Chryzantemy doniczkowe – kilka słów o gatunku

Chryzantema, czyli złocień, to wyjątkowa roślina o charakterystycznych kwiatostanach. Są nimi koszyczki kwiatowe, złożone z licznych kwiatów rurkowatych i mnóstwa kwiatów języczkowatych. Koszyczki pojawiają się na szczycie pędów i są świeże aż do pierwszych przymrozków. Mogą być naprawdę bardzo duże – drobnokwiatowe odmiany mogą mieć około 5 cm, największych – nawet około 20.

Chryzantemy doniczkowe to wszelkie karłowate odmiany, te które nie przekraczają 40 cm. Ich liczba sięga prawie 2000. Różnią się od siebie wielkością kwiatów, ich kolorem i bujnością. Najbardziej popularne są drobnokwiatowe odmiany – te najlepiej sprawdzają się w uprawie pojemnikowej. Część z nich nie nadaje się do przetrzymania przez zimę i powtórnej uprawy, jednak niektóre mogą być przechowywane przez zimę. Warto wybierać te o najdłuższym okresie kwitnienia – prawdopodobieństwo, że przetrwają zimą jest większe.

Chryzantemy doniczkowe – zakup sadzonek i ceny

Chryzantemy doniczkowe pojawiają się w sklepach jesienią, już w okresie kwitnienia – wtedy są najbardziej atrakcyjne. Wybierając sadzonkę warto dokładnie się jej przyjrzeć. Jeśli chcesz, by chryzantema cieszyła cię swoim urokiem naprawdę długo, wybierz egzemplarze o nierozwiniętych jeszcze pąkach. Sprawdź tylko, czy są wybarwione – zielone mogą się nie rozwinąć na balkonie.

Ceny sadzonek nie są wysokie. W większości supermarketów i marketach ogrodniczych jedną doniczkę można kupić za kilkanaście złotych. Na balkonie przyda się co najmniej kilka sztuk, jednak nadal to nie będzie duży wydatek.

Chryzantemy w doniczce to przepiękne rośliny, które mają różne kolory. Ich pielęgnacja nie jest trudna, ale potrzebują sporo wody.
Chryzantemy doniczkowe - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, ceny zakupu

Uprawa doniczkowa chryzantem - wymagania

Chryzantemy doniczkowe mają dość specyficzne warunki, należy zwrócić uwagę na ich stanowisko. Ich hodowla uda się tylko w nasłonecznionym stanowisku, ponieważ tylko pod wpływem promieniowania słonecznego otwierają się ich pąki. Jednocześnie nasłonecznienie nie może być zbyt silne – może spowodować rozległe oparzenia na dużych liściach. Chryzantemy doniczkowe to rośliny krótkiego dnia. Nie muszą mieć ciepło, dla nich optymalna temperatura zawiera się w przedziale od 10 do 16 stopni Celsjusza.

Uprawa doniczkowa nie wymaga specjalnego podłoża. Wystarczy standardowa ziemia ogrodowa, można ją jednak wzmocnić torfem, by lepiej utrzymywała wilgoć w pojemniku. Chryzantemy są bardzo tolerancyjne na konkurencję, dlatego w jednej doniczce można posadzić kilka sztuk.

Uprawa chryzantem doniczkowych – zasady pielęgnacji

Pielęgnacja chryzantem skupia się przede wszystkim na nawadnianiu. Podlewanie należy wykonywać nawet codziennie, ponieważ roślina bardzo źle znosi przesuszenie. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, jednak nie może być także zbyt mokre – to nie wpłynie dobrze na kondycję roślin. Podlewanie w chłodne, deszczowe dni nie jest konieczne, warto jednak na wszelki wypadek sprawdzić poziom wilgotności gleby.

Kolejnym ważnym elementem jest nawożenie. Uprawa chryzantem doniczkowych będzie szybsza, a rośliny będą intensywniej kwitły, jeśli zapewnisz im odpowiednią dawkę nawozu wieloskładnikowego co 2-3 tygodnie. Najlepiej sprawdzają się preparaty przeznaczone do ozdobnych roślin doniczkowych.

Pielęgnacja chryzantem doniczkowych zimą

Chryzantemy warto spróbować przetrzymać do kolejnego sezonu. Są to właściwie rośliny wieloletnie, jednak ich zimowanie może być trudne. Rośliny potrzebują specyficznych warunków – przede wszystkim temperatury w granicach 10-15 stopni Celsjusza. Muszą mieć jasne stanowisko, oświetlane rozproszonym światłem. Na zimę należy obciąć przekwitłe kwiaty, zahamować nawożenie i podlewanie – roślina potrzebuje okresu spoczynku.

Jeśli zaczniesz ją nawadniać i zasilać wiosną, prawdopodobnie odbije i zacznie się rozwijać. Kiedy zrobi się ciepło, możesz wystawić ją przesadzić do świeżej ziemi ogrodowej i wystawić na zewnątrz. Przy odrobinie szczęścia i troskliwej pielęgnacji zakwitnie jesieną.

ikona podziel się Przekaż dalej