Najczęściej spotykane choroby roślin i sposoby ich leczenia

Kwitnący ogród jest wspaniałym miejscem do wypoczynku i wielkim powodem do dumy. Niestety choroby roślin psują nasze samopoczucie. Mogą atakować korzenie, pędy, nie oszczędzają też liści. Dlatego tak ważna jest umiejętność rozpoznawania objawów choroby. Opisujemy, więc najczęstsze choroby roślin ozdobnych i uprawnych. Wymieniamy też sposoby leczenia infekcji.

Wirusowe choroby roślin i nie tylko

Choroby roślin atakują zarówno gatunki ozdobne jak i te wydające plony. Podstawowa definicja określa je, jako wszelkie naruszenia równowagi w czynnościach życiowych. Co za tym idzie mogą prowadzić do trwałych zmian w budowie oraz często do zamierania zarażonych okazów. Choroby roślin uprawnych są wywoływane przez różne czynniki. Jednym z najczęstszych jest niespełnienie wymagań uprawowych oraz niewłaściwa pielęgnacja. Pojawiają się też wirusowe choroby roślin, lub te powodowane przez fitoplazmy i bakterie. Prawdziwą plagą może być też choroba wywołana praz grzyby pasożytnicze. W zwalczaniu tego typu problemów najważniejsza jest profilaktyczna ochrona.

Podstawowym środkiem zapobiegającym chorobom roślin jest przestrzeganie ich wymagań uprawowych. Przed posadzeniem każdego gatunku trzeba poznać kilka ważnych informacji. Na jakim stanowisku roślina czuje się najlepiej, jaka gleba jest dla niej optymalna? Czy lubi środowisko wilgotne czy bardziej suche, w jakiej temperaturze najlepiej się rozwija? Odpowiedzi na te pytania i zapewnienie właściwych warunków będą zabezpieczeniem przed chorobami. Ważna jest też prawidłowa pielęgnacja jak chociażby regularne podlewanie. Nawożenie musi być dokładnie dopasowane do potrzeb gatunku.

Warto też stosować środki ochrony roślin w opryskach. Najlepiej korzystać z naturalnych preparatów, które są dostępne w sklepach. Niektóre z nich można stworzyć samodzielnie. Po środki chemiczne sięgamy w ostateczności. Są, bowiem skuteczne, ale mogą być szkodliwe dla owadów i innych roślin. Mimo środków ostrożności wirusowe choroby roślin i tak mogą się pojawić. W takim wypadku należy je zwalczać zaraz po dostrzeżeniu objawów. Skuteczną terapią jest usuwanie i palenie porażonych pędów. Miejsca cięć zabezpieczamy specjalną maścią. Preparat nie dopuści do rozwinięcia się choroby i przyspieszy gojenie ran.

Najczęściej spotykane choroby roślin uprawnych

W ogrodach często pojawia się pewna choroba wywołana przez grzyby pasożytnicze. Jest to tak zwana szara pleśń. Pojawia się u roślin ozdobnych liściastych, ale nie oszczędza też warzyw i owoców. Jej objawy są widoczne wiosną lub jesienią. Na nadziemnych częściach roślin uprawnych pojawiają się brązowe plamy. Ponadto miejsca podrażnienia pokrywa szary nalot. W wyniku tej choroby cały organizm, na którym się pojawiła, obumrze. Gdy tylko zauważymy opisane objawy należy usunąć zarażony fragment rośliny. Następnie używamy specjalnego preparatu ochronnego.

Chorobą grzybową jest też parch gruszy lub jabłoni. Prowadzi do przedwczesnego opadania liści a drzewa wydają dużo mniejsze plony. Warto też wiedzieć, że ta infekcja atakuje wszystkie nadziemne części gruszy. Równie często spotykana jest rdza dotykająca różne rośliny. Jej zwiastunem są brązowe plamy pojawiające się na zewnętrznej stronie liści. Tymczasem od wewnątrz tworzą się poduszkowate zarodniki. Równie niebezpieczną chorobą jest mączniak prawdziwy. Najczęściej pojawia się w ciepłych i suchych okresach roku. Na liściach, pędach, pąkach i owocach roślin można zaobserwować biały nalot. Prowadzi to do ogólnego osłabienia gatunków liściastych i warzyw.

To jeszcze nie wszystkie często spotykane choroby roślin. Prawdziwym utrapieniem może być fytoftoroza. Poraża zazwyczaj rododendrony, iglaki oraz wrzosy. Atakuje te gatunki od dołu i postępuje ku górze. Niszczy liście, igły i pędy, po czym doprowadza do obumierania całych roślin ozdobnych. Najgorsze jest to, że chorego okazu nie da się już uratować. Należy go wykopać i spalić. Niebezpieczne jest też zamieranie wierzchołków pędów. Rozwija się od góry do dołu. Wywołuje brązowe plamy na pąkach u szczytu pędów. Następnie szarzeją i opadają liście. Opisaliśmy najczęściej spotykane choroby roślin. Teraz znamy tez ich charakterystyczne objawy.