Chamedora wytworna - wygląd i uprawa

Jej nazwa, czyli palma koralowa wzięła się od jej drobnych owoców przypominających koraliki o pomarańczowym kolorze. W warunkach naturalnych palma koralowa to roślina dorasta do 3 metrów wysokości. W mieszkaniu w uprawie doniczkowej osiągnie 1 metra wysokości. Jej jasnozielone liście są pierzaste i mogą mierzyć 30-50 cm. Często rozrasta się szeroko, dlatego trzeba pomyśleć o odpowiednim miejscu. Najładniej wygląda w wysokiej i ozdobnej donicy. Chamedora wytworna może zakwitnąć nawet w warunkach domowych. Kwiaty są kuliste i żółte.

Palma koralowa dla optymalnego wzrost potrzebuje półcienistego miejsca i sporej dawki wilgotności. Dotyczy to zarówno powietrza, jak i podłoża. Nic w tym dziwnego, bo w takich warunkach rośnie naturalnie, na obszarze Meksyku. Nie powinna być wystawiona na miejsce, gdzie bezpośrednio świeci słońce (jak najdalej od okna) ponieważ zmarnieje. będzie jej zbyt sucho i gorąco. Najlepsza temperatura dla niej nie powinna przekraczać 20 stopni C.

Chamedora wytworna potrzebuje ziemi z dużą ilością torfu, o odczynie lekko kwaśnym. Ziemia w doniczce powinna być lekka i przepuszczalna. Żeby to uzyskać można wymieszać ją np. ze żwirkiem na dnie donicy. To spowoduje, że odpływ nadmiaru wody będzie niezakłócony. Robi się to, aby zapobiec gniciu korzeni. Jej uprawa nie jest trudna. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o palmach doniczkowych.

Pielęgnacja palmy chamedora (Chamaedorea elegant)

Palma koralowa najbardziej nie lubi zbyt suchego powietrza. Dzieje się tak w okresie zimowym, kiedy włączamy kaloryfery w mieszkaniu. Wtedy końcówki liści są narażone na zasychanie i podatne na choroby. Zatem w tym okresie ich pi elegancja jest wyjątkowo ważna. Jak należy o nie dbać? Na przykład zraszając ją wodą i zwiększając podlewanie palmy. Pamiętajmy, żeby była to woda odstana. Zwiększy to wilgotność i zapewni jej mikroklimat przypominający jej naturalne warunki. To samo w czasie upałów. Podlewanie palmy należy zwielokrotnić.

Pielęgnacja palmy chamedora to nie tylko podlewanie palmy, ale również nawożenie. Co do nawożenia to istnieją specjalnie preparaty dla palm. Najlepiej robić to na wiosnę. Palmę koralową nawozimy w okresie sezonu wegetacyjnego. Podczas nawożenia trzeba stosować się do zaleceń, dotyczących proporcji nawozu. Dlaczego? Ponieważ można doprowadzić do zniszczenia całej rośliny.

Chamedora wytworna czy też palma koralowa w doniczce oraz jej uprawa i zasady pielęgnacji: podlewanie i przycinanie
Chamedora wytworna (palma koralowa) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Chcąc przesadzać palmę koralową trzeba uważać na bardzo wrażliwe na uszkodzenia korzenie. Przesadzamy ją dopiero wtedy, kiedy roślina wyraźnie nie mieści się już w doniczce. Najlepiej na wiosną. Młode rośliny będą tego wymagały nawet co roku, na wiosnę, gdyż rosną szybciej. Starszym okazom wystarczy co roku w okresie wiosennym zmienić wierzchnią warstwę ziemi. Chamedora wytworna nie lubi suchego powietrza, ale za to toleruje zanieczyszczenia powietrza. Pielęgnacja liści palmy koralowej polega również na wycieraniu ich z kurzu zwilżoną szmatką. Liści nie należy nabłyszczać. Roślina ta nie wymaga przycinania. Wystarczy, że usuwamy tylko uschnięte i uszkodzone liście. Pielęgnacja palmy chamedora nie jest, jak widać, trudna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o palmie kokosowej w doniczce?

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegant) - choroby palmy doniczkowej

Choroby jakie mogą ją dotknąć ten kwiat najczęściej to tzw. przędziorki żerujące na całej roślinie. Prowadzą do ogólnego wyniszczenia i roślina usycha. Może z nimi jednak szybko zawalczyć zapewniając chłodniejsze i wilgotniejsze warunki, ale także stosując preparaty chemiczne. Przesuszona ziemia skutkuje brązowieniem i zasychaniem końcówek liści. Wówczas trzeba zwiększyć podlewanie. Za wysoka temperatura powoduje również zwijanie się i kurczenie liści, które powodują, że palma-kwiat usycha.

Inne choroby palmy doniczkowej to także mszyce. Te zagrażają szczególnie młodym liściom. Jak postępować w przypadku tej choroby? Te należy najpierw mocno spłukać wodą liście i zastosować preparat chemiczny. Warto wiedzieć, że palmy są odporne na choroby grzybicze roślin.

Choroby palmy doniczkowej to także przemarznięcie lub przeciwnie poparzenie słoneczne liści. W pierwszym przypadku trzeba pilnować, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 13 st. Celsjusza. W drugim z kolei, trzeba pamiętać, aby nie wystawiać palmy koralowej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy noliny w doniczce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny