Chruścina jagodna, drzewo truskawkowe arbutus unedo - charakterystyka

Chruścina jagodna - Arbutus unedo, znana jest pod wieloma nazwami. Nazywana jest między innymi drzewkiem truskawkowym, drzewem poziomowym, czy też poziomkowcem. Warto wiedzieć, że jest to wiecznie zielony krzew, który zalicza się do rodziny wrzosowatych - Ericaceae, i naturalnie występuje w obszarach śródziemnomorskich w Azji i w zachodniej części Europy.

Drzewko truskawkowe ma bardzo dobre opinie. Może ono dorastać do około 10-12 m wysokości i charakteryzuje się ono zimozielonym ulistnieniem. Liście tej rośliny są nagie, błyszczące i szerokolancetowate. Dorastają do około 10 cm długości. Liście ułożone są na pędzie skrętolegle, a same blaszki mają piłkowane brzegi.

Drzewo znane jest również ze swoich mięsistych i mączystych owoców, którymi są jagody. Owoce rośliny osiągają około 2 cm średnicy, są jadalne i z zewnątrz mają pomarańczowo-czerwony kolor, natomiast w ich środku znajduje się żółtawy miąższ. Mimo tego, że są one jadalne, warto wiedzieć, że ich smak nie jest wcale aż tak niesamowity. Otóż roślina charakteryzuje się dość mdłym smakiem.

Warto wspomnieć również o kwiatach chruściny jagodnej. Drzewo to wytwarza kwiaty, które mają zielonobiałe ubarwienie, a sama korona kwiatów jest dzbankowata i owłosiona. Pojedyncze kwiatki zebrane są w wiechy, które składają się z około 40-50 kwiatów i wyglądają malowniczo na drzewie.

Drzewo truskawkowe - jakie ma wymagania i jak przebiega jego uprawa w Polsce

Zanim zakupimy sadzonki czarnej maliny, katalpy na pniu, tui 'Danica', czy właśnie chruściny jagodnej, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tym, jakie wymagania ma ta roślina. Tylko dzięki temu z naszych sadzonek może wyrosnąć dorodna chruścina jagodna, katalpa na pniu, czarna malina, czy właśnie tuja 'Danica'.

Jeśli więc decydujemy się na uprawę chruściny jagodnej na terenie Polski, powinniśmy wiedzieć, że nie jest to bardzo wymagająca roślina, przez co jej opinia jest jeszcze lepsza. Jednak najważniejsze jest to, by zapewnić jej słoneczne lub też lekko ocienione stanowisko, ponieważ właśnie na takim stanowisku roślina najlepiej owocuje i się rozwija.

Dodatkowo musimy również wiedzieć o tym, że drzewko truskawkowe preferuje przepuszczalne, żyzne, próchniczne i umiarkowanie wilgotne podłoża. Warto jednak wiedzieć, że chruścina nie jest odporna na mrozy, dlatego jeszcze przed nadejściem mrozów, powinniśmy zastosować ściółkowanie i okryć roślinę agrowłókniną. Kiedy chcemy rozmnażać rośliny we własnym zakresie, powinniśmy wiedzieć, że te krzewy lub też drzewa, rozmnaża się poprzez wysiew nasion wiosną w pomieszczeniach, natomiast możliwy jest zakup gotowych sadzonek.

Krzew rośliny chruścina jagodna, a także opis, zastosowanie, wymagania, pielęgnacja oraz sadzenie i uprawa
Chruścina jagodna krok po kroku, czyli co to za roślina, gatunek, opis, wymagania w uprawie, pielęgnacja i stanowisko, a także właściwości owoców

Co więcej, musimy zwrócić uwagę na zabiegi pielęgnacyjne, które są konieczne do tego, by rozwój rośliny był prawidłowy. Dlatego też zaleca się regularne podlewanie i nawożenie roślin w okresie sezonu wegetacyjnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych jeszcze roślin. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie surmii bignoniowej Nana?

Chruścina jagodna arbutus unedo - jaka jest jej cena i gdzie znajduje swoje zastosowanie to drzewo truskawkowe

Kiedy chcemy zakupić sadzonki chruściny jagodnej - Arbutus unedo, z pewnością zainteresujemy się jej ceną. Jeśli chodzi o cenę, musimy wiedzieć, że zależy ona od tego, jaka jest wielkość sadzonki, ale również, w jakim miejscu ją kupimy i jaki jest jej producent. Z reguły jednak za sadzonkę wynosi około 25 zł.

Jeśli decydujemy się na zakup sadzonek, powinniśmy pamiętać o tym, by podczas zakupu w sklepie stacjonarnym, skontrolować, czy na sadzonkę nie ma objawów chorób, ale również żerowania składników. Warto również sprawdzić, w jakiej kondycji jest system korzeniowy, jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Natomiast jeśli planujemy zakup w sklepie internetowym, musimy pamiętać, by decydować się na zakup sadzonek w sklepach, które mają dobre opinie.

Przejdźmy również do tego, gdzie to truskawkowe drzewko znajduje swoje zastosowanie. Otóż jest to roślina jadalna, którą można spożywać na surowo, ale nadaje się ona również do przetworów. Dodatkowo z jej owoców wytwarzane są likiery oraz wina. Użycie chruściny jagodnej w przetworach jest zdecydowanie bardziej popularne, ponieważ wtedy możemy odpowiednio doprawić te przetwory, a same owoce spożywane na surowo są dość mdłe.

Poza tym chruścina jagodna może stać się rośliną ozdobną w naszym ogrodzie. Jej uprawa jest popularna w południowych częściach Europy. Co więcej, drzewka truskawkowe mają swoje zastosowanie również jako rośliny lecznicze. Zarówno kwiaty, jak i kora drzewka truskawkowego są surowcem zielarskim.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny