Choroby tui - jakie choroby najczęściej atakują tuje

Choroby tui bardzo często mogą pojawić się w naszym ogrodzie. Ich wygląd doskonale możemy zauważyć na zdjęciach. Takie zdjęcia możemy znaleźć w książkach związanych z roślinami ogrodowymi i ogrodnictwem, ale również zdjęcia są szeroko dostępne na stronach internetowych.

Do najczęściej pojawiających się chorób na tujach 'Szmaragd', czy też 'Brabant', zalicza się między innymi szara pleśń. Szara pleśń jest chorobą grzybową, którą należy zwalczać środkami grzybobójczymi, czyli fungicydami, które odpowiednio używane mogą zwalczyć grzyb. Szarą pleśń możemy zaobserwować najczęściej na roślinach, które uprawiane są na zbyt wilgotnych stanowiskach. Właśnie wtedy na roślinie zaczyna rozwijać się grzybica, którą w fazie początkowej rozpoznamy po wodnistych plamkach na łuskach, a następnie brązowieją. Grzybica z czasem powoduje pojawienie się szarych plam na roślinach.

Choroby grzybowe są najczęściej pojawiającymi się chorobami grzybów. Zwalczanie grzybów przeprowadza się najczęściej przy pomocy takich preparatów jak Sarfun 500 SC. Poza tym, że na roślinach pojawiają się choroby grzybowe, tuje zaatakowane mogą być przez fytoftorozę, która prowadzi do całkowitego zamierania rośliny. Najbardziej polecany preparat do pryskania roślin to Bravo 500 SC lub Aluette 80 WP.

Brązowienie iglaków - jaki oprysk na brązowienie zastosować

Grzyb bardzo często może zaatakować nasze tuje, natomiast grzybice to nie jedyny problem, z jakim możemy się spotkać w trakcie uprawy. Musimy wiedzieć, że iglaki mogą być zaatakowane przez choroby fizjologiczne, które wielokrotnie powodują, że nasze rośliny brązowieją.

Brązowienie tui może być spowodowane przez złą uprawę, w tym nieodpowiednie nawożenie, przesuszenie podłoża, zły środek do oprysku, ale również podłoże, które ma nieodpowiednie pH. Powodem może być także cięcie tui. Cięcie tui, które jest niewłaściwie przeprowadzone, również ma wpływ na brązowienie tui, dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że podczas cięcia tui powinniśmy zachować dużą odporność. W tych przypadkach nie jest konieczne korzystanie z oprysków na brązowienie, ponieważ wystarczy jedynie skupić się na tym, by pielęgnacja rośliny była prawidłowa oraz stanowisko, na którym są uprawiane, odpowiadało wymaganiom iglaków.

Poza zachowaniem odpowiedniej pielęgnacji powinniśmy pamiętać o tym, że brązowienie tui może być spowodowane przez rdzę. Rdza pojawia się bardzo często na iglakach i do jej zwalczania potrzebny jest odpowiedni preparat, którym możemy pryskać te rośliny. Rdza to choroba, która osłabia nasze rośliny, a dodatkowo sprawia, że ich wartość dekoracyjna jest bardzo osłabiona. Dlatego, jeśli borykamy się z tą chorobą, warto zastosować oprysk na brązowienie za pomocą preparatu Baymat. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozmnożyć tuje krok po kroku.

Szkodniki tui - czym pryskać tuje 'Szmaragd' i 'Brabant', gdy zaatakują je szkodniki

Poza takimi chorobami, jak między innymi szara pleśń, fytoftoroza, opieńkowa zgnilizna korzeni, czy też rdza, podczas uprawy iglaków, jakimi są tuje, możemy spotkać się również ze szkodnikami. Pamiętajmy o tym, że w zależności od tego, jaki szkodnik zaatakuje nasze drzewa lub krzewy, powinniśmy zastosować odpowiedni środek do ich zwalczania. Zobaczmy więc, jakie szkodniki są najczęściej spotykane na tujach.

Mężczyzna opryskujący niewielką sadzonkę tui, a także choroby tui, oprysk, objawy, rozpoznawanie i rodzaje
Choroby tui krok po kroku, czyli rodzaje, rozpoznawanie, leczenie, objawy chorób oraz szkodników

Pierwszym szkodnikiem, który może pojawić się na naszych tujach, jest licinek tujowiaczek, który jest kremowo-brunatnym motylem. Larwy tego szkodnika są zielone i żerują one wewnątrz pędów w okresie IV/V. Larwy tego szkodnika powodują brązowienie rośliny, a dodatkowo zamieranie łusek. Samo zwalczanie szkodników jest trudne i możemy stosować jedynie profilaktyczne opryski w okresie VII/VIII, stosując Fastac.

Kolejnym szkodnikiem jest misecznik tujowiec, będący malutkim, brązowym owadem, który powoduje, że nasze rośliny się przebarwiają, a dodatkowo ich wzrost jest bardzo często zahamowany. Ten szkodnik może być zwalczany dwukrotnym opryskiem preparatem Fastac. Pierwszy oprysk stosuje się przed wiosną, a drugi na początku VII.

Nie zapominajmy również o miodownicy tujowej, która jest mszycą wysysającą sok z łusek. Szkodnik sprawia, że iglaki brązowieją i usychają. Co więcej, mszyce te wytwarzają lepką substancję, która sprawia, że na tujach mogą pojawić się dodatkowe grzyby i wirusy, co jest bardzo niebezpieczne dla rośliny. Zwalczanie miodownicy tujowej polega na stosowaniu oprysków przy wykorzystaniu preparatów na mszyce, np. preparatu Agricolle.

ikona podziel się Przekaż dalej