Ceropegia woodii – co to jest??

Ceropegia woodii Sznur Serc (String of Hearts) lub Lampion Chiński (Chinese Lantern) - należy do sukulentów posiadających liście. W liściach i bulwach gromadzi wodę, która wykorzystuje w okresach suszy. Roślina ta pochodzi z Afryki Południowej, nie jest odporna na mróz, dlatego jej uprawa możliwa jest wyłącznie w domach. Atrakcyjny pokrój tej rośliny ma związek z przebarwionymi pędami wyrastającymi z bulwy korzeniowej. Jej liście są sercowate, skórzaste o nerkowatym kształcie, podobne do tych, które ma irga płożąca i kozieradka pospolita.

Okres kwitnienia przypada na koniec lata, wówczas spomiędzy liści przebijają się egzotyczne kwiaty. U nasady liści pod koniec lata zaobserwować można również małe bulwy, które służą do rozmnażania rośliny. Najczęściej roślina jest hodowana jako sukulent zwisający, jednak może się również oplatać wokół podpór.

Uprawa i wymagania ceropegia woodii

Osoby, które myślą o zakupie tej rośliny, powinny znaleźć dla niej jasne stanowisko, jednak nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli przygotowujemy dla niej miejsce na południowym parapecie, powinny wiedzieć, że w okresie letnim dobiegające z zewnątrz światło nie będzie wpływać korzystnie na jej rozwój. Natomiast wybór zbyt ciemnego miejsca doprowadzi do przerzedzenia liści i utraty ubarwienia, co znacznie zmniejszy walory estetyczne rośliny. Dobrze jest mieć również na uwadze to, że nie lubi przeciągów, dlatego miejsce, w którym ma rosnąć, powinno być starannie dobrane. Choć bliska odległość okna w żadnym stopniu jej nie przeszkadza, to już częste wietrzenie, na które będzie narażona podczas otwierania okien może jej bardzo zaszkodzić.

Najlepszym podłożem dla ceropegii będzie ziemia uniwersalna zmieszana z ziemią do kaktusów. Roślina nie lubi zbyt dużej wilgotności, dlatego należy zadbać o maksymalną przepuszczalność podłoża, w którym rośnie. Należy pamiętać o usuwaniu wody z podstawki tuż po podlaniu, bo korzenie tej rośliny nie powinny stać w wodzie. Co jakiś czas można wykonać również zraszanie. Optymalna temperatura w okresie wzrostu to około 20 st. C. Zimą można ją przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, jednak temperatura nie powinna spadać poniżej 10 st. C. Niższe temperatury mogą przyczynić się do śmieci rośliny.

Pielęgnacja ceropegia wooda

Pielęgnacja tej rośliny nie należy do łatwych, jednak nie trzeba się obawiać. Jest ona bardzo wytrzymała i wystarczy wiedzieć, jak zachowuje się w danych warunkach, aby szybko określić, czego może jej brakować.

Mimo iż ceropegia cierpliwie znosi okresy suszy, to jej liście stają się wtedy o wiele cieńsze i pomarszczone. Podobnie dzieje się z bulwami, których zadaniem jest magazynowanie wody. Obserwacja tej rośliny i reagowanie na jej potrzeby to doskonały sposób na to, aby zdobiła wnętrze przez długie lata.

Natomiast jeśli liście zaczynają żółknąć, może to oznaczać, że roślina dostaje zbyt dużą ilość wody. Jeśli w porę nie zareagujemy, a ilość dostarczanej wody nie zostanie zredukowana, może dojść do śmierci rośliny. Dlatego też szalenie lubią ją osoby zapominalskie, które prędzej zapomną o jej podlaniu, niż doprowadzą do jej przelania. Warto uzależnić podlewanie od wyglądu liści. Gdy zaobserwujemy, że stają się one mniej jędrne, wówczas możemy pomyśleć o kolejnej porcji wody. W sezonie zimowym warto wykonać zraszanie rośliny, które wspomoże ją w ciężkim dla niej okresie grzewczym.

Zabiegiem, który bez wątpienia korzystnie wpłynie na wygląd rośliny, jest systematyczne przycinanie, które sprawia, że ceropegia stanie się gęstsza. Jednak zabieg ten należy wykonywać jedynie w okresie wiosennym i letni, a zimą, gdy roślina odpoczywa, nie należy go przeprowadzać. Sprawdź także ten artykuł z TOP 8 kwiatów doniczkowych z liśćmi w kształcie serca.

Rozmnażanie ceropegia woodii

Roślina może być rozmnażana na wiele sposobów jednym z nich może być próba ukorzenianie przyciętych końcówek rośliny. Pędy należy włożyć do wody i ustawić w jasnym miejscu. Czas oczekiwania na pojawienie się pierwszych korzeni jest dość długi, bo może wynosić nawet 4 tygodnie. Ukorzenione pędy można posadzić jako osobne rośliny powiększając tym samym swoją kolekcję lub wsadzić do rośliny, z której zostały wycięte, w celu jej zagęszczenia.
Możliwe jest również rozmnażanie metoda motylkową. Ukorzenione zostają listki rośliny, które wcześniej powinny zostać wsadzone do ziemi.

