Czy choina kanadyjska sprawdzi się w naszych ogrodach i parkach?

Gdzie najlepiej posadzić choinę kanadyjską (Tsuga canadensis)?

Pochodząca z Ameryki Południowej choina kanadyjska (Tsuga canadensis) staje się coraz bardziej popularna jako ozdoba parków i dużych ogrodów. Jej szeroki, stożkowaty pokrój sprawia, że wygląda świetnie posadzona samotnie lub w grupie kilku drzewek obok siebie. Niestety wymaga dużo miejsca i nie sprawdzi się w małych ogródkach. Bardzo ładnie prezentuje się posadzona obok srebrnych i niebieskich odmian jałowców i świerków. Będzie pasowała do ogrodów w stylu naturalistycznym lub na dużych skalniakach.

Choina kanadyjska idealnie nadaje się na żywopłot, gdyż doskonale znosi cięcie i formowanie. Warto wykorzystać tę roślinę na żywopłot w miejscu cienistym, gdzie nie radzą sobie rośliny lubiące słońce.

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) lubi wilgoć i zacienienie. Nie znosi zaś suszy, dlatego też świetnie nadaje się do nasadzeń w miejscach z wilgotnym i chłodnym mikroklimatem, jak miejsca w pobliżu stawów, ogrody na dawnych bagnach, ogrody nisko położone czy znajdujące się pod drzewami. Choina znacznie lepiej nadaje się do sadzenia w miejscach wilgotnych niż jodła kaukaska, która gorzej radzi sobie w naszym klimacie. Możliwa jest również uprawa choiny kanadyjskiej w pojemnikach jako ozdoba zacienionych tarasów i balkonów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie jodły kanadyjskiej?

Jak wygląda choina kanadyjska?

Sosna kanadyjska (Tsuga canadensis) jest drzewem o szerokim, stożkowatym pokroju. Jej podstawa może osiągnąć nawet 8 metrów średnicy. Dlatego też sprawdzi się w dużych ogrodach, gdzie można przeznaczyć dla niej odpowiednio dużo miejsca. Jednak jest to drzewo bardzo wolno rosnące i duże rozmiary osiąga dopiero po kilkudziesięciu latach wzrostu. Do małych ogrodów polecane są odmiany karłowate osiągające kilkadziesiąt centymetrów, jak sosna kanadyjska compacta, jeddeloh czy fontana. Kanadyjska choina to wybór wart rozważenia.

Gałązki choiny kanadyjskiej pokryte są drobnym, zimozielonym igliwiem, pomiędzy którym wyrastają drobne szyszki. Igły są miękkie, przyjemne w dotyku i pozostają na gałęziach także zimą. Gałązki są wiotkie i pochylają się ku dołowi pod ciężarem igieł. Żywy kolor igieł rozświetla ogród. Choiny nie tracą igieł i nie łysieją od dołu. Gałęzie układają się wzdłuż całego pnia i nawet starsze egzemplarze nie są ogołocone u dołu. Charakterystyczną cechą choiny jest to, że wytwarza ona wiele pni.

Choina kanadyjska - uprawa, wymagania, pielęgnacja

Choina kanadyjska - wymagania

Jodła kanadyjska lubi stanowiska cieniste lub półcieniste. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi ziemię próchniczą i żyzną o odczynie lekko kwaśnym, lecz odpowiada jej także zwykła ziemia ogrodowa. Choina ma małe wymagania co do gleby. Może rosnąć na glebach kwaśnych, jak i obojętnych, dlatego też można ją wykorzystać do kompozycji z wieloma innymi roślinami, jak różanecznik czy azalie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o iglakach w ogrodzie.

Choina kanadyjska - uprawa i pielęgnacja

Choina wymaga wilgotnego podłoża i większej wilgotności powietrza. Dlatego lubi zraszanie i dobrze rośnie na przykład przy zbiornikach wodnych czy oczkach wodnych.

Pielęgnacja choiny kanadyjskiej polega na właściwym nawożeniu. Dwa razy do roku, w sezonie nawozimy choinę mieszkanką azotową lub niewielką ilością granulowanego obornika. Aby żywopłot z choiny kanadyjskiej dobrze się rozkrzewiał i zagęszczał, warto co 2 lata wkopać w pobliżu kompost.

Choina cechuje się dużą mrozoodpornością. Pielęgnacja w czasie zimowego spoczynku polega na ściółkowaniu gleby wokół rośliny przekompostowaną korą sosnową. Zimą igły choiny mogą brązowieć i opadać. Problem ten nie jest wynikiem choroby, lecz przesuszenia rośliny. Dlatego też przed zimą należy dokładnie podlać roślinę, zaś ziemię wokół rośliny ściółkować, aby nie dopuścić do jej przesuszenia.

Cięcie choiny kanadyjskiej

Sosna kanadyjska, czyli kanadyjska choina świetnie znosi cięcie, które pobudza wzrost rośliny i poprawia jego wygląd. Dlatego też choina doskonale nadaje się na żywopłot.  Cięcie wykonujemy dwa razy: na początku kwietnia i pod koniec sierpnia. Wiosną wycinamy uschnięte i uszkodzone gałązki oraz połowę zeszłorocznych przyrostów. Natomiast pod koniec lata skracamy czubki młodych pędów i wycinamy gałązki psujące formę żywopłotu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odmianach jodły do ogrodu?

Choina kanadyjska lub sosna kanadyjska i ptak na gałęzi oraz najpiękniejsze odmiany, sadzenie i wymagania
Choina kanadyjska - wymagania, odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Choroby choiny kanadyjskiej

Drzewo to jest bardzo odporna na choroby. Również szkodniki rzadko ją atakują. Jeśli zauważymy złą kondycję rośliny, oznacza to najczęściej przesuszenie, upał lub nadmiar słońca.

Choina kanadyjska najciekawsze odmiany

Najbardziej popularne odmiany jodły kanadyjskiej to:

  • Jodła kanadyjska Jeddeloh to odmiana nieduża, osiągająca około 50 cm wysokości, dlatego też nadaje się do małych ogródków czy też na skalniaki. Wadą tej odmiany jest bardzo powolny przyrost sadzonek. Cena sadzonek choiny Jeddeloh kształtuje się w granicach 18-20 zł, zaś za większe sadzonki możemy zapłacić nawet 55 zł. Jest to drzewko idealne na tarasy, skalniaki czy do małych ogrodów. Odmiana Jeddeloh jest całkowicie mrozoodporna. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i cienistych, lubi jednak miejsca osłonięte od wiatru. Lubi dużą wilgotność podłoża, jednak dobrze rośnie na zwykłej glebie ogrodowej.
  • Choina kanadyjska Pendula to odmiana o pokroju opadającym, płaczącym. Jest to bardzo popularna odmiana, która sprawdza się zarówno sadzona w gruncie jak i w pojemnikach. Odmiana ta po 20 latach uprawy dorasta do wysokości około 2 metrów i osiąga średnicę około 2 metrów. Odmiana Pendula świetnie sprawdza się na skalniakach lub w ogrodach w stylu japońskim. Może być również sadzona w cieniu dużych drzew lub krzewów. Pendula powinna być prowadzona przy przyporach do pewnej wysokości.  Sadzonki   odmiany Pendula o wielkości 60-80 cm można kupić w cenie około 30 zł.
  • Jodła kanadyjska Fantana odmiana karłowata nadająca się do małych ogrodów i na sklaniaki. Choina ta nadaje się do uprawy w pojemnikach.
  • Choina kanadyjska Bradley posiada igły o niebiesko zielonym zabarwieniu. Odmiana ta odznacza się szybszym wzrostem.
  • Choina kanadyjska Compacta to odmiana nieduża, wolnorosnąca, która po kilkudziesięciu latach osiąga wysokość 160-200 cm. Ma delikatne, jasnozielone igły. Choina compacta świetnie prezentuje się na rabatach, w ogrodach skalnych czy wrzosowiskach. Nadaje się również do uprawy pojemnikowej na balkonach czy tarasach. Odmiana compacta dobrze znosi uprawę w pojemnikach. Jest całkowicie mrozoodporna. Cena sadzonek wynosi około 18-20 zł.

Jeśli posiadasz w ogrodzie zacienione i wilgotne miejsce, choina kanadyjska będzie idealnym drzewkiem do posadzenia, szczególnie że żywy kolor igieł rozświetli zacieniony zakątek ogrodu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie jodły hiszpańskiej.

ikona podziel się Przekaż dalej