Chamaedoera elegans (Chamedora wytworna) – opis, wymagania, pielęgnacja
Chamaedoera elegans, czyli Chamedora wytwora lub po prostu palma koralowa to ciekaw roślina doniczkowa o jasnozielonym, pierzastym ulistnieniu. Jej ciekawy wygląd i niezbyt wysokie wymagania uprawowe sprawiają, że z roku na rok roślina ta cieszy się coraz to większą popularnością w naszych domach, na naszych parapetach. Warto jej się bliżej przyjrzeć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o palmach doniczkowych.
Chamedora wytworna – palma koralowa – opis i uprawa
Pochodzenie palmy koralowej
Jest to gatunek roślin zaliczanych do rodziny arekowatych (palm). Rodzina ta obejmuje ponad 200 różnych rodzajów oraz ponad trzy tysiące gatunków. Do Europy roślina ta została przywieziona w 1873 roku. Uprawiana jako roślina ozdobna, w naszym kraju jako gatunek doniczkowy.
Palma koralowa to roślina, która wywodzi się tropikalnych lasów na południu Meksyku I Gwatemali, gdzie najczęściej rośnie pod koronami wysokich drzew.
W warunkach domowych może dorastać do 150 cm. W chwili, kiedy roślina kwitnie, to ponad ulistnieniem pojawia się pęd, na którym osadzone są liczne kwiaty o kolorze zielono – żółtym. Kwiaty mają kształt małych kuleczek.
Palma koralowa rośnie bardzo powoli. W ciągu roku wypuszcza od 2 do 3 liści. Jest to niewątpliwie wygodne w uprawie domowej, ponieważ nie trzeba ją zbyt często przesadzać. Z reguły robi się to co 3 do 4 lat.
Chamaedoera eleganswyróżnia się niewątpliwie ciekawym, egzotycznym wyglądem oraz posiada niewygórowane warunki uprawowe. Palma koralowa wyglądem przypomina piękny, zielony, gesty pióropusz pierzastych liści, które bardzo pięknie prezentują się w pomieszczeniach.
Roślina należy do gatunków dwupiennych (rozdzielnopłciowych), a więc posiada zarówno osobniki męski, jak i żeńskie. Uprawiana w domu niekiedy zakwita. Zdarza się to najwcześniej po 3 do 5 lat. Pora roku nie ma tu znaczenia, jednak musi mieć do tego stworzone optymalne warunki.
Owocami palmy koralowej są małe, kuliste jagody, kształtem przypominające koraliki – stąd też i nazwa potoczna rośliny: palma koralowa.
Uprawa palmy koralowej – wymagania
Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowisku, gdzie dociera poranne światło zza okna. Roślina nie lubi zbyt dużej ilości światła słonecznego – dochodzi wtedy do poparzenia liści.
Chamedora wytworna jest idealną rośliną dla osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Do uprawy nadaje się ziemia o lekko kwaśnym odczynie, żyzne, przepuszczalne, o odpowiednim drenażu, próchniczne.
Roślina wymaga przesadzenia dopiero wtedy, kiedy doniczka robi się już zbyt ciasna dla jej korzeni. Palma lubi wilgotne podłoże, ale nie znosi zbyt dużej ilości wody. Dlatego też trzeba zachować umiar w podlewaniu. Do podlewania najlepiej jest używać wody przegotowanej. Latem roślinę podlewamy dwa lub trzy razy na tydzień. Zimą podlewamy raz w tygodniu.
Bardzo ważne jest, aby palma miała odpowiednią wilgotność powietrza. Zbyt suche powietrze odbija się negatywnie na wyglądzie rośliny i kondycji Chamedory wytwornej. Warto jednak wiedzieć, że lepiej jest, aby oślina miała odpowiednią wilgotność powietrza, aniżeli specjalnie ją zraszać. W tym celu lepiej jest postawić doniczkę z rośliną na podstawce z wodą i keramzytem. Można również stosować w pobliżu roślin nawilżacze powietrza.
Roślina nie lubi zbyt suchego powietrza – sprzyja to pojawianiu się przędziorków. Najlepsza temperatura do uprawy palmy koralowej wynosi około 20 do 22 stopni Celsjusza.
Pomimo tego, że roślina nie potrzebuje zimowego spoczynku w domowych warunkach, to lepiej rośnie, jeżeli w miesiącach zimowych zapewnimy jej nieco niższą temperaturę – 15 do 18 stopni Celsjusza. Możemy również wtedy ograniczyć jej podlewanie. Palmę należy nawozić nawozem o spowolnionym działaniu lub też specjalnymi nawozami przeznaczonymi dla palm.
Pielęgnacja i zastosowanie chamedory wytwornej
Pielęgnacja palmy koralowej
Palma Chamedora nawilża i oczyszcza powietrze ze szkodliwych dla człowieka substancji, takich jak: benzen, ksylen, tlenek węgla.