Ceropegia woodii w białej doniczce w gwiazdki, jak często podlewać ceropegię woodii, czy ceropegia woodii lubi zraszanie
Jakie warunki w domu trzeba zapewnić ceropegii woodii i jakie stanowiska najlepiej jej służą, jak często podlewać ceropegię woodii

Sposobem dla cierpliwych może być sianie nasion. Jednak łatwiej jest zastosować, któryś z powyższych sposobów. Zdecydowanie nasiona kupowane na aukcjach internetowych są o wiele tańsze niż gotowe sadzonki, jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie warto aż tak oszczędzać i ryzykować, że rozczarowaniem z braku efektów naszego siewu.

Ciekawe sposoby na wyeksponowanie ceropegia wooda

Ten liściasty sukulent to wspaniała dekoracyjna roślina, która wzbogaci niejedno wnętrze. Dlatego warto odpowiednią ją wyeksponować, aby cieszyła nie tylko właściciela, ale również, aby nadawała wnętrzu charakteru. Z uwagi na niezbyt częste podlewanie ceropegia woodii może być umieszczana w kwietnikach zawieszonych na sporej wysokości. Warto dobrać do niej ozdobną donicę jednak nie jest to konieczne. Często spotyka się ją zwisająca z modnych ostatnio makram, jednak zakup takowej również nie musi być konieczny. Czasem mniej oznacza więcej i miejsce na zwykłej półce może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Ostatnim i chyba najczęstszym miejscem, w którym można spotkać tę roślinę jest szafa, z której pędy mogą spokojnie zwisać. Jednak warto zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić jej podczas otwierania drzwi szafy.

Choroby i szkodniki

Ceropegia woodii to roślina, która jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju choroby, jednak może być zaatakowana przez przędziorki, wciorniki i wełnowce. Dlatego też warto roślinę regularnie przeglądać tym bardziej, jeśli na innych roślinach w mieszkaniu pojawiły się oznaki żerowania tych szkodników. Walka z nimi nigdy nie jest łatwa, ale przy zastosowaniu odpowiedni preparatów może być skuteczna

Odmiany Ceropegia wooda

Oprócz najczęściej spotykanej Ceropegii woodii prawie każdy sklep internetowy posiada kilka innych odmian, które również są warte uwagi.

Jedna z nich jest niezwykle rzadka Ceropegia Woodii Variegata S, która ma oryginalny kolor liści. Na brzegach są one biało kremowe a środek jest ciemnozielony z szarym nakrapianiem. Spód liści ma jasnoróżowe zabarwienie, które wspaniale współgra z ogólną kolorystyką rośliny.

Zupełnie zielone liście ma natomiast Ceropegia Sendersonii „Arican parachute”, którą wyróżniają piękne zielono-żółte kwiaty przypominające parasolkę.

Również oryginalne liście, bo praktycznie w całości srebrne z brzegami ciemnozielonymi posiada Ceropegia Woodi Silver Glory.

Ceropegia Woodii Varigata Variegated to sukulent, który w młodym stadium ma zielono szare liście, jednak wraz z dojrzewaniem rośliny ich spód wybarwia się na mocno różowy kolor, co sprawia, że roślina jest niezwykle atrakcyjna, a jej posiadanie ucieszy niejednego miłośnika tego gatunku.

Ciekawym zestawieniem może okazać się zakup Ceropegią Woodi Orange River. Ma ona bardziej podłużny kształt liści o mocno zielonym kolorze, jednak jej łodygi mają pomarańczowy kolor. Na tle innych kuzynek prezentuje się bardzo zachęcająco.

Równie ciekawa może okazać się Ceropegia Woodii String of Needles, która ma wydłużone liście w kształcie przedłużonych, zielonych igieł. Kaskada, którą tworzy, gdy osiąga dojrzałość, jest niezwykle efektowna, tym bardziej że większość ceropegii ma liście w kształcie serca.

Cena sukulenta nie jest zbyt wygórowana, jednak zależy od tego, jak młoda jest roślina. Młodsze i mniejsze sadzonki będą zdecydowanie tańsze, a starsze, gęstsze i zwisające mogą być o wiele droższe. Sadzonki można kupić przez internet, a także w niektórych kwiaciarniach oferujących nie tylko kwiaty cięte, ale również kwiaty doniczkowe. Zazwyczaj w tych miejscach pojawiają się dwie lub trzy najczęściej spotykane odmiany. Niektóre okazy pojawiają się również w centrach handlowych i choć zazwyczaj cena jest zachęcająca, to narażone są one na niesprzyjające warunki i szkodniki, które mogą przechodzić z innych roślin. Dlatego, żeby kupić zdrową sadzonkę, należy postawić zaufany sklep, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną. W sprzedaży internetowej pojawiają się również nasiona tej rośliny, które mogą stanowić atrakcyjny zakup dla kolekcjonerów ceropegii, których z roku na rok przybywa.

ikona podziel się Przekaż dalej