Bukszpan – zastosowanie i opis

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) to jedna z ciekawszych roślin dekoracyjnych. Wolno się rozwija, ale w przypadku żywopłotów to duży plus. Wolno puszczony może dorosnąć nawet do 3 m wysokości, jednakże bukszpan to roślina, która uwielbia przycinanie, więc łatwo się utrzymać go na stałym poziomie.

Bukszpan charakteryzuje się drobnymi, skórzastymi liśćmi. Są bardzo ładne – intensywnie się błyszczą, mają ciemnozielony kolor. Wyróżniają się atrakcyjnością i gęstością, bardzo gęsto pojawiają się na średniej długości gałązkach. Bukszpan wytwarza drobne kwiaty, które pojawiają się w kątach liści. Jednakże częste przycinanie może sprawić, że w ogóle nie zakwitnie. Roślina ma wiele nietypowych odmian, które wyróżniają się barwą, część z nich jest nawet dwubarwna.

Krzew stosuje się na wiele różnych sposobów. Najczęściej pojawia się na żywopłotach, ponieważ jest gęsty i ładnie się rozwija. Jednakże można zastosować go także jako soliter lub obwódkę ścieżek. Formowanie bukszpanu jest proste, można tworzyć z niego niezwykłe kształty. Bardzo popularny jest bukszpan kula, jednakże zdarzają się także inne figury, włącznie z skomplikowanymi sprężynami. Na balkonach i tarasach dobrze wygląda bukszpan w donicy. Nie sprawia problemów w uprawie i łatwo można się nim zająć.

Cena bukszpanu – pojedyncze krzewy

Bukszpan można kupić w bardzo wielu różnych miejscach. Oczywistym rozwiązaniem jest szkółka, gdzie można znaleźć wiele odmian bukszpanu. Jednakże te rośliny są bardzo popularne, dlatego sprzedaż jest prowadzona także w małych sklepach i kwiaciarniach, a także na przykład w marketach. Sadzonki bukszpanu mogą mieć różną wysokość. Od małych, od wysokości dwudziestukilku centymetrów, aż do ponad metrowych krzewów.

Malutkie sadzonki w pojemniczkach P9 lub mniejszych to koszt od 4 do 9 zł za sztukę. Średniej wielkości rośliny kosztują około 20 zł, podobnie jak gotowy uformowany bukszpan kula lub większy bukszpan w donicy gotowy do postawienia na tarasie. To naprawdę jedna z najtańszych roślin ozdobnych.

Żywopłot z bukszpanu – koszt

Chociaż cena bukszpanu nie jest szczególnie wysoka, nie można zapomnieć, że na żywopłot może być potrzebne naprawdę sporo roślin. Jak oszacować koszt żywopłotu z bukszpanu? Rośliny sadzi się dwurzędowo, by żywopłot był naprawdę gęsty. Na dodatek należy zwrócić uwagę na to, że rozstawa powinna wynosić mniej więcej 30x30. To oznacza, że na 1 m2 żywopłotu konieczne jest 15 roślin. Przyjmując, że chcemy zrobić żywopłot przy całym płocie na przykład 10-cio metrowym, trzeba zakupić 150 roślin.

To już może być dość duży koszt. 150 roślin po 4 zł to aż 600 zł! Na szczęście wiele szkółek i sklepów ogrodniczych prowadzi sprzedaż krzewów bukszpanu w wielopakach. 50 sadzonek to około 120 zł. Dzięki temu za cały żywopłot z bukszpanu przyjdzie zapłacić około 360 zł.

Bukszpan wieczniezielony w ogrodzie, a także cena bukszpanu i żywopłot z bukszpanu
Bukszpan wieczniezielony, a także uprawa bukszpanu, formowanie i ceny bukszpanu

W przypadku niskich obwódek koszt jest znacznie większy. W tym wypadku na 1 m2 sadzi się 30 roślin. W tym wypadku jednakże całościowa kwota może być niższa, ponieważ obwódki nie są zbyt wysokie. I w tym wypadku z pomocą może przyjść szkółka – zakup małych sadzonek w dużej ilości wiąże się ze znacznymi rabatami. Cena bukszpanu większego, stosowanego jako soliter to jest nieznacznie wyższa. Jeśli boisz się, że formowanie bukszpanu ci nie wyjdzie, możesz kupić od razu przyciętą i przygotowaną sadzonkę. Sprawdź także ten artykuł o żywopłocie z bukszpanu w ogrodzie.

Sadzonki bukszpanu – zakup w sklepie ogrodniczym

Kupując sadzonki bukszpanu warto byłoby się im dobrze przyjrzeć. Gdyby okazało się, że sadzonki wypadną, uschną lub nie przyjmą się, dosadzenie ich może być kłopotliwe, dlatego warto zminimalizować takie ryzyko. Sadzonki powinny być naprawdę atrakcyjne wizualnie. Należy sprawdzić, jak wyglądają ich liście – powinny być ciemnozielone i błyszczące, nie może być na nich śladu z żerowania szkodników ani plam chorób grzybowych.

Warto także zwrócić uwagę na korzenie sadzonki. Niestety, ale wyschnięte i zniszczone mogą się nie przyjąć. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich stan. Powinny być całe i jasne, bez przegniłych elementów. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia korzeni, należy wybrać sadzonki w pojemnikach. Bukszpan w balocie raczej rzadko się zdarza, więc pojemniki to najlepsze rozwiązanie.

Unikaj roślin z nagim korzeniem. Są one częściej połamane i bardziej podatne na uszkodzenia i przesychanie. Rośliny w pojemnikach można wysadzać do gruntu przez cały rok, nie przesuszają się i nie zahamowują wegetacji. Dzięki temu łatwiej i szybciej się przyjmują. Dzięki temu prawdopodobieństwo wspaniałego żywopłotu jest znacznie wyższe.

ikona podziel się Przekaż dalej