Kupujemy kwiat storczyk – najważniejsze informacje

Zanim dokonamy zakupu wymarzonych storczyków, sprawdźmy, czy w naszym mieszkaniu panują odpowiednie warunki. Storczyki należą do rodziny roślin storczykowatych, liczącej ponad 30 tysięcy gatunków i 100 tysięcy mieszańców. Różnią się między sobą wymaganiami uprawowymi - kupując więcej kwiatów, warto na to zwrócić uwagę i dobrać okazy o podobnych potrzebach. W razie wątpliwości skonsultujmy swój wybór ze sprzedawcą, w specjalistycznym sklepie ogrodniczym.

Interesująca nas orchidea powinna być zdrowa i nieuszkodzona:

 • liczba, kształt i barwa kwiatów świadczą o dobrej kondycji storczyka,
 • zielone sprężyste liście mają storczyki zdrowe i odporne na choroby. Liście bardzo błyszczące mogą oznaczać użycie przez sprzedawców środków nabłyszczających, które ukryją prawdziwy stan ulistnienia,
 • zdrowa roślina ma mocne i nieuszkodzone korzenie. Wierzchołki korzeni powinny być zielone i soczyste,
 • korzenie storczyka powinny znajdować się w pojemniku. Stare podłoże i korzenie poza doniczką nie są dobrym wskazaniem do kupienia rośliny.

W sklepach i marketach ogrodniczych możemy zakupić storczyki o wzroście monopodialnym – o jednym pędzie, rosnącym do góry oraz grupę storczyków sympodialnych, wytwarzających więcej niż jeden pęd. Do zdrowego rozwoju orchidei potrzebne jest właściwe podłoże, zbliżone do podłoża, w jakim wzrastają dzikie storczyki. Zależnie od wybranej metody, storczyki możemy uprawiać w witrynie kwiatowej lub w doniczce, na parapecie okiennym. Atrakcyjnie prezentują się kwiaty w wiszących pojemnikach oraz w szklanych naczyniach.

Ile kosztuje orchidea? Ceny storczyków doniczkowych

Najpopularniejsze falenopsisy i ich cena

Falenopsis (Phalaenopsis) – należy do storczyków, zajmujących czołowe miejsce na rynku ogrodniczym. Swoją popularność zawdzięcza długim okresem kwitnienia i bezproblemową pielęgnacją. Korzystne ceny storczyków doniczkowych czynią z nich pożądaną dekorację wnętrza. Często kupowane są, zamiast kwiatów ciętych, jako oryginalny upominek.

Falenopsisy doskonale znoszą warunki, panujące w mieszkaniu – temperaturę około 18 – 25 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza na poziomie 50% - 70%. Najlepiej ustawić doniczki na wschodnim oknie. Efektowne duże i różnobarwne kwiaty pojawiają się w ciągu całego roku. Cena za dwupędowy biały storczyk, docelowo osiągający 70 cm wysokości, wynosi około 50 zł. Dwupędowy storczyk w szkle kosztuje około 120 zł. 

W sklepach ogrodniczych dostępne są ciekawe odmiany storczyków rodzaju Phalaenopsis:

 • Falenopsis ‘Tablo’ – osiąga 45 cm wysokości. Białe kwiaty mogą tworzyć się w ciągu całego roku. Roślina może powtórnie zakwitnąć na starej łodydze. Cena storczyka wynosi około 100 zł,
 • Falenopsis ‘Little Lady’ – odmiany storczyków miniaturowych osiągają do 20 cm wysokości. Różnobarwne kwiaty pojawiają się w różnych miesiącach, czasem roślina kwitnie drugi raz, na starej łodydze. Za storczyk zapłacimy około 15 zł.
 • Falenopsis MULTIFLORA – to mieszaniec, o różnobarwnych kwiatach, często zdobionych cętkami, paskami i barwnym obrzeżeniem. Kwiaty mogą pojawiać się przez cały rok. Ceny storczyków zależą od ich docelowej wysokości oraz ilości pędów. Storczyk wielopędowy, o wysokości około 60 cm, kosztuje 67 zł/sztukę.
 • Falenopsisi ‘Royal Blue’ – o intensywnie niebieskich kwiatach, jest bardzo chętnie kupowany, jako modna i oryginalna nowinka. Niebieski kolor jest efektem sztucznego barwienia kwiatów. Niebieskie storczyki znajdują zastosowanie jako kwiaty doniczkowe, a także na kwiat cięty. Cena 70 cm storczyka wynosi około 66 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych odmianach storczyków.

Orchidea Vanda – najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Rodzaj storczyków Vanda obejmuje gatunki, osiągające pokaźne rozmiary (Vanda sanderiana) oraz rośliny, nadające się do uprawy na okiennych parapetach. Doniczkowe mieszańce wymagają dużej ilości światła oraz doświetlenia, w miesiącach o krótszym dniu. Storczyk wielopędowy Vanda może kwitnąć nawet dwa razy w ciągu roku. Na jednym storczyku pojawia się około 11 – 12 kwiatów, których barwne płatki zdobią różne wzory – paski, kratki lub plamki. Kwiaty mogą osiągać 10 cm średnicy.

Różowy kwiat storczyk w domu na parapecie, a także ceny storczyków doniczkowych
Ile kosztuje kwiat storczyk, czyli jak prezentują się ceny storczyków doniczkowych

Najpiękniejsze odmiany storczyków Vanda:

 • Vanda ‘Kulwadee Big Spot’ – fioletowe płatki storczyka zdobią ciemnofioletowe plamki. Roślina osiąga około 50 cm wysokości. Powietrzne zielone korzenie wskazują na dostateczne nawilżenie. Zbyt mała ilość wody sprawia, że korzenie stają się szare – zmiana wybarwienia ułatwia obserwację i zaspokojenie wymagań rośliny. Cena storczyka wynosi około 130 zł.
 • Vanda ‘Diamond White’ – storczyk o dużych, 9-cm śnieżnobiałych kwiatach, rozjaśnia pomieszczenia, podkreślając ich elegancję. Za 60 cm storczyk zapłacimy około 160 zł.
 • Vanda ‘Ascocenda Thai Peach’- urzeka obfitością delikatnych kwiatów, o ciepłym brzoskwiniowym kolorze. Rośliny osiągają około 40 cm wysokości. Ceny storczyków doniczkowych tej odmiany wynoszą około 130 zł.

Orchidea Vanda dobrze rozwija się w szklanych wazonach, które zapewniają korzeniom najlepszy dostęp do światła. Pielęgnacja roślin wymaga dbałości o dostateczne nawilżenie korzeni. Hodowla w szkle wiąże się z właściwą pielęgnacją storczyków, które zagrożone są zastoinami wodnymi i powietrznymi. Storczyk w szkle kosztuje od 100 zł, za roślinę o wysokości 40 cm, do 240 zł, za storczyk 70-cm.

Orchidea w ogrodzie zimowym – ceny storczyków

Posiadacze oszklonej werandy, mogą założyć zimowy ogród, pełen roślin, dekorujących mieszkanie w czasie zimowych miesięcy. Założenie takiego ogrodu wiąże się z zapewnieniem pomieszczeniu ogrzewania, jeśli pragniemy założyć ogrzewaną oranżerię oraz okna, niezbędnego do wietrzenia. Panujący w pomieszczeniu mikroklimat, będzie sprzyjał uprawie storczyków.

W zimowym ogrodzie sprawdzą się barwne mieszańce falenopsisów, rozwijających się w ceramicznych naczyniach. Większe okazy pięknie zaprezentują się w dużych donicach. Godne polecenia są takie gatunki storczyków jak Cymbidium, Cattleya lub mieszańce międzygatunkowe, z grupy Odontoglossum. Zimowy ogród jest idealnym miejscem dla storczyków, kwitnących zimową porą.

Storczyk Cymbidium kwitnie zimą i na wiosnę. Preferuje słoneczne stanowisko. Osiąga 150 cm wysokości. Pachnące barwne kwiaty pojawiają się na pędach kwiatowych, które tworzą się temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Cena storczyków wynosi około 90 zł/sztukę. Storczyki Cattleya najlepiej czują się w półcieniu. Wielkokwiatowe storczyki dorastają do około 50 cm wysokości. Kwitną zimą i na wiosnę. W sprzedaży dostępne są rośliny, w cenie 70 zł/sztukę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny