Sadzonki borówki amerykańskiej

Sadzonki borówki amerykańskiej kontra odmiany

Wszystkie sadzonki rosną zazwyczaj do ok. 2-3 m. Jagoda amerykańska podobna jest do jagody leśnej, jednak znacznie przewyższając ją średnicą. Jej skórka jest ciemnoniebieska z woskowym nalotem, z kolei sama borówka zawiera w sobie sporo soli mineralnych, cukrów, witamin czy składników odżywczych –właśnie dlatego tak świetnie nadaje się na domowy dżem z borówki amerykańskiej, ale i konfitura z borówki amerykańskiej smakować będzie wybornie!

Ostateczna cena w skupie zależy od wielu czynników – pokroju, siły wzrostu danej odmiany, pory dojrzewania, kształtu i koloru liści, wielkości i wyglądu borówki, a także wysokości plonu bądź odporności na choroby i mróz. Dlatego tylko część z nich nadaje się do amatorskiej uprawy.

Istnieje również borówka kanadyjska, jednak na naszym rynku sadzonki są bardzo słabo dostępne – dlatego też ogrodnicy raczej niechętnie na nie „polują”. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie borówki amerykańskiej.

Od czego zależy podział borówek?

Główny podział borówek dotyczy ich pory dojrzewania. Oznacza to, że borówka dzieli się na:

  • wczesną,
  • średnio-późną,
  • późną.

Borówka jest bardzo plenna, jednak jej owoce dojrzewają dość nierównomiernie – stąd też pojawia się konieczność zbiorów co kilka dni. Co ciekawe, z jednego krzewu można zebrać aż do… 10 kg owoców!

Cena borówki amerykańskiej

Sadzonki borówki amerykańskiej: odmiana wczesna

Jeżeli chodzi o tę odmianę, możemy wyróżnić 3 gatunki borówki, jakie są najchętniej uprawiane przez polskich ogrodników:

a) „Duke” – borówka o dość silnym wzroście, która dorasta do ok. 1,8 m wysokości. Jej pokrój jest luźny, a pędy sztywne. Kwitnie późno, jednak jej owocowanie jest wyjątkowo regularne i obfite. Owoce są duże i jasnoniebieskie oraz delikatnie spłaszczone – nieco podobna do nich jest jagoda kamczacka. Przez jej obfite plony należy borówkę dość często przycinać. Co ważne, jest ona odporna na choroby oraz mróz. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z borówki amerykańskiej.

Cena w skupie wynosi ok. 13 zł za 3-letnią sadzonkę i 15 zł za sadzonkę 4-letnią.

Sadzonki borówki amerykańskiej przygotowane do sadzenia oraz cena borówki amerykańskiej w skupie i nie tylko
Ceny sadzonek borówki amerykańskiej – sprawdzamy różne odmiany

b) „Patriot” – charakteryzuje się średnio silnym wzrostem i zwartym pokrojem. Sadzonka dojrzewa na przełomie lipca oraz sierpnia. Jej owoce są z kolei duże, spłaszczone i bardzo smaczne. Ta odmiana również wymaga dość silnego cięcia. Borówka „patriot” świetnie znosi wzrost w podmokłej i ciężkiej glebie, a więc można uprawiać ją w każdym rejonie naszego kraju. Jest mrozoodporna.

Cena borówki amerykańskiej to ok. 13 zł za 3-letnią sadzonkę i 15 zł za 4-letnią odmianę.

c) „Spartan” – gatunek o silnym wzroście, którego pędy są mocne i sztywne. Kwitnie dość późno, a więc kwiaty nie są uszkadzane chociażby przez majowe przymrozki. To odmiana plenna z owocami słodko-winnymi. Świetnie nadaje się do mrożenia, ale i bezpośredniego spożywania.

Cena sadzonki to 15 zł za 4-letnią.

Sadzonki borówki amerykańskiej: odmiana średnio-wczesna

Wśród niej szczególnie polecane i najchętniej kupowane są dwa gatunki – warto wspomnieć, że oba są mrozoodporne:

a) „Bluejay” – odmiana o rozłożystym pokroju i silnym wzroście, której pędy są sztywne oraz dorastające do nawet 2m wysokości. Owoce są z kolei duże i kuliste, a w smaku przypominają nieco wczesną odmianę „spartan”. Możesz je trzymać w lodówce nawet kilka tygodni. Należy jednak uważać, ponieważ odmiana „bluejay” jest bardzo wrażliwa na… suszę.

Cena borówki amerykańskiej to ok. 15 zł za 4-letnią sadzonkę.

b) „Bluecorp” – borówka amerykańska bluecorp uznawana jest za „królową borówek” i jednocześnie najlepszą odmianę amerykańską na całym świecie. Wzrasta do 2 m, a pędy są sztywne i rozchylające się pod wpływem ciężaru smacznych owoców. Roślina jest naprawdę piękna, a także odporna na choroby czy suszę.  A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie borówki brusznicy w ogrodzie?

Za 3-letnią sadzonkę zapłacisz w okolicy 13 zł.

Sadzonki borówki amerykańskiej: odmiana późna

W tej odmianie główną uwagę powinno zwrócić się na charakterystyczne trzy rodzaje borówek. Ich jedyną wadą jest fakt, że są dość podatne na przemarzanie – jednak początkowi ogrodnicy będą z nich bardzo zadowoleni! I tak, późną odmianę podzielić można na:

a) „Brigitta” – wyróżnia się silnym wzrostem i pokrojem wzniesionym do kulistego. Jest to borówka mocno plenna, której owoce są jędrne i bardzo smaczne. Wymaga jednak ciepłego stanowiska osłoniętego od wiatru, gdyż nie lubi mrozu.

Cena sadzonki borówki amerykańskiej to ok. 14 zł / sadzonkę 1-roczną.

b) „Bluegold” – wzrasta średnim tempem, a charakteryzuje się intensywnie zielonymi liśćmi. Jej plony są obfite i smaczne. Ta odmiana odporna jest na wszelakie choroby bądź suszę i szczególnie poleca się ją mniej doświadczonym ogrodnikom.

Cena 2-letniej sadzonki to między 13 a 14 zł.

c) „Darrow” – to odmiana dojrzewająca w końcówce sierpnia. Krzew najczęściej osiąga wysokość 1,5 m. Odmiana jest deserowa – to znaczy, że owoce są smaczne i bardzo słodkie. Niestety, ale w mroźną zimę odmiana „darrow” lubi przemarzać.

Koszt zakupu 3-letniej sadzonki to 13 zł, z kolei 4-letnia sadzonka kosztuje ok. 15 zł. Ceny borówki wysokiej nie są wygórowane, więc warto zainwestować w te krzewy. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na konfiturę z borówki.

ikona podziel się Przekaż dalej