Choinka cięta czy w donicy? Co lepiej wybrać na święta?
Dla większości ludzi choinka jest typowym przedmiotem jednorazowego użytku. Na krótko przed wigilią jest wycięta w lesie albo na plantacji, a najczęściej tuż po świętach Trzech Króli uprzątnięta z mieszkania. Pomysł, aby kupić drzewko choinkowe w doniczce i móc je w następnym roku znowu wykorzystać, brzmi niezwykle interesująco. Ale czy na pewno się uda? Co lepiej wybrać na święta?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o choince na święta.
Czy istnieją choinki przyjazne dla środowiska?
Świąteczna alternatywa rosnąca w doniczce
Czym byłyby święta Bożego Narodzenia bez pięknie ustrojonej choinki? Dla wielu osób jest ona niezbędnym elementem świąt. Ale też ten piękny symbol Bożego Narodzenia coraz częściej bywa krytykowany. Zwłaszcza za to, że zielone drzewko jest po kilku tygodniach pobytu w mieszkaniu po prostu wyrzucane. Remedium na te zarzuty miałaby stanowić choinka w doniczce, która po świętach mogłaby dalej rosnąć jako roślina mieszkaniowa albo ogrodowa. Spróbujmy zastanowić się, czy ten nowy trend ma rzeczywiście przyszłość, i jakiej pielęgnacji wymaga choinka w donicy.
Wiele osób pewnie wątpi w to, że można choinkę na stałe hodować w donicy i unikać w ten sposób corocznego kupowania nowego drzewka. W rzeczywistości jest to możliwe i stosunkowo proste, pod warunkiem, że zachowa się pewne zasady. Szczególnie ważny jest moment zakupu, ponieważ nie wszystkie rodzaje iglaków nadają się do życia w pojemniku i występowania w roli świątecznej ozdoby. Przede wszystkim rośliny, które prawie do dnia sprzedaży rosły w gruncie na otwartej powierzchni, przesadzone do doniczek po pewnym czasie uschną, ponieważ ich korzenie zostały znacząco uszkodzone.
Z tego względu drzewko, od siewki rosnące w doniczce, zdecydowanie lepiej nadaje się do życia w mieszkaniu. Na pomyślne przeżycie doniczkowej choinki bardzo waży wpływ ma rodzaj botaniczny drzewa. Jodły, a zwłaszcza popularna jodła kaukaska, nie są szczególnie wskazane do uprawy doniczkowej, ponieważ wytwarzają korzenie palowe. Dobrym zastępstwem dla jodeł w roli doniczkowych choinek są świerki, które ze swoim płaskim systemem korzeniowym dobrze czują się w niezbyt głębokich z założenia pojemnikach.
Zalety choinki w doniczce
Podstawowym argumentem za choinką w donicy jako alternatywą dla klasycznej choinki ciętej jest jej trwałość. Zamiast każdego roku przynosić do domu wycięte drzewko z dużej plantacji, można przez wiele lat eksponować urok tego samego. Choinki cięte rzadko pochodzą z cięć pielęgnacyjnych w lasach gospodarczych, gdzie rosną całkowicie zgodnie z naturą. Zdecydowana większość choinek trafia do mieszkań ze specjalnych plantacji. A tam, gdzie w grę wchodzą zyski i wydajność, tam ochrona środowiska schodzi często na drugi plan.
Małe lokalne plantacje choinek prowadzone przez ogrodników albo nadleśnictwa mają szanse na zachowanie naturalnych warunków uprawy. Przemysłowa produkcja jodeł i świerków zaczyna się od chemicznego przygotowania gleby, aby siewek nie zagłuszały chwasty. Potem młode rośliny są chemicznie zabezpieczane przed szkodnikami i zasilane chemicznymi nawozami. Konkurencja na rynku wymusza dużą wydajność i niskie ceny.
Drzewka doniczkowe również często pochodzą z wielkopowierzchniowych monokultur i też mają swój negatywny wkład w obciążenie środowiska pestycydami i nawozami sztucznymi. Dlatego należy zwracać uwagę na pochodzenie kupowanego drzewka i rodzaj uprawy.
Inną ważną zaletą choinki w doniczce, poza trwałością, jest różnorodność jej zastosowania. Można drzewko po świętach dalej traktować jak inne rośliny ozdobne albo przesiedlić je na taras lub do ogrodu. Przekonująca jest też symbolika i wygląd drzewka. W odróżnieniu od zwykłych jodeł i świerków, warianty doniczkowe mają zwykle bardziej regularny pokrój, a poza tym wciąż roztaczają nostalgiczny urok minionych świąt. Sprawdź także ten artykuł na temat cyprysa domowego w donicy.
Wady choinki w doniczce
Jak wszystko na tym świecie, również choinka w doniczce ma nie tylko pozytywne strony. Najważniejszym punktem krytyki doniczkowego wariantu choinek jest wciąż ograniczony wybór wielkości i wyglądu choinki. Chodzi o to, że wiele popularnych odmian i gatunków świątecznych iglaków, jak choćby ulubiona jodła kaukaska, do uprawy doniczkowej nadaje się tylko warunkowo. Na dodatek trzeba się na ogół zadowalać małymi choinkami w doniczkach, jako że większe – ze względu na rozbudowany system korzeniowy – potrzebują wyjątkowo obszernych doniczek, a to wiąże się też z ich ciężarem.
Decydując się na choinkę w doniczce, nie wolno zapominać o konieczności jej całorocznej pielęgnacji. Jak każda doniczkowa roślina ozdobna, świerk, jodła, czy inny iglak również wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Co jakiś czas trzeba roślinę przesadzić, aby dobrze rosła. Uprawa iglaka w doniczce jest dodatkowo utrudniona jego wrażliwością na błędy hodowlane. Trudno jest czasem rozpoznać przyczyny słabnięcia drzewka, które mogą wynikać z jakiegoś błędu sprzed paru tygodni.
Pielęgnacja choinki w donicy
Aby w czasie następnej wigilii Bożego Narodzenia drzewko zdrowo i pięknie się prezentowało, konieczne są pewne zabiegi hodowlane i pielęgnacyjne. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę okres aklimatyzowania się drzewka do warunków mieszkaniowych, który nie powinien być krótszy od tygodnia. Drzewko ustawia się najpierw w chłodnym, nieogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli tę fazę przygotowań pominie się, igły szybko opadną, a choinka straci efektowny wygląd.
Po wniesieniu do pokoju ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Iglaki bardzo nie lubią źródła ciepła, dlatego najlepsza będzie dla niego chłodna ściana z dala od grzejnika. Świerki mogą mieć miejsce jasne do półzacienionego, podczas gdy jodły znoszą również cień. Podlewać należy drzewka co dwa dni letnią wodą, zwracając uwagę na jej ewentualny nadmiar. Dodatkowo iglaki można spryskiwać, chroniąc je przed wysuszaniem.
Myśląc perspektywicznie o swojej choince w doniczce, nie powinno się jej trzymać w ciepłym pokoju w roli świątecznej ozdoby dłużej niż przez 10 dni. Następnie trzeba ją ponownie przyzwyczaić powoli do chłodnych warunków i poszukać stanowiska na świeżym powietrzu. Długiego pobytu w ogrzewanym pomieszczeniu żaden iglak raczej nie zniesie.
Jeśli choinka spędza resztę roku w swojej doniczce, potrzebuje wówczas dodatkowej pielęgnacji. Dla dostarczenia jej składników pokarmowych trzeba podać trochę nawozu do iglaków. Dodatkowo, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu, trzeba drzewko co kilka miesięcy przesadzać. Nowa doniczka powinna mieć średnicę około 10 cm większą od starej. Można ją napełnić ziemią do różaneczników, która ma kwaśny odczyn i bardzo dobrze odpowiada świerkom i jodłom. Podczas przesadzania należy zwracać uwagę, aby nie uszkodzić korzeni. Po tym zabiegu należy roślinę obficie podlać i pilnować tego zabiegu w kolejnych dniach.
Przesadzanie choinki na lato do ziemi – zabieg niezalecany
Niektórzy ogrodnicy-amatorzy próbują zaoszczędzić sobie wysiłku pielęgnacji choinki w donicy i po świętach przesadzają drzewko do gruntu. Po odpowiedniej klimatyzacji działa to nawet stosunkowo dobrze, tyle tylko, że droga powrotna jest już niemożliwa. Kiedy drzewo iglaste przez sezon rośnie w ogrodzie, nie można go tak po prostu włożyć jesienią na powrót do doniczki i na święta przenieść do domu. Powód jest prosty: przy wykopywaniu drzewko traci dużą część swoich korzeni włośnikowych i w ciepłym pokoju bardzo szybko zacznie cierpieć na niedobór wody. Nawet przy dobrym nawadnianiu bryły korzeniowej, roślina nie jest w stanie pobrać wystarczającej ilości wilgoci.