Chemia ogrodnicza - popularne nawozy i środki ochrony roślin

Prawidłowe sadzenie, podlewanie i pielęgnacja to czynności mające duży pływ na powodzenie uprawy. Ważne są też porządne narzędzia ogrodnicze. Często jednak trzeba czegoś więcej by rośliny były zdrowe i piękne. W takich momentach swoją przydatność pokazuje chemia ogrodnicza. Dlatego też wymienimy najpopularniejsze nawozy i środki ochrony roślin.

Nawozy mineralne i naturalne

Każda dobrze zaopatrzona hurtownia ogrodnicza ma do zaoferowania nawozy mineralne. Są to substancje mające duży wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Dostarczają im niezbędne składniki odżywcze. Dużą popularnością wśród ogrodników cieszą się mieszanki wieloskładnikowe. W swoim składzie zawierają najważniejsze substancje pokarmowe. Równie dużym uznaniem cieszy się saletra amonowa. Jest to uniwersalny nawóz, który można stosować na niemal wszystkich rodzajach gleby. Do tego też jest używana do zasilania różnych grup roślin.

Nie zawsze jednak trzeba sięgać po nawozy sztuczne. Ogrodnicy coraz częściej korzystają z naturalnych rozwiązań. Jednym z nich jest obornik występujący w kilku postaciach. Wersja nieprzefermentowana powinna być używana wyłącznie przed posadzeniem roślin. Po przekompostowaniu nada się do różnych grup roślin. Używanym w ogrodzie nawozem naturalnym jest też kompost. Powstaje z odpadków po roślinach, czyli możemy go samodzielnie wykonać. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia ogrodnicze i miejsce na kompostownik.

Inne artykuły ogrodnicze - środki ochrony roślin

Chemia ogrodnicza to nie tylko nawozy mineralne. W jej skład wchodzą też środki chroniące rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dla ludzi są zazwyczaj trujące, więc podczas ich rozpylania trzeba zachować ostrożność. Niezwykle ważne jest to by dokładnie przestrzegać instrukcji stosowania. Hurtownia ogrodnicza ma do zaoferowania herbicydy, czyli preparaty do zwalczania chwastów. Występują w kilku wersjach, używa się ich w ogrodzie do zwalczania chwastów na rabatach lub trawnikach.

Inne tego typu artykuły ogrodnicze to insektycydy. Co już może sugerować nazwa służą do zwalczania owadów atakujących uprawiane rośliny. Często stosowane są też fungicydy, one z kolei skutecznie radzą sobie z chorobami grzybowymi. Warto jednak wiedzieć, że wymienione preparaty są toksyczne. Może się zdarzyć, że zniszczą nie tylko chwasty czy szkodniki. Mogą być niebezpieczne dla innych roślin czy pożytecznych owadów. Dlatego też trzeba dobrze przemyśleć ich zastosowanie.