Palma koralowa bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też nie ma problemu większego, jeżeli doniczkę z palmą postawimy w kuchni – niegroźne jej wyziewy z kuchenki gazowej. Nie należy jej jednak stawiać w pobliżu źródła ciepła, ponieważ szkodzi jej suche powietrze.
W razie wystąpienia niepożądanych gości w postaci przędziorków, roślinę należy spryskać odpowiednim preparatem. Przędziorki prowadzą do ogólnego wyniszczenia i uschnięcia całej rośliny. Można im jednak zapobiec, zapewniając roślinie chłodniejsze warunki i stosując odpowiednie preparaty.
Zbyt suche podłoże skutkuje brązowieniem i zasychaniem końcówek liści. Aby temu zapobiec, należy zwiększyć podlewanie rośliny. Warto również pamiętać, że zbyt wysoka temperatura otoczenie, również jest niekorzystna dla roślin. Liście brązowieją i się kurczą, a cała roślina usycha.
Inne choroby palmy koralowej, to między innymi mszyce. Te zagrażają młodym roślinom i ich liściom. Aby się pozbyć szkodników, należy w pierwszej kolejności liście spłukać mocno wodą i zastosować preparat chemiczny przeciwko mszycom. Warto pamiętać, że palmy są odporne na choroby grzybicze.
Chamedora pięknie wygląda w wysokiej, smukłej doniczce. Najlepiej jak stoi w wyeksponowanym miejscu. Aby w pełni odkryć jej piękno należy regularnie wycierać jej liście z kurzu. Nie należy stosować żadnych środków nabłyszczających. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat chamedory wytwornej.
Palma koralowa nie wymaga zabiegów przycinających liście czy pędy. Należy tylko usuwać połamane i uschnięte liście.
Oprócz nawozów przeznaczonych dla palm można również stosować specjalne odżywki dla roślin ozdobnych. Warto jednak pamiętać, że nie należy rośliny przenawozić, ponieważ możemy w ten sposób zniszczyć całą roślinę. Należy stosować się ściśle według zaleceń zamieszczonych na opakowaniu, dotyczących proporcji nawozu.
Te i inne informacje na temat uprawy palmy koralowej, jakie choroby mogą spotkać rośliny ozdobne oraz, jak uprawia się gladiole, oraz gdzie rośnie kawowiec, możemy znaleźć w poradnikach ogrodniczych, lub na portalach internetowych poświęconych uprawie roślin ozdobnych.
Przesadzanie chamedory
Roślina jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia korzeni. Dlatego należy bardzo uważać przy przesadzaniu jej do nowej doniczki. Rośliny powinny rosnąć w specjalnych doniczkach przeznaczonych do uprawy palm. Doniczki takie powinny być wysokie, a jednocześnie wąskie, a przy tym stabilne, tak aby wysokie, ciężkie rośliny się nie przewracały.
Palmy koralowe wymagają przesadzenia dopiero wtedy, kiedy roślina wyraźnie nie mieści się już w dotychczasowej doniczce. Nowa doniczka powinna być tylko o jeden rozmiar większa od poprzedniej.
Rośliny najlepiej przesadzać wiosną, w marcu lub kwietniu. W przypadku bardzo dużych okazów, w dużych donicach wystarczy tylko raz do roku wymienić wierzchnią warstwę ziemi w donicy.
Rozmnażanie palmy koralowej
Chamedora przez ogrodników najczęściej rozmnażana jest przez nasiona. Niestety jest to proces bardzo żmudny. Nasiona wymagają dużej wilgotności i optymalnej temperatury. Skiełkowanie młodych roślin też zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego też w uprawie amatorskiej palmę koralową rozmnaża się poprzez odkłady powietrzne, a niekiedy tez przez odrosty korzeniowe.
Zastosowanie chamedory
Chamedora to bardzo popularny kwiat doniczkowy, często spotykany w naszych domach. Ta mini palma, ma duże walory ozdobne, niewielkie rozmiary, sprawiają, że roślina ta zyskuje coraz to większe grono swoich wielbicieli.
Bardzo często w sprzedaży oferowane są doniczki, w których znajduje się kilka sztuk chamedory. Często możemy spotkać tę palmę koralową jako część kompozycji kwiatowej. W kompozycjach prezentują się bardzo ładnie, ale jak zaczynają za bardzo wyrastać do góry, to lepiej jest je przesadzić do osobnych doniczek.
Starsze rośliny mają sztywne, smukłe pędy, które są zakończone rozłożystymi, koronami liści w kształcie parasoli. Te rozłożyste korony z wiekiem stają się piękną ozdobą każdego salonu, holu, lub nawet łazienki.