Chaber górski Centaurea montana - czym charakteryzuje się ten ogrodowy kwiat

Chaber górski - Centaurea montana, to gatunek rośliny, który zalicza się do rodziny astrowatych - Asteraceae, która jest jedną z największych rodzin roślin ozdobnych. Do tej rodziny zalicza się aż 1620 rodzajów, w których znajduje się 23600 gatunków. Jeśli chodzi o sam gatunek, jakim jest chaber górski, powinniśmy wiedzieć, że występuje on naturalnie w górach zachodniej i środkowej Europy.

Jeśli chodzi natomiast o to, jak wygląda ta bylina, powinniśmy wiedzieć, że jej łodyga dosięga do około 30-70 cm wysokości. Co więcej, jest ona filcowato owłosiona. Roślina charakteryzuje się podziemnymi i pełzającymi rozłogami. Liście chabrów górskich są podłużnie lancetowate, a ich spód pokryty jest filcem. Kolor liści jest jasnozielony.

Jednak najbardziej charakterystyczną i ozdobną częścią chabra górskiego są jego kwiaty. Kwiaty tych ogrodowych kwiatów zebrane są w pojedyncze koszyczki, które mogą dorastać do około 6-8 cm średnicy. Pamiętajmy o tym, że chabry wytwarzają tylko rurkowate kwiaty, które dzielą się na wewnętrzne i brzeżne. Brzeżne kwiaty wybarwiają się na biało, niebiesko i różowo, natomiast kwiaty wewnętrzne są koloru fioletowego. Co więcej, charakterystycznym elementem są postrzępione na końcach kwiatki brzeżne.

Centaurea montana - jakie wymagania ma ta bylina


Bez względu na to, czy zdecydujemy się na uprawę kwiatów orlików - Aquilegia, chabrów górskich - Centaurea montana, pysznogłówek ogrodowych - Monarda hybrida, nostrzyków żółtych - Melilotus officinalis, czy też innych kwiatów, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się nie tylko ceną, ale i wymaganiami tych roślin. Wiedząc, jakie wymagania ma pysznogłówka ogrodowa, nostrzyk żółty, kwiat orlik, czy właśnie chaber górski, łatwiej będzie nam poprowadzić całą uprawę.

Na wymagania składają się zarówno rodzaj podłoża, jak i stopień nasłonecznienia stanowiska, na jakim rosnąć ma bylina. Jeśli chodzi o chabry górskie - Centaurea montana, są to rośliny mało wymagające i dość łatwe w uprawie. Są one świetnym elementem barwnym w naszym ogrodzie.

Dlatego właśnie, decydując się na ich sadzenie w ogrodzie, musimy wiedzieć, że nie radzą sobie one na ciężkich glebach. Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie przepuszczalnego podłoża o zasadowym pH gleby. Jeśli chodzi o stopień wilgotności, możemy zasadzić je na suchych lub średnio wilgotnych glebach. Pamiętajmy, że ten ogrodowy kwiat nie toleruje nadmiaru wody. Chabry górskie sadzi się na ciepłych, lecz lekko ocienionych stanowiskach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o chabrze bławatku.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Chaber górski - jak przebiega uprawa i pielęgnacja znanej rośliny

Ze względu na to, że cena za chabry górskie - Centaurea montana, nie jest wysoka, ponieważ wynosi z reguły od 5 do 10 zł za sadzonkę, a dodatkowo są to rośliny dość łatwe w uprawie, ich sadzenie w ogrodzie jest coraz bardziej popularne. Na zainteresowanie wpływa również niska ilość zabiegów związanych z pielęgnacją, a także odporność na niskie temperatury oraz szkodniki. Niestety musimy zmierzyć się z tym, że chaber górski podobnie, jak i większość roślin, jest narażony na chorobę grzybową, jaką jest mączniak prawdziwy. Dlatego warto zapoznać się z tym, jak rozpoznać tę chorobę i jak ją skutecznie zwalczyć.

Chaber górski, Centaurea montana i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i właściwości
Jakie zastosowanie ma chaber górski, Centaurea montana, a także uprawa i pielęgnacja

Jeśli chodzi natomiast o samą uprawę, powinniśmy wiedzieć, że chabry górskie to byliny, które rozmnażane są przez podział roślin w okresie jesiennym, po kwitnieniu. Pielęgnacja roślin jest bardzo prosta i wielokrotnie niepotrzebna. Z reguły wystarczy zachowanie odpowiedniego pH gleby i podlewanie, które w okresie letnim powinno być regularne, natomiast oszczędne. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, czy na roślinie nie ma oznak występowania chorób grzybowych.

Jeśli zapewnimy odpowiednie warunki naszym roślinom ogrodowym, możemy mieć pewność, że chabry bez problemu przykryją powierzchnię naszego ogrodu. Chabry górskie mogą być sadzone zarówno na rabatach bylinowych, jak i na kwietnikach. Możemy je sadzić pojedynczo, ale także w grupach. Byliny te świetnie nadają się na ogródki skalne, o ile będziemy zwracać uwagę na ich ekspansywność, ponieważ dość szybko się rozrastają i mogą zaburzyć funkcjonowanie innych roślin. Doskonale wkomponują się one w ogrody naturalistyczne, gdzie dodatkowo doprowadzą do przybycia pszczół i innych owadów zapylających na nasz ogród. Co więcej, bardzo często wykorzystywane są one na kwiaty cięte, ponieważ dość długo wytrzymują bez wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny