Drzewo magnolii - charakterystyka

Skąd pochodzi magnolia - warto wiedzieć

Magnolia - Magnolia, jest to rodzaj drzew lub krzewów, które zaliczane są do rodziny magnoliowatych - Magnoliaceae. Rodzina jest bardzo rozwinięta i należą do niej nie tylko drzewa i krzewy, ale także niektóre pnącza. Do magnoliowatych zaliczanych jest około 220-300 gatunków roślin, które należą do 6-17 rodzajów. Rośliny z tej rodziny naturalnie występują na terenach południowo-wschodniej Azji, Ameryki Środkowej, a także wschodniej Ameryki Północnej.

Z kolei do samego rodzaju magnolia - Magnolia, zaliczanych jest około 250 gatunków, które różnią się między sobą wysokością, barwą i kształtem kwiatów oraz liści, a także pokrojem. Natomiast typowym gatunkiem tego rodzaju jest magnolia wirginijska, znana także jako magnolia sina - Magnolia virginiana.

Decydując się na zakup sadzonki tego drzewa, powinniśmy wiedzieć, że magnolie naturalnie występują w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, a także we wschodniej części Azji. Oczywiście magnolia tulipanowa, magnolia Susan, magnolia wielkokwiatowa i inne magnolie, rozpowszechnione są również w innych krajach, ale tylko i wyłącznie w uprawie jako rośliny ozdobne.

Magnolia biała, magnolia różowa, magnolia żółta - charakterystyka drzew magnolii

Magnolie są to drzewa różnej wysokości, które w warunkach uprawnych dorastają zazwyczaj do około 5 m wysokości. Z kolei w swoich naturalnych warunkach, niektóre gatunki i odmiany, mogą dorastać nawet do 20 m wysokości. Warto wiedzieć, że magnolie charakteryzują się zwartą lub świetlistą koroną, która może mieć różny pokrój. Z reguły rozgałęziają się one nisko nad ziemią, choć dostępna jest także magnolia szczepiona na pniu.

Ich pojedyncze i duże pąki kwiatowe pojawiają się na końcach pędów. Właśnie z nich wyrastają duże i bardzo atrakcyjne kwiaty, które mogą przyjmować różne barwy. Dlatego w naszym ogrodzie może znaleźć się magnolia biała, żółta, czy też magnolia różowa, purpurowa i czerwona. Kwiaty, w zależności od tego, na jaki gatunek i odmianę się zdecydujemy, mogą pojawiać się przed pojawieniem się liści, równo z rozwojem liści, a także już w momencie, kiedy na roślinie są w pełni rozwinięte liście.

Liście magnolii są pojedyncze, duże i błyszczące. Natomiast ich konkretny kształt i wielkość zależy od tego, którą magnolię wybierzemy. Warto też wiedzieć o tym, że magnolie wytwarzają owoce zbiorowe, składające się z mieszków. Niektóre gatunki wytwarzają nawet ozdobne owoce. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie magnolii parasolowatej.

Cena magnolii - od czego zależy

Decydując się na uprawę magnolii, bez różnicy, jaki jest jej gatunek i odmiana, z pewnością dość istotną kwestią jest to, ile kosztuje sadzonka w sklepie. Bardzo często właśnie ta kwestia odpowiada za to, czy zdecydujemy się na zakup danego krzewu lub drzewa. Zobaczmy więc, od czego zależą ceny tych roślin.

Cena magnolii jest uzależniona od tego, na jaki gatunek i odmianę tej rośliny się zdecydujemy. Dostępne w sklepach są odmiany tańsze i droższe. Pamiętajmy jednak, że nie cena powinna być dla nas odnośnikiem, ale to, jakie wymagania ma dana magnolia. Nie zapominajmy o tym, że tańsze magnolie mogą nie być wystarczająco odporne na mróz, przez co w okresie zimowym ich pąki przemarzną, a roślina nie wyda już kwiatów. Dlatego właśnie lepiej jest kupić droższą odmianę, która sprawdzi się właśnie w naszym ogrodzie.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, jak duża jest sadzonka drzewa magnolii. Pamiętajmy, że im większe sadzonki, tym więcej będą kosztować. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na producenta roślin, ponieważ każdy producent może ustalić sobie indywidualny koszt sprzedaży, tak samo, jak i sklepy, w których możemy kupić magnolie.

Cena magnolii - ile kosztuje drzewo magnolii

Magnolia szczepiona na pniu - ile kosztują takie sadzonki drzewka

Magnolie na pniach są bardzo atrakcyjną formą magnolii. Z pewnością przyciągają do siebie wzrok wszystkich domowników, naszych gości i przechodniów. Mogą stać się one doskonałą wizytówką naszego ogrodu. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę i zastanowić się nad zakupem tego typu drzewek magnolii.

Bardzo popularną magnolią, która jest szczepiona na pniu, jest magnolia 'Susan'. Tego typu magnolia, której kwitnienie jest bardzo obfite, a kwiaty wybarwione są na purpurowo-czerwony kolor, dostępna jest w cenie około 25 zł za sadzonkę. Dorasta ona do około 2-3 m wysokości, co jest idealne do ogrodów przydomowych. W takiej samej cenie możemy zakupić magnolię szczepioną 'Galaxy'.

Magnolia w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także cena magnolii krok po kroku
Jaka jest cena cena magnolii, czyli ile kosztuje magnolia i cena za sadzonki

Kolejnym typem, często wybieranym przez początkujących i bardziej zaawansowanych ogrodników, jest magnolia tulipanowa 'Honey Tulip', która charakteryzuje się kremowożółtymi kwiatami o pięknym kształcie. Cena za sadzonkę właśnie tej rośliny to około 90 zł, oczywiście w zależności od producenta i wielkości sadzonki.

Poza tym możemy zakupić 70 cm wysokości sadzonki magnolii 'Genie', której koszt to około 100 zł tak jak i magnolii 'Sunsation', magnolii 'Black Tulip', czy też kwitnącej na różowo magnolii 'Rasberry Fun'. W cenie 100 zł kupimy również magnolię 'Sweet Vallentine', 'Wildcat', czy 'Banana Split'. Oczywiście istnieje możliwość zakupu jeszcze droższych odmian tych drzewek.

Sadzonki w sklepie - jaka jest ich cena

Magnolie w formie tradycyjnej również dostępne są w różnych cenach. Oczywiście, tak jak w przypadku magnolii szczepionych, cena zależy od tego, jaka jest wysokość sadzonki, a także, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się magnolia wielkokwiatowa, tulipanowa, parasolowata, czy też inna.

Otóż ceny za sadzonki magnolii zaczynają się zazwyczaj w granicy około 20 zł, tak jak w przypadku magnolii, jaką jest magnolia 'Nigra', której sadzonka ma około 70-90 cm wysokości. Z kolei droższym rozwiązaniem jest sadzonka magnolii 'Rustica Rubra' o wysokości 30-50 cm, której cena to 45 zł.

Do droższych rozwiązań zalicza się magnolię brooklińską 'Yellow Bird', której cena za 100 cm sadzonkę wynosi około 90 zł. Warto wspomnieć także o magnolii 'Genie', której kwiaty są wyjątkowe, a cena za nią to około 165 zł. Z reguły jednak ceny te wahają się w granicach od 20 do 60 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej