wiele alejek i ścieżek wytyczą i czy będą montować automatyczny system nawadniania na całej powierzchni ogrodu czy jego konkretnej części.

Wyrównanie terenu to cena około 1,50 zł za m². Nawiezienie ziemi to 0,50 zł za m², a montaż systemu nawadniania to nawet około 8 zł za m².

Dalszy koszt aranżacji ogrodu

Projekty ogrodów mamy już gotowe. Podwaliny pod wykonanie ogrodu również. Najwyższa pora przejść do konkretnej pracy, zamienić projektowanie ogrodu w rzeczywistość. Koszt zagospodarowania ogrodu zależy oczywiście głównie od poziomu jego skomplikowania. Im bardziej wymyślny ogród, tym więcej za niego zapłacimy. Konkretne prace polecamy sprawdzać u wybranej firmy, bo różnić mogą się dość znacznie. Ich cena zależy też od trudności w obróbce materiału czy jego ogólnej dostępności.

Na sam początek istotne jest oczywiście założenie i pielęgnacja trawnika. Koszt zagospodarowania ogrodu pod tym względem zależy od trawy, jaką wybierzemy. Założenie trawnika z rolki będzie droższe niż trawnik z siewu. Do tego dojść może aeracja i koszenie, co oczywiście sprawia, że cena jest wyższa.

Następne w kolejce jest wykończenie tak zwanych utwardzonych nawierzchni ogrodowych, czyli ścieżek komunikacyjnych, czyli alejek. Koszt zagospodarowania ogrodu pod tym względem różni się oczywiście w zależności od różnych materiałów. Projektowanie ogrodu tak, by znalazły się w nim same alejki z betonowej, szlachetnej kostki, to największy koszt, bo aż około 55 złotych za m². Najtańsze będą alejki z płyt ażurowych – to cena około 30 zł za m². Koszt aranżacji ogrodu zwiększyć może również ewentualny montaż palisad czy obrzeży trawnikowych. Wykończenia sprawiają, że całość wygląda o wiele lepiej i bardziej przystępnie, ale oczywiście też muszą trochę kosztować.

Dodatkowe koszy założenia i aranżacji ogrodu

Kolejne usługi różnią się głównie w zależności od naszych pomysłów. Koszt aranżacji ogrodu naszego a ogrodu sąsiada może być diametralnie różny, jeśli tylko jeden z nas ma ułańską fantazję. Wszystkie firmy mają w tej kwestii swoje indywidualne ceny. Osobno liczą sobie za przekopywanie rabat, sadzenie bylin, krzewów, drzew, cebul czy pnączy. Oferują dodatki tak, jak rozkładanie siatki przeciw kretom czy montaż agrowłókniny na rabacie z roślinami.

Warto zastanowić się, czy będziemy potrzebowali skoszenia za nas wysokiej trawy, nawiezienia jej, a może oprysku herbicydem. Każda wycinka drzew czy samosiewów, utylizacja odpadów ogrodniczych czy usuwanie starych krzewów i korzeni oczywiście również będzie doliczona do kosztów – jest to przecież dodatkowa praca dla robotników. Wszystkie nieprzewidziane prace i każda cena osobno znajdzie się w kosztorysie przygotowanym dla nas przez projektanta. Warto przyjrzeć się tej rozpisce już na samym początku. Może któraś z tych prac będzie dla nas zbędna? A może umiemy zrobić jedną z oferowanych przez firmę rzeczy i zechcemy zająć się tym sami? To dodatkowy nakład pracy dla nas i ryzyko porażki bez możliwości zażądania poprawek, ale potencjalnie ma to oszczędzić nam pieniędzy.

Zachęcamy do rozmów i renegocjowania oraz wyjaśnień z projektantem, który zawsze chętnie służy radą i fachową opinią. Może okazać się, że faktycznie część z usług jest niepotrzebna, ale może okazać się również, że wpadniemy na coś nowego, dodatkowego, co będzie dodatkowym zleceniem dla firmy. Postawienie murków czy oczka wodnego często zalicza się do takich pomysłów i nie jest również najtańsze, gdyż wiąże się z transportowaniem i używaniem w ogrodzie ciężkich maszyn. Według nas oczywiście warto – to wspaniałe ozdoby, które idealnie sprawdzą się w dużych ogrodach. Część firmy oferuje także zajmowanie się ogrodem przez dłuższy czas już po jego zbudowaniu. Umawiają się indywidualnie z klientem na częstotliwość przychodzenia oraz wykonywane przez nich prace. Taka usługa może sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał jak nowiutki przez cały rok.

O czym warto pamiętać

Przy wymyślaniu naszego wymarzonego ogrodu zastanówmy się, czego naprawdę potrzebujemy, co tak naprawdę się nam podoba i na co chcielibyśmy patrzeć jeszcze długo. Oczywiście, w każdej chwili możemy całkowicie zmienić koncepcję, przekopać cały ogród i stworzyć go na nowo. To jednak dodatkowe koszty i marnotrawstwo czasu na niepewny aranż. Zachęcamy do znalezienia najlepszej firmy ogrodniczej w okolicy, która bardziej szczegółowo przedstawi kwestię przewidywanych kosztów na podstawie jasnych i klarownych konkretów.