Choinka na święta - odmiany drzewek, ceny, sposoby na jej dłuższe utrzymanie

Choinka jest najpopularniejszą, domową ozdobą na święta Bożego Narodzenia. Już w połowie grudnia na ulicach, w sklepach i marketach pojawiają się sprzedawcy tych drzewek. Ich asortyment jest tak duży, że zdecydowanie się na zakup może sprawić pewne trudności. Podpowiadamy, więc jakie są najpopularniejsze odmiany drzewek. Opowiadamy jak ustroić choinkę i przedstawiamy sposoby na dłuższe utrzymanie jej w dobrej formie.

Podstawowe informacje na temat choinki

Choinka to zwyczajowa nazwa określająca ozdobne drzewko iglaste o specyficznym przeznaczeniu. Jest to najczęściej świerk i jodła a rzadziej sosna. Wiesza się na nich rozmaite ozdoby. Pierwotnie przystrajanie drzewka było związane z przedchrześcijańską tradycją ludową. Reprezentowało kult wiecznie zielonego drzewa. Obecnie choinka jest najpopularniejszą ozdobą ustawianą w domach, gdy rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia. W sklepach czy na bazarach można znaleźć choinki w trzech odmianach. Pierwsza z nich to żywe drzewka cięte. Kolejną są odmiany iglaków w doniczkach. Ostatnią wersją są sztuczne choinki.

Żywe choinki cieszą się niesłabnącą popularnością, choć mają też swoich zagorzałych przeciwników. Można podzielić je na dwie, wspomniane już kategorie. Pierwszą są drzewka cięte takie jak świerk kłujący czy jodła kaukaska. Na obu gatunkach bardzo dobrze utrzymują się ozdoby choinkowe. Do domu można też sprowadzić drugą grupę drzewek. Są to okazy rozwijające się w doniczkach. Mogą to być te same gatunki, co w przypadku ciętych. Jeśli od początku rozwijają się w doniczkach, na wiosnę można je zasadzić w ogrodzie. Na koniec wstępu warto też wspomnieć sztuczne choinki. Ich największą zaletą jest to, że nadają się do użytku przez wiele lat. Teraz przechodzimy do opisania najpopularniejszych drzewek.

Choinka – popularne odmiany

Najpopularniejsza w Polsce choinka na święta to bez wątpienia świerk pospolity. Odznacza się wąsko stożkowatą lub stożkowatą koroną. Na gałęziach rozwijają się krótkie igły, sięgające 1-2 cm długości. Trzeba, zatem uważnie zawieszać na nich ozdoby choinkowe. Igły mają też bardzo ciekawy, zielony lub ciemnozielony kolor. Niestety jest też wada tego drzewka. Dość szybko traci opisywane igły. Mogą utrzymywać się maksymalnie do 3 tygodni. Są też oczywiście zalety, największą jest to, że świerk jest bardzo tanim drzewem. Do tego wydziela ładny, żywiczny zapach.

Kolejne żywe choinki cieszące się uznaniem to świerki kłujące. Mają bardzo regularną, stożkowatą koronę. Gałęzie są sztywne, ustawiają się pod kątem prostym w stosunku do pnia. Dobrze reagują na ozdoby choinkowe. Igły, co już wskazuje nazwa drzewa, są kłujące i dłuższe niż u odmiany pospolitej. Osiągają 2-3 cm, co ważne utrzymują się na gałęziach kilka tygodni. Przybierają też piękne barwy. Najczęściej są sinozielone lub też srebrzyste. Opisywany świerk wydziela przyjemny, żywiczny zapach. Wręcz idealny na święta. Minusem jest jednak fakt, że to drzewko jest droższe od gatunku pospolitego.

Kolejna niezwykle popularna choinka to jodła kaukaska. Podobnie jak poprzedniczki ma stożkowatą koronę a przy tym regularną. Gałęzie gęsto wyrastają z pnia i są przyjemnie sztywne. Trzeba, więc dobrze wiedzieć jak ustroić choinkę tej odmiany. Największe walory dekoracyjne jody kaukaskiej to oczywiście błyszczące, ciemnozielone igły. Dość duże, osiągają 2-4 cm długości. Ciekawostką jest fakt, że na końcach są zaokrąglone. Nie ma, więc zagrożenia, że ktoś się pokłuje. Do tego nie opadają, lecz usychają na gałęziach. Ważne jest też to, że igły utrzymują się bardzo długo.

Nieco rzadziej wybierane żywe choinki cięte to sosny pospolite. Maja naturalny, stożkowaty pokrój i ażurowe ułożenie korony. Do tego drzewko roztacza uroczy, żywiczny aromat. Gałęzie tej sosny są sztywne, dzięki czemu dobrze utrzymują ozdoby choinkowe. Czas wspomnieć o igłach znajdujących się na drzewku. Mają jasnozielony kolor i są najdłuższe spośród opisywanych gatunków. Ich długość może sięgać nawet 10 cm. Dość długo utrzymują się na gałęziach. Warto zdecydować się na sosnę gdyż ładnie wygląda a jej cena jest bardzo atrakcyjna.

Jak zachować choinkę w dobrej kondycji?

Sztuczne choinki, co oczywiste nie wymagają takiej pielęgnacji jak prawdziwe rośliny. Jednakże przed zawieszeniem na nich ozdób warto je odświeżyć. Wypada sprawdzić też stan techniczny wszystkich elementów. Żywe choinki w doniczce długo utrzymują się w dobrej kondycji. Jednakże by się tak stało należy zapewnić im odpowiednie warunki. Po pierwsze powinny być ustawione w pomieszczeniu z temperaturą pokojową. Optymalne jest około 20°C, do tego drzewko nie może stać obok źródła ciepła. Bardzo ważne jest też regularne podlewanie.

Choinki cięte nie są tak odporne jak drzewka doniczkowe. Można jednak sprawić, że na dłużej pozostaną w dobrym stanie. Po pierwsze kupujemy tylko świeże okazy, poznajemy je po zielonych igłach i giętkich gałązkach. Po zakupie choinkę ustawiamy w pokoju gdzie panuje temperatura 20°C. Cięte drzewka umieszcza się w specjalnych stojakach wypełnionych wodą, to wydłuży ich żywotność. W wodzie można rozpuścić specjalną odżywkę, co dobrze wpływa na choinkę. Gałązki warto zraszać zimną wodą w sprayu. Trzeba też wiedzieć jak ustroić choinkę by nie doznała uszkodzenia. Ozdoby dobieramy do grubości i liczebności gałązek.

Myśląc o świętach Bożego Narodzenia, warto też pamiętać o potrawach, które znajdą się na naszych stołach. Z naszej strony możemy polecić świetne przepisy na kompoty z suszu, idealne na Wigilię.