Cereus repandus w doniczce - uprawa, pielęgnacja, ciekawostki
Cereus repandus to bardzo ciekawy sukulent doniczkowy, który wspaniale czuje się w warunkach domowych. Jego polska nazwa – pałczak – świetnie oddaje jego pokrój. Ten dość wysoki kaktus jest dość łatwy w uprawie, szczególnie, że ma naprawdę bardzo małe wymagania. Roślina idealna dla zapominalskich, którzy nigdy nie pamiętają, kiedy należy podlać kwiaty.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sukulentach.
Cereus repandus – doniczkowy sukulent do każdego mieszkania
Naturalnie pałczak występuje tylko w Ameryce Północnej i Południowej. Tam jest najczęściej bardzo dużą, okazałą rośliną, w naszych warunkach egzemplarz doniczkowy osiąga około 1,5 metra na przestrzeni kilkunastu lat. Cereus repandus rozwija się raczej powoli, jednak jest bardzo trwały i nie potrzebuje szczególnych starań, żeby dobrze się rozwijała.
Cereus repandus składa się z kilku, niekiedy lekko rozgałęzionych, zielonych łodyg. Są one bardzo mięsiste i mają regularny, walcowaty kształt, w związku z czym roślina nosi nazwę „pałczak”. Sukulent należy do rodziny kaktusowatych i tak wygląda. Skojarzenie z tą grupą roślin jest związane oczywiście z kolcami, które często wyrastają na łodygach. Ciernie są bardzo liczne i dość niebezpieczne, trudno je usunąć, jeśli wbiją się w skórę. Pędy są wyraźne żebrowane. Najczęściej żeber jest sześć lub siedem, dlatego roślina bardzo ładnie się prezentuje.
Pałczaki rozwijają się bardzo powoli, jednak po kilku latach prawidłowo uprawiana roślina zakwita. Duże kwiaty potrafią osiągnąć nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Mają jasnoróżowy lub kremowy kolor. Z reguły otwierają się w nocy, a zamykają w dzień. Cereus repandus w czasie kwitnienia jest bardzo atrakcyjny. Po przekwitnięciu na miejscu kwiatów pojawiają się jadalne owoce – małe, koralowe i nieszczególnie smaczne.
Cereus repandus w doniczce – wymagania
Wymagania pałczaka nie będą zaskoczeniem dla wielbicieli kaktusów i sukulentów. Roślina dobrze będzie czuła się na oknie kaktusowym, ponieważ jej zapotrzebowanie na słońce jest identyczne jak większości przedstawicieli tej rodziny. Musi mieć jasno, ale bezpośrednie nasłonecznienie jej nie służy. Cereus powinien zostać postawiony więc na oknie wschodnim lub zachodnim. Sukulent uwielbia być na powietrzu – zauważysz to po intensywniejszym wzroście. Zanim jednak wyniesiesz go wiosną na balkon, koniecznie stopniowo hartuj roślinę.
Cereus powinien być wsadzony do podłoża dedykowanego dla kaktusów. W nim będzie czuł się najlepiej, ponieważ będzie miał odpowiednio przepuszczalną glebę. Możesz także niewielką ilość ziemi do kwiatów zmieszać z torfem, żwirkiem i rozdrobnioną korą drzewną. Takie podłoże z pewnością będzie służyć roślinie Cereus repandus. Roślina dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowej. Chociaż jest stosunkowo trwała, nie może mieć chłodniej niż 10 stopni Celsjusza.
Młode okazy przesadza się co roku wiosną. Za każdym razem będziesz potrzebować coraz większej, niezbyt szerokiej, ale dość głębokiej doniczki. Później przesadzanie powtarza się co 2-3 sezony.
Uprawa i pielęgnacja pałczaka
Cereus repandus bardzo dobrze reaguje na nawożenie. Odpowiednia dawka składników odżywczych w uniwersalnym nawozie do roślin doniczkowych lub dedykowanym dla kaktusów sprawi, że roślina będzie chętniej i szybciej kwitła. Nawóz podaje się co 3-4 tygodnie przez cały sezon, to znaczy od marca do końca września.
Pałczak lubi lekko wilgotne podłoże, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym, ale bardzo dobrze radzi sobie z przesuszaniem. Nie musisz nawadniać go zbyt często, wystarczy raz na tydzień lub 10 dni. Dużo gorzej roślina zareaguje na przelanie – jej korzenie mogą zacząć gnić. Cereus może być zimowany na stałym stanowisku, jednak w tym czasie warto znacznie ograniczyć podlewanie.
Roślina kiepsko rozmnaża się przez pobieranie i ukorzenianie sadzonek. Zamiast tego można skiełkować jej nasiona, pobrane z owoców lub kupione w sklepie. Potrzebują tylko wilgotnego podłoża i temperatury w okolicy 22 stopni Celsjusza. Szybko skiełkują, ale uzyskane rośliny zakwitną dopiero po kilku ładnych latach